Energie is een primair product. Het is altijd nodig. Nederland is een toonaangevende speler op het gebied van innovatieve energieoplossingen. Een belangrijke overweging voor het Amerikaanse concern AES om haar eerste Europese Advancion Energy Storage Array, gebaseerd op batterijen, in Nederland te bouwen. Om precies te zijn in Vlissingen Oost. WWWoM0JAiI M L de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland erwijl de regen met bakken uit de hemel viel, vond op het ter rein van Thermphos de kick-off plaats van de bouw van het Advancion ener gieopslagcomplex. De ceremonie werd bijgewoond door een select gezelschap van captains of in dustry en bestuurders waaron der Zeeuws gedeputeerde Ben de Reu van economische zaken en de Vlissingse wethouder John de Jonge van economische zaken. Ze waren op het immense terrein met een taxibusje naar de eind bestemming gebracht: een tent die dienst deed als congresruimte naast het te bouwen complex. Tot dusverre moeten conventio nele centrales het stroomnet op windstille dagen op peil brengen. Het nieuwe energieopslagcom plex zal 20 MW aan flexibel inzet bare capaciteit toevoegen aan het elektriciteitsnet. Zodoende kan er ook op windstille en zonarme dagen groene energie worden ge leverd. Het uitgebreide complex voor de opslag van groene stroom van windmolens en zonnepane len in het Sloegebied wordt ver moedelijk nog eind dit jaar opge leverd. Zeeland zal dankzij de forse in vestering voorop lopen als het gaat om de opslag van groene energie. Tot op heden zijn er maar Grid Storage Arrays Racks weinig systemen die de massale stroomproductie van windmo lenparken kunnen opslaan. De groene energie moet tot dusverre direct het stroomtransportnet- werk op, met alle gevolgen voor conventionele centrales van dien. Namens AES voerden achter eenvolgens Julian Nebreda en Vice-President Steve Corwell het BETONBORINGS- EN SLOOPBEDRIJF Handelsweg 63 Kapelle 0113-316596 woord. Na de officiële toespra ken vertelde Corwell, op typisch enthousiaste Amerikaanse wijze, dat het Advancion-systeem zeer geschikt is als duurzame flexibele energiebuffer. De Advancion array levert snel inzetbaar regelvermogen vanuit Nederland en zorgt hierdoor voor een betere balans in vraag en aanbod. De Advancion array zal de Europese energievoorziening versterken, een efficiëntere af bouw van bestaande energiecen trales mogelijk maken en de mo gelijkheden voor de integratie van hernieuwbare energiebronnen in Europa verbeteren. AES heeft in de Verenigde Staten en Chili mo menteel 86 MW aan energieop slag, gebaseerd op batterijen. Onder de aanwezigen in Vlissin gen Oost was ook directeur Marco Bosman van aannemer Fraanje uit 's Heer Arendskerke. "De Bat tery Storage wordt gevormd door een hoofdgebouw, een betonvloer voor koelmachines en betonbak- ken voor vijf transformators. Het hoofdgebouw bestaat uit een be tonvloer met vorstrand. Op de be tonvloer komt een staalconstruc tie met stalen dakplaten en PVC dakbedekking. De gevel wordt opgebouwd uit een binnendoos met aluminium gevelbeplating en -kozijnen. In een deel van het gebouw wordt een verdieping ge maakt met kanaalplaatvloeren. Hier worden luchtbehandelings installaties gerealiseerd." Andere projectplannen van AES in Europa zijn onder meer een se rie opslagsystemen met een totaal vermogen van 100 MW bij haar energiecentrale Kilroot in Noord- Ierland. In Nederland exploiteert AES mo menteel 630 MW aan traditionele energieopwekking. Voor Steve Corwell was Zeeland geen onbe kend terrein door de vestiging van Elsta in Hoek. Het is een aardgas gestookte elektriciteitscentrale naast het terrein van Dow Bene lux. Elsta betreft een samenwer kingsverband tussen AES, Delta en Essent. De duurzame warmte krachtcentrale wekt op efficiënte en milieuvriendelijke wijze stoom en elektriciteit op. Dow Benelux neemt voor haar productiepro cessen bijna alle stoom af en een deel van de opgewekte elektri citeit. Delta en Essent nemen de overige geproduceerde elektrici teit af. Tekst Henk van de Voorde Foto Ruben Oreel Opslag voor groene stroom in het Sloegebied Flexibel inzetbare capaciteit MW Resource - 400,000 Cells Vice-President Steve Corwell van het Amerikaanse AES geeft een presentatie over de nieuwe opslag voor groene stroom. Energiebuffer Projectplannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64