Dodental van explosies in Tianjin blijft oplopen Madeira 349 Methode gaat uit van kwaliteiten van kind, zowel dader als slachtoffer Kinderen zijn gelukkiger met zichzelf na de Kanjertraining, blijkt uit onderzoek. iTerrasje pakken in januari? NIEUWS 3 ALMERE. De Kanjertraining, die bijna één op de drie basisscholen gebruikt in de les, geeft kinderen veel meer zelfvertrouwen. Goed voor de sfeer in de klas, waar pes ten en ander probleemgedrag sterk afnemen. Dat blijkt uit pro motie-onderzoek van Lilian Vliek. Isabelle (12) bijvoorbeeld is net begonnen aan de middelbare school. Een spannende stap, zeker voor een meisje dat gepest is en het moeilijk vindt op nieuwe men sen af te stappen. Ze zit ook nog in een klas met een groep brugpie pers die elkaar goed kennen, om dat ze uit hetzelfde dorp komen. Haar moeder Martine heeft haar daarom weer gewezen op de Kanjertraining die ze vorig jaar heeft gevolgd. Blijf jezelf, wees aar dig voor iedereen en kijk gewoon wat er gebeurt. „Isabelle kwam de volgende dag heel trots thuis. Ze was zichzelf geweest en had echt het gevoel dat ze op haar plek zat. We merken dat het steeds beter gaat met haar." Isabelle is niet de enige die pro fijt heeft van de training die erop is gericht het zelfvertrouwen van kinderen te versterken. Psycholo ge Vliek promoveert vandaag aan de Universiteit Utrecht op onder zoek naar de effectiviteit van de Kanjertraining. Twee derde van de kinderen met een negatief zelf beeld die deze training bij een psy choloog hebben gevolgd, is na af loop een stuk gelukkiger met zich zelf. Dat effect is na een halfjaar niet minder geworden. „Wij benaderen alle kinderen, ook die met probleemgedrag, op een positieve manier", verklaart di recteur Bart Riet van de stichting Kanjertraining het succes. „We vertrouwen erop dat kinderen in de kern een goede leerling voor de juf willen zijn, en een goed kind voor hun ouders. We spreken ze aan op de kwaliteiten die ze in zich hebben. Dat kun je te soft vin den, maar je kunt er wel degelijk conflicten mee oplossen." De Kanjertraining onder scheidt vier gedragstypen die alle corresponderen met een kleur, in 'Ik probeer aardig tegen iedereen te doen. Daardoor doen anderen aardig terug' de onderbouw zelfs met een ge kleurd petje. „Een pet kun je op en afzetten; je bent niet een be paald gedrag." Aan de hand van die kleuren kunnen leerlingen klassikaal praten over gedrag dat hen stoort van de ander, of gedrag dat ze juist erg waarderen. De witte pet is de basis, die staat voor vertrouwen in jezelf en in de mensen om je heen. De zwarte pet staat voor kracht en lei derschap. Prima eigenschappen, zolang de witte pet er maar onder zit. Is dat niet het geval, dan staat zwart ineens voor brutaal gedrag, de baas spelen en pesten. Kinderen leren tijdens de trai ning om te gaan met situaties waarin ze het moeilijk vinden dat vertrouwen vast te houden. Een belangrijke les, denkt Vliek. „Ze le ren dat ze geen slachtoffer van de situatie zijn, dat ze zelf kunnen kiezen hoe ze met de situatie om gaan. Dat lijkt heel simpel, maar het is een vaardigheid die veel kin deren echt moeten leren." Neem nou pesten, het hete hangijzer op vrijwel alle scholen. De Kanjertraining maakt geen on derscheid tussen dader en slacht offer. „Dat verwijdert kinderen van elkaar." De Kanjertraining is goedgekeurd door de overheid als antipesttraining. Riet vindt dat ei genlijk een te krappe definitie, om dat zijn methode aandacht be steedt aan de sociaal-emotionele ontwikkeling van een kind, dus ook aan agressief en depressief ge drag. Ook in het buitenland is in teresse voor de lesmethode: Riet heeft net een aanvraag uit Noor wegen gekregen. Op basisschool 't Zonnewiel in Almere, waar de Kanjertraining in 1996 het levenslicht zag, zijn zwar te, gele, witte en rode petten in middels gemeengoed. In alle klas sen wordt de Kanjertraining als leidraad gebruikt voor het om gaan met akkefietjes en moeilijke leerlingen. „Je helpt een kind er niet mee door hem op de gang te zetten, omdat hij zich negatief ge draagt", weet directeur Herman Brunen. „Daar zit vaak wat achter; als leraar moet je ervoor zorgen het goede uit een kind te halen." Herkenbaar voor brugklasser Isabelle. Op iemand afstappen is nog steeds niet haar favoriete be zigheid, maar het meisje toont er nu meer lef in. Dat werpt zijn vruchten af. „Ik probeer aardig te gen iedereen te doen. Daardoor doen anderen aardig terug en dat geeft een goed gevoel." TIANJIN. Zeker 145 mensen zijn door de twee immense explosies in de Chinese havenstad om het leven gekomen, 28 worden er nog vermist. Onder de slachtof fers zijn 88 brandweerlieden en negen agenten, meldde het staatspersbureau Xinhua giste ren. De explosies vonden twee weken geleden plaats. China heeft inmiddels twaalf mensen opgepakt die betrokken zouden zijn geweest bij de ver woestende explosies in de haven stad Tianjin, twee weken gele den. Onder hen zijn een aantal topmannen van het bedrijf dat de eigenaar is van de terminal waar de ramp gebeurde, schrijft het Chinese staatspersbureau Xinhua. Het gaat volgens de poli tie onder anderen om de be stuursvoorzitter, vicevoorzitter en drie plaatsvervangende mana gers. Eerder werden al het hoofd en twee topmanagers opgepakt. Een hoge overheidsambtenaar die aan de leiding stond van het bedrijf dat toezicht houdt op de arbeidsveiligheid, is woensdag ontslagen en wordt verdacht van corruptie. Daarnaast doen de au toriteiten onderzoek naar elf ambtenaren. Zij zouden geen toe zicht hebben gehouden. Meer dan 3.600 autowrakken en 1.677 containers zijn verwijderd uit het rampgebied. De wereld is Kras VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2015 Petjes helpen bij pesten door Heieen Boex Kanjertraining in Almere door meester Peer. De kinderen doen een rollenspel waar het jongetje in het midden de pestkop speelt, foto Marco Okhuizen Isabelle leerling In de winter naar de zon! 8 dagen v.a. Turkse Riviera Costa del Sol Dubai Tenerife Marsa Alam St. Maarten Aruba Bali Dom. Republiek 8 dgn v.a. 249 8 dgn v.a. 299 5 dgn v.a. 399 8 dgn v.a. 399 8 dgn v.a. 429 9 dgn v.a. 699 9 dgn v.a. 699 10 dgn v.a. 699 9 dgn v.a. 899 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto accommodatie en reisleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3