/v sr* 'Ik wil graag het gevoel van eenheid hier voelen' Driebanders leggen Boot Brune| js trekpleister de lat minder hoog vrijheidsveld in Ambon-Stad 13 het veld, waar je zomaar over kunt struikelen. „Toch is het nu al een stuk beter dan een paar jaar geleden", weet Jaco Hitijahu- bessy, één van de begeleiders van Jong Ambon en tevens trainer bij de Mobilae Maluku Foundation. Hij probeert, samen met onder andere Jim Pentury, het voetbai op Ambon naar een hoger niveau te tillen. Dat is niet makkelijk, want een echte competitie is er nu bijvoorbeeld niet. Gedoe over geld en de belangen van verschil lende mensen zijn enkele oorza ken. „Het heeft vooral met organi satie te maken", vertelt Jim Pentu ry. „Toch zie je dat het wel kan. Ze hebben hier nu een competitie van twee, drie maanden op poten gezet om ploegen aan te wijzen die tegen ons kunnen spelen." Vanmiddag om half drie (in Nederland half acht 's ochtends) spelen de Middelburgers tegen de eerste van twee selecties van de Ambonese voetbalbond PSA. Dat duel en de twee wedstrijden die daarna volgen, worden op een gro te, metershoge banner naast het veld in Ambon-Stad aangekon digd. De selectie en staf van Jong Ambon poseerden er trots voor, voorafgaand aan de training. Na de oefensessie volgde een nieuwe foto- en signeersessie met toe schouwers, die weer gretig op de foto gingen met spelers, staf en zelfs de vriendin van aanvoerder Yannik Taniwel. Ook zij is, net als de verzorgster, een bezienswaar digheid op Ambon. Bestuursleden van Jong Am- bon lieten de foto van de selectie voor de banner later op de dag ze venhonderd keer afdrukken, zo dat die vandaag uitgedeeld kun nen worden rond de wedstrijd. De mensen in de stad zien dat als een prachtig souvenir. Want de komst van Jong Ambon maakt iets los op het eiland, al zullen de Middelburgers volgende week wel even in de schaduw staan van de grote Ruud Gullit. Toch is het doel van het bezoek uit-i, Nederland in beide ge vallen hetzelfde: het voetbal op Ambon een nieuwe impuls geven. POLITIE GRIJPT IN BIJ TRAINING Een delegatie van de Middelburgse voetbalvereniging Jong Ambon is neergestreken op Ambon. Iedere dag komt een deelnemer aan de bijzonde re reis aan het woord. Vandaag in deel 4: Yoni Sahertian. CMgnra feus tmïiïsaïlasBye: Dallinga.com is het enig overge bleven Zeeuwse eredivisieteam. De ploeg heeft een flinke verande ring ondergaan. Dick Jaspers en Eddy Merckx zijn vertrokken. Het team bestaat nu uit Frédéric Caudron, Jean Paul de Bruijn, Pa trick Vasseur, Berry Dallinga en re serve Jean Paul de Kraker. „Alles mag, niets moet", zegt teamleider Patrick Vasseur. „De zware druk van de afgelopen jaren is weg. Het wordt wel even wen nen, omdat we gaan rouleren met zes man en dus steeds met een wisselend team spelen. De mid denmoot moet haalbaar zijn. In de beker gaan we voor de laatste acht." Voor Jens van Dam van Ripa Recycling uit Sas van Gent is de doelstelling duidelijk. „Zo snel mo gelijk terugkeren naar de eredivi sie." Ripa Recycling, dat 13 septem ber begint, heeft zich versterkt met Kay de Zwart. Het team be staat verder uit Francis Forton, Ronny Daniels, Jens van Dam en Dion Bergmans. „In totaal zijn er 54 inschrijvin gen", vertelt wedstrijdsecretaris Sari van Aller. „Er is sprake van een terugloop, maar wij klagen niet." De zeilers in de IRC-klassen strijden om het Open Nederlands kampioenschap. De wedstrijden in de IRC-klassen en Cruiser Ra ting (CR)-klasse tellen ook mee voor het Open Noordzee kam pioenschap van België. Nieuw is de Two Handed klasse, met twee bemanningsleden. De Breskense boot Tonnere van Piet Vroon zal dit jaar ontbreken. Naast een langer traject van 20 tot 32 mijl buiten Breskens moe ten de deelnemers nog vier korte re banen in de monding van de Westerschelde afleggen. Het Sailing Weekend biedt te vens voor de jeugd de kans om kennis te maken met de zeilsport. Vandaag geven de Zeeuwse talen ten Esmée van Drielen en Finn Kribbe een zeilclinic. Trekpleister is de boot Brunei, die deze zomer een tweede plaats behaalde op de Volvo Ocean Race, de meest prestigieuze zeilrace rond de wereld. Het team van Bru nei wordt volgens Georgette de Nijs