Nieuwe eigenaren boekwinkel 't Spui Stichting Bomenbuurt Griffioen viert tienjarig bestaan 4 WALCHEREN Vlissingse raad denkt hardop na over kusttoerisme UEMAND Interior Actieve buurtbewoners broeden op nieuwe plannen om hun Middelburgse wijk nog leefbaarder te maken. VLISSINGEN. Boekhandel 't Spui in Vlissingen wordt verkocht. Het komt volgens de huidige eigenaar in handen van 'onafhankelijke boekliefhebbers uit Vlissingen'. Naar verluidt is dat familie De Haan, die ook betrokken was bij de gesloten boekhandel van de HZ. Zij willen niet reageren. De nieuwe eigenaren blijven volgens eigenaar Dick Anbeek nauw samenwerken met zijn an dere boekhandel De Drvkkery in Middelburg, bijvoorbeeld op het gebied van in- en verkoop en com municatie, maar nemen de drie huidige personeelsleden niet over. Die gaan over naar De Drvkkery, waar een 'herschikking' plaats vindt. Niet iedereen kan blijven. Anbeek is de pensioengerech tigde leeftijd gepasseerd en wil zijn bedrijven verkopen. „Maar al leen als er goede boekhandels blij ven in Vlissingen en Middelburg. Voor Vlissingen is dat nu gegaran- 'Ik ben blij dat Vlissingen een onafhankelijke boekhandel behoudt' deerd. Middelburg volgt binnen nu en drie jaar. Dat zal waarschijn lijk gemakkelijker gaan." 't Spui is volgens Anbeek 'altijd redelijk armlastig' geweest. „Het was echt dankzij De Drvkkery dat 't Spui bleef bestaan. En dankzij de mensen die er werken. En de vaste klanten: echte Vlissingers die literatuur kopen, maritieme boeken en kinderboeken ook. Toe risten komen er nauwelijks." Hij zegt alles te hebben gepro beerd om er wat van te maken. „Vijfjaar geleden hebben we flink verbouwd en we hebben overwo gen te verhuizen. Maar waarheen? Eigenlijk zijn er in Vlissingen geen goede plekken om te zitten met een winkel. Wij zagen alleen potentie in de Oude Markt, maar het is daar nog steeds doodstil. Ik ben niet blij dat ik er van af ben, maar ik ben blij voor de mensen die het overnemen en voor Vlis singen, dat die een onafhankelijke boekhandel behoudt." Waar vind je nog een wijk die zo ruim is op gezet, met zo veel groen, zo veel betrokken burgers en op vijf minuten van het cen trum? Ella Lijnse, Piet de Rijke en Marien Boonman weten het wel. „De bomenbuurt in Middel burg, dat is echt een heerlijke wijk om in te wonen", zeggen ze in koor. De drie zijn nauw betrokken bij allerlei activiteiten in hun 112 woningen tellende buurt, onder deel van de wijk Griffioen. Activi teiten waaraan veel buurtbewo ners zelf actief deelnemen. Of dat in de toekomst ook nog steeds zo is, daar maakt Lijnse zich als voorzitter van de Stich ting Bomenbuurt Griffioen en als bewoonster wel zorgen over. Want ze ziet dat maar weinig nieuwe wijkbewoners bereid zijn om ook zelf actief deel te nemen aan de activiteiten en zich in te zetten voor de buurt. Ze zal mor gen een oproep doen aan alle be woners om toch vooral zich in te zetten voor de buurt. Want dat zorgt ervoor dat de bomenbuurt een heerlijke wijk blijft. De stichting viert morgen het tienjarig bestaan met een feest middag met onder meer een kleedjesmarkt op het Olmen plein en verschillende optredens. „De stichting ontstond tien jaar geleden uit onvrede", zegt Boon man. De gemeente wilde een be langrijk deel van de bomen en struiken in de wijk rooien. Het verzet was zo massaal dat de ge meente terug kwam op dat plan. Bewoners besloten om zelf zorg te gaan dragen voor het groen. Daarop ontstond de stichting die met steun van de gemeente er voor zorgt dat de wijk nog steeds zo mooi groen is. De stichting is vervolgens de motor voor allerlei andere initia tieven in de wijk. Zo is er op hun initiatief een beeldkwaliteitsplan gemaakt, dat er mede voor ge zorgd heeft dat de wijk in 2010 een beschermd gemeentelijk mo nument werd. 