ZNf s 'Ee vertelt ee Idool Ruud Gullit komt naar Ambon Historisch vlaggenschip Politiehond grijpt inbreker Gevolgen voor begraafplaatsen Cremeren wint van begraven. Alleen in protestants-christelijk Zeeland heeft begraven nog de voorkeur. Tunnel Sloeweg zo goed als klaar TERNEUZEN. Steeds vaker kiezen mensen voor cremeren in plaats van begraven. Het aantal begrafe nissen neemt al jaren flink af waar door gemeenten hun beleid tegen het licht moeten houden. Wellicht moeten op termijn sommige be graafplaatsen sluiten. n 2003 kozen voor het eerst meer mensen voor cremeren dan voor begraven. Vorig jaar lag het landelijke percentage cremeren op 61,5. Het percentage begrafenissen was vorig jaar 38,5. Ook in Zeeland wint cremeren 'En al is het zo dat je voor cremeren kiest omdat dat voordeliger is, dan loop je daar toch ook niet mee te koop?' het van begraven, zij het gedeelte lijk. De verschillen zijn groot. In steden als Middelburg en Vlissin- gen en in het katholieke Zeeuws- Vlaanderen houdt de verdeling cremeren/begraven redelijk gelijke tred met de landelijke tendens naar meer cremeren. In Hulst ligt het aandeel cremeren met 63 pro cent zelfs hoger dan het landelijke gemiddelde. In gemeenten waar traditioneel op orthodox-christelij ke partijen wordt gestemd is het aandeel crematies veel kleiner. Pro testants-christelijk Zeeland heeft duidelijk nog reserves voor wat be treft cremeren. In de gemeente Veere is het percentage begrafenis sen 70 tegen 38,5 landelijk. In Rei- merswaal liet 57 procent zich be graven. Voor gemeenten een ontwik keling om rekening mee te hou den. Op de lange termijn zal er steeds minder gebruikgemaakt worden van begraafplaatsen. Het onderhoud blijft echter noodzaak, waardoor voor ge meenten begraafplaatsen rela tief duurder worden. Voor de gemeente Terneu- zen reden te overwegen op ter mijn begraafplaatsen te sluiten. Nergens is begraven in Zeeland zo duur als in Terneuzen. Men sen kiezen daardoor eerder voor het goedkopere cremeren. Sinds Middelburg in 2001 voor het laatst de Wet op de Lijkbezorging tegen het licht hield, wordt er nu een derde minder begraven. „Nu, zien we nog geen aanleiding om maatre gelen te nemen maar we moe ten het wel weer eens herijken" volgens Ad van de Pas van de ge meente Middelburg Wethouder Jon Herselman van Kapelle: „Wat je in gemeen ten als Reimerswaal en Tholen duidelijker ziet, relatief meer be grafenissen, zie je iets minder sterk terug in Kapelle. Het slui ten van begraafplaatsen is in Ka pelle nog niet aan de orde. De begraafplaats in Wemeldinge wordt juist uitgebreid, in Kapel le zelf kiezen we voor ruimen in plaats van uitbreiden." Dat mensen vanwege de kos ten eerder kiezen voor het goed kopere cremeren, Herselman ge looft van niet. „En al is het zo dat je voor cremeren kiest om dat dat voordeliger is, dan loop je daar toch ook niet mee te koop? Je gaat toch niet zeggen ik heb mijn vader laten cremeren want begraven was te duur?" HEINKENSZAND. De tunnel on der de nieuwe afslag A58 met de Sloeweg is zo goed als klaar. Landbouw- en bestemmings verkeer kan de tunnel gebrui ken om naar percelen aan de andere kant van de snelweg te rijden. De tunnel gaat in okto ber open, net als de nieuwe aansluitingen tussen de Sloe weg en de A58. Dat is maanden eerder dan gepland, meldt de provincie. Het asfalteren van de zuidelijke rijbanen van de Sloeweg tussen A58 en de nieu we kruising met de Molendijk is al een dag of tien bezig. Waar het aan de oostzijde van het project nu crescendo lijkt te gaan, wordt nog hard gestu deerd op een ontwerp voor een ongelijkvloerse kruising van Sloeweg, Bernhardweg en Westerscheldetunnelweg. VLISSINGEN. De hoofdgasten van Sail De Ruy- ter/Vlissingen Maritiem kwamen wat verre gend aan, maar de komende drie dagen is het zonnig en vrijwel droog. Driemastvolschip Mir (Vrede) uit Sint-Petersburg is zowat vaste gast bij feesten in de Vlissingse havens; twee jaar geleden was het elegante opleidingsschip van bijna 110 meter lang er ook bij. VROUWENPOLDER. Een man die vermoedelijk heeft ingebroken bij een strandtent is donderdag ochtend vroeg aangehouden door een agent en zijn dienst- hond. Toen de man bij de aan houding probeerde te vluchten kon de hond dat voorkomen. Het leverde de inbreker wel een verwonding op. De politie kreeg donderdag 2.10 uur de melding dat er strand van Vrouwenpol- ter hoogte van Breezand mogelijk zou zijn in gebroken bij een strandtent. Daar aan gekomen zagen agen ten dat een ruit was vernield. Ook zagen ze voetsporen naar de dui nen in de richting van Oostkapelle. Daarop is een hondengeleider met zijn diensthond het spoor gaan nalopen. Toen de agent de Belg (31) wilde aanhouden in de duinen probeerde de man te vluchten. De hond kon dat voorkomen; de Belg raakte hier bij gewond. De man is na be handeling in het ziekenhuis in gesloten. Er wordt niet uitgeslo ten dat de verdachte die avond ook in strandpaviljoens heeft ingebroken. Het is onbekend of de man iets heeft buitgemaakt. ZEELAND 9 SPORT 12 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 28 augustus 2015 Zeeland kiest voor cremeren door Guido van der Heijden Jon Herselman, wethouder Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29