Tranen bij Franssen en Van Emden 'Dumoulin rijdt als groot kampioen' Dumoulin: 'Chaves verraste me' Hockeyers hebben baat bij nieuwe zakelijkheid 18 SPORT Franssen werd in de halve fina les gediskwalificeerd en mocht daardoor ook niet meer om brons strijden. Ze had bij de Sloveense Tina Trstenjak de arm overstrekt. Franssen: „Ik had niets door, mijn tegenstan der had niets door. Maar de par tij werd stilgelegd en de actie werd teruggekeken." De partij was pas een mi nuut onderweg, toen de judoka werd gediskwalificeerd. Op dat moment had Franssen er geen erg in dat ze meteen ook voor haar laatste partij was uitgeslo ten. „Ik maakte nog een grap van: nu ben ik in elk geval niet moe voor de partij om brons", zei ze. Nietsvermoedend werd ze daarna bij de controle voor die wedstrijd tegengehouden. „De uitleg was dat ik een tegenstan der letsel had toegebracht. Nou, ze heeft niets, hoor." De 25-jarige judoka had, soms met kunst- en vliegwerk, drie opponenten verslagen, en niet de minste. „Ik was niet te vreden over mijn judo. Ik was erg nerveus, maar ik ging steeds door. Het begon net leuk te worden, dacht ik." De beste Nederlandse in de ze categorie, Van Emden, had haar dag niet. De Haagse, die al twee WK-medailles heeft, won nog wel twee partijen, maar redde het in de kwartfinale niet tegen de Israëlische Gerbi. Daarna moest ze in de herkan sing van de Japanse Tashiro winnen, maar ze bleek kans loos. „Ik dacht dat ik beter zou zijn dan dat ik hier was", sta melde Van Emden. In rit zes van de Vuelta reed wielrenner Tom Dumoulin (24) voor het eerst in zijn le ven in de leiderstrui van een grote ronde. Slechts voor één dag - Esteban Chaves pakte de rode trui terug - maar zeker niet voor het laatst, voorspellen drie van zijn voorgangers. „Zijn manier van rijden, is die van een groot kampioen. Dumoulin oogt als een leider en weet precies waarmee hij bezig is. Knap dat hij zo terugkomt na zijn val en direct weer op niveau zit. Dat wil zeg gen dat hij een trainingbeest is en zich uitstekend verzorgt. Dumou lin is jong, ambitieus en heeft een paar grote voordelen. Hij is een tijdritspecialist, kan behoorlijk bergop en is uit het goede hout ge sneden. Een allrounder voor etap pewedstrijden en klassiekers als de Ronde van Lombardije en Luik-Bastenaken-Luik. Maar ik zie hem toch meer als ronderenner. Voor winst in klassiekers komt het vaak aan op sprinten en dat is zijn mindere kant. Volgens mij is hij beter, ook in grote rondes, dan Mollema en Gesink. Kijk naar wat hij tot nu toe laat zien, op deze leeftijd. Mollema en Gesink zitten al aan hun limiet, Dumoulin heeft nog meer potentie. In het hoogge bergte komt hij iets tekort op klim mers als Nairo Quintana en Chris Froome, maar ik zie hem in de Tour ook heus wel een paar dagen het geel dragen." Leiderstruien in Tour de France (1989) en Giro (1987 en 1989) „Het zal niet de laatste keer zijn dat hij in een grote ronde in de lei derstrui rijdt. Hij zal zeker nog een keer een proloog winnen. Tom heeft de uitstraling van een leider. Een indrukwekkende ver schijning en een koele kikker. Vol- 'Tom Dumoulin oogt als een leider en hij weet precies waar hij mee bezig is' gens mij wordt hij niet heel ner veus van zo'n dag als gisteren. Als klassementsrenner moet hij zich nog ontdekken, daar hoort dit bij. Hij is de beste tijdrijder van Ne derland en handhaaft zich ook be ter in lastige ritten. Het winnen van een grote ronde is misschien te veel gevraagd. Maar rondes van vijf dagen of een week, daarvan kan hij de meeste winnen. Dat is meer zijn ding dan eendagskoer- sen. Qua klimmen in een grote ronde moet hij nog groeien, maar hij heeft zich daar nog nooit echt op toegelegd. Verbeteren kan wel, want hij ontwikkelt zich overal in en wordt steeds completer." Leiderstrui Vuelta 2011 „Met zijn tijdritkwaliteiten