'Wij hebben laten zien dat we voor onze wijk strijden. Dat blijven we doen' Via dat plan is onder meer een halt toegeroepen aan de wild groei van schuttingen en afdakjes en zijn de huizen weer geverfd in die kleuren die architect Arend Rothuizen ooit bedacht had voor deze naoorlogse wijk met wo ningwetwoningen. Verder be schikt de wijk over een kruiden tuin en een beweegpad dat er voor zorgt dat bewoners en ande ren sportief gebruik kunnen ma ken van het straatmeubilair. Ook zijn er heel wat geveltuintjes ge komen, met opvallend veel ro zen. Boonman is er trots op dat het de bewoners gelukt is om zoveel voor elkaar te krijgen. Vinnig merkt hij op dat dat gelukt is hoe wel huisbaas Woongoed al jaren geleden verkondigde dat er niet meer geïnvesteerd zou worden in de wijk. „Wij hebben laten zien dat we voor onze wijk strijden. Dat blijven we doen." Samen met anderen is hij momenteel weer aan het broeden op nieuwe plannen om de wijk nog leefbaar der te maken. De feestmiddag in de Bomen buurt begint zaterdag om 12.00 uur met de kleedjesmarkt. Een uur later presenteert Lijnse het vernieuwde Natuurpad Griffi oen. Daarna spreekt wethouder Chris Simons de aanwezigen toe en kan het feest echt beginnen. Er staat een springkussen en de hele middag kunnen belangstel lenden allerlei oud-Hollandse spelen doen. VLISSINGEN. Zeven partijen uit de Vlissingse raad houden donder dag 3 september in het Stadhuis een publieke bijeenkomst over kusttoerisme. Maar niet direct over het idee van een vakantie park in het Nollebos, benadrukt initiatiefnemer Tamara Vork (VVD). Dat niet alle raadsfracties haar initiatief actief steunen, wijt zij aan het zomerreces. „Vlissingen heeft meer loca ties waar ideeën over kusttoeris me leven; de boulevards, de Groe ne boulevard, Ritthem. We wil len ons breder informeren over de verschillende invalshoeken op dat punt." Daarbij horen de histo rische, provinciale en gemeente lijke kaders en de inzichten van de Zeeuwse Milieu Federatie, het Centrum Kusttoerisme en onder nemer Leendert van Nieuwen- huyzen van de Nollecamping. Wethouder John de Jonge praat over een methode voor publieke raadpleging. Aanvang 19.30 uur. 14 SALSA lessen van IV2 u. voor totaal slechts €35 p.p. in Vlissingen en O.-Souburg. door Wendy Wagenmakers Dick Anbeek, eigenaar 't Spui WOONTREND ZEELAND Woontrend Zeeland Marien Boonman, Ella Lijnse en Piet de Rijke (vlnr) zetten zich actief in voor de Bomenbuurt in Middelburg. Eensgezind concluderen ze: „Het is een heerlijke wijk om in te wonen." foto Lex de Meester 'Wij blijven strijden voor de Bomenbuurt' door Emile Calon Marien Boonman, buurtbewoner Inschr. en Gratis proeflessen: Karolingenburcht Oost-Souburg zo. 30 aug. en do. 3 sept. 20.00u. Café De Concurrent Vlissingen dinsdag. 1 sept. 20.00 u. Aanmelden voor proeflessen niet nodig. Deskundige leiding met 20 jaar leservaring. Info: www.salsaparasiempre.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32