van de Stichting Breskens Sai ling in de loop van vandaag ver wacht in Breskens. Liefhebbers kunnen tijdens het driedaagse zeil- evenement op de Brunei meezei len. „Er is genoeg animo om mee te varen", verzekert De Nijs. Ver der zijn het zeilschip De Een dracht en de voormalig loodsboot en marineschip De Castor aanwe zig. uit Ambon vroeg hij in 2005 met een overschrijving aan naar Jong Ambon. Sahertian had in de jaren daarvoor bij VVV-Venlo en IJssel- meervogels gespeeld, waar hij door blessures niet verder kwam dan het tweede elftal. Hij koos er voor het Cios in Arnhem in te rui len voor de locatie in Goes. Arie van der Zouwen, de huidige trai ner van Kloetinge, was één van zijn docenten. Bij Jong Ambon bleef Sahertian uiteindelijk drie seizoenen hangen, waardoor hij ook de reis in 2008 meemaakte. En zeven jaar later is hij opnieuw van de partij. „Ik kende wel een aantal spe lers van de huidige selectie, maar ik wist niet echt wat ik moest ver wachten. Dit is een leuke groep. Tijdens zo'n reis leer je elkaar heel snel kennen en groei je naar el kaar toe. Omdat ik een sportoplei- ding heb gevolgd, vind ik het erg leuk om met kinderen te werken. Als we clinics geven of een wees huis bezoeken, wil ik daar bij zijn. Het voetballen hier zie ik meer als een toetje." Hij hoopt vooral dat het druk wordt bij de wedstrijden. „Ik hoop dat je dan het gevoel van eenheid voelt dat bij Ambon hoort. Molukkers onder elkaar, on geacht welk geloof ze belijden. Ie dereen moet weer één zijn, daar ontbreekt het hier soms nog aan. Iedereen leeft naast el kaar en zo hoort het ook. Er is al genoeg ellende in de wereld." Eigenlijk zou Dennis Fe- lius ook meegaan naar Ambon. De verdediger had zijn reis al betaald, maar moest door verplichtingen op zijn werk alsnog afzeggen. Om dat Jong Ambon graag met een zo sterk mogelijke selectie op pad wilde, werd ook buiten de eigen club gekeken. Dat Yoni Sahertian vervolgens werd gevraagd om mee te gaan als vervanger van Fe- lius, was eigenlijk wel logisch. En hij is nu de enige die kan zeggen dat hij als speler drie keer mee is geweest naar Ambon. 'Als we clinics geven of een weeshuis bezoeken, wil ik daar echt bij zijn. Het voetballen hier zie ik meer als een toetje' De dertigjarige Sahertian woont en voetbalt in Leerdam, maar heeft een sterke band met Jong Ambon. „In 2005 speelde ik op een toernooi voor Molukse teams tegen Jong Ambon", vertelt hij. „Daarna kreeg ik de vraag of ik als gastspeler mee wilde. Het was een prachtige ervaring, ook omdat ik op Ambon fami lie leerde kennen. Ik kon in het Maleis met ze praten, om dat mijn ouders dat thuis ook tegen ons spraken." Na terug- ke e r VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2015 ban van Gullit De duels van Jong Ambon worden groot aangekondigd. foto Lindsay Otten De meeste spelers van Jong Am- bon kregen er weinig van mee, maar tijdens de eerste training moest een politieagent onver wacht in actie komen. Uit het niets dook na drie kwartier een verwil derde man op, met alleen een half lange broek aan. Op blote voeten en met een ontbloot bovenlijf, dat onder de schrammen en onduidelij ke verwondingen zat, bewoog hij zich over de sintelbaan en stapte zelfs even het veld op. Daarna daag de hij de agent uit, die hem na een korte sprint te pakken kreeg. De agent deelde een paar rake klap pen uit en nam de man mee. door Barry van der Hooft Meet and Greet, 1 September 2015 Ayo Buruan! Tlket Terbatas, Hanya Untuk 100 prang door joop van den Oudenhoven VLISSINGEN. De driebanders van Dallinga.com gaan dit weekeinde van acquit. De Zeeuws-Vlaamse equipe opent in de eredivisie met een uitwedstrijd tegen De Distel Biljarts in Roosendaal. door Aector Dooms BRESKENS. Het Damen Breskens Sai ling Weekend behoort inmiddels tot de grootste internationale zeil wedstrijden van Zuid-Nederland. Vandaag begint in Breskens het driedaagse evenement. De Neder landse zeezeilers moeten het op de uitgestippelde route van de Wes- terschelde opnemen tegen de zeil schepen uit Frankrijk, Duitsland, En geland en België. Sahertian gaat met een fan op de foto. Yoni Sahertian

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41