HNNENMl 5 EIGEN TUIN EERST Je kan de temperatuur aflezen van je smartphone, maar een ouderwetse thermometer is veel leuker. Wedden datje valt voor één van deze lollige exemplaren? I J De trio-appel ben ik nog niet tegengekomen, maar niets is onmogelijk 1. F J, €17,95 2. TopEmaille, €36,50 3. Sis Wonen, €2,50 4. Pluto, €11,95 5. La Chaise Longue, €5,95 6. Esschert, €5,95 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitv liegen. Vandaag; de appelboom. Als je een petunia koopt die rood bloeit ter wijl hij roze had moeten zijn, dan is er geen man overboord; volgend jaar koop je de goede. Maar als je een appelboom plant die na vijfjaar twee keer zo hoog is als gedacht, dan is de fout minder snel hersteld. Wie een boom koopt, doet er goed aan om zich terdege te laten voorlichten. Appelbomen koop je in drie modellen: hoogstam, halfstam of struik. Bij de hoogstam begint de kruin op 2 meter hoogte, bij de halfstam op 1,5 meter en bij de struik op 50 centimeter. Je zou denken dat je voor een kleine tuin een kleine boom kiest, maar het voordeel van een hoogstam is dat je er onderdoor kunt kijken. En in de hoogte is zelfs de kleinste tuin onbegrensd. Met een hoogstam raakt in het najaar wel sneller de dakgoot verstopt. Appelbomen worden altijd geënt op een on derstam. Die onderstam bepaalt de groeikracht. Maar die groeikracht wordt ook bepaald door het appelras en de vruchtbaarheid van de grond. De vuist regel: hoe minder goed de grond, hoe sterker de groeikracht van de onderstam moet zijn. Op zand kies je voor een sterkgroeiende onderstam, terwijl je op klei volstaat met een zwakker groeiend ondergestel. De sterkgroeiende onder stam, die meestal voor hoogstam- fruitbomen wordt gebruikt, heeft als nadeel dat hij vaak laat vrucht draagt. Terwijl een boompje op een zwakgroeiende onderstam al na een paar jaar vruchten geeft, kun je daar bij een hoogstam wel tien jaar op wachten. Naarmate de ge plaveide patio een steeds belangrijker deel van de moderne tuin uitmaakt, komt er ook behoefte aan planten waar mee je de verharding kunt opleuken. Dat leidde tot het ontstaan van patio- fruit. Zo is een patio-appel een appel boompje op een zwakgroeiende onderstam dat niet hoger wordt dan een meter of twee; je kunt het in een flinke kuip in leven houden - fruit van eigen balkon. En het kan nog gekker: je hebt zelfs duo patio-appels waarbij twee appelrassen op één onderstam zijn geënt. De trio appel ben ik nog niet tegengekomen maar niets is onmogelijk in fruitbomen- land. De zwakgroeiende fruitboom heeft maar één nadeel: na 15 jaar is hij op. Vroeg rijp, vroeg rot. vrijdag 28 augustus 2015 Meten is weten Patiofruit Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49