zal Tom in de toekomst nog wel va ker in een grote ronde in de leiderstrui rijden, met een pro loog of een tijdrit in de eerste da gen. Dit is een mooi punt in zijn carrière. Hij is jong en heeft niet heel veel ervaring als klassements leider, maar volgens mij is Tom ie mand die dat goed aankan. Ik heb er nooit over nagedacht wie mij zou opvolgen als laatste drager van een leiderstrui in een grote ronde, maar eigenlijk is Tom toch de eerste aan wie je zou denken. In de Tour was hij ook al dichtbij om de gele trui te veroveren. Het is knap hoe Tom zich heeft opge richt, meteen in zijn eerste wed strijd na zijn val. Dat zegt iets over zijn weerbaarheid." SIERRA DE CAZORLA. Tot op 3 kilometer voor de streep in Sierra de Cazorla lag Tom Du moulin op koers om de rode leiderstrui voor een tweede dag aan te mogen trekken. Maar Esteban Chaves (Orica- GreenEdge)zon op wraak, nadat Dumou lin hem een dag eerder de trui ontfutseld had. De Colombiaan kwam als eerste boven op de slotklim, won zijn twee rit in vijf dagen en pakte zo de trui te rug. Dumoulin: „We be gonnen de finale in goe de positie. Ik hield mijn tegenstanders in de gaten, maar Chaves verraste me met zijn aanval op het steilste stuk. Lawson (Dumou- lins ploeggenoot Crad- dock, red.) reed sterk om zijn voorsprong te rug te brengen en ik probeerde het gat nog te dichten, maar kon niet bij hem komen." Bij de start van de etap pe in Cordoba vertelde Dumoulin, gehuld in zijn rode trui dat het 'een prachtige dag' zou worden. „Een aantal van mijn beste resulta ten heb ik in Spanje ge haald", refereerde hij aan zijn derde plek bij het WK tijdrijden, een jaar geleden. Na de fi nish kon Dumoulin een lichte teleurstel ling niet onderdruk ken. „Het was niet leuk de trui te verliezen, maar het was erger ge weest om 'm kwijt te raken als ik een fout had gemaakt. Dat was niet zo, Chaves was sterker vandaag." Er ging in aanvallend opzicht veel mis. Maar als de verdediging staat, is dat niet meteen desastreus. Nog altijd heeft Nederland in Londen niet hoeven vissen. Dat geeft ver trouwen. Tegelijk weet de hele ploeg: morgen moet eindelijk weer eens een finale worden ge wonnen. Het is, op de inferieure Hockey World League na, acht jaar geleden. Jeroen Hertzberger maakte te gen de Ieren in het eerste kwart met een knappe tip-in het enige doelpunt, zijn vierde van het toer nooi. „Een zakelijke overwin ning", noemde de Rotterdammer (29) het. „In de finale zal het beter moeten. Maar dat we voor de vier de keer de nul hebben gehouden, dat zegt ook wel wat." Oranje heeft onder Caldas inge zet op de verdediging. Volgens Hertzberger zagen de spelers ook wel in dat dat nodig was. „We gin gen op onze snufferd, omdat de te genstanders te makkelijk in onze cirkel kwamen", doelde hij onder andere op de met 6-1 verloren WK-finale in Den Haag tegen Au stralië. „Ik bedoel: de beelden lie gen niet. We moeten onze cirkel schoner houden." Resultaat heilig En het mag dan soms wat minder attractief zijn; dominant hock eyen maar dan de finale verliezen, daar zijn Hertzberger en co wel klaar mee. „Het resultaat is hier heilig. Je krijgt misschien maar vijf of zes ballen, zeker als aanval ler. Daar moet de focus op liggen. Als je vier of vijf keer iets goeds doet, haalt iedereen een 7 en in de meeste gevallen win je dan. Het hoeft niet jóuw dag te worden." Caldas geniet van het proces, ziet dat de spelers van passief naar proactief zijn geschakeld. Ze voe len zich verantwoordelijk voor het hele programma, zijn fysiek sterker geworden en stralen ver trouwen uit. Als plan A niet werkt, dan maar over op B of C. Het maakt hem nu al trots. „Of het genoeg is om hier goud te win nen, wie weet. De details moeten wel kloppen in de finale. Al die verkeerde aannames die ik van daag heb gezien, moeten er uit. Het is vloeken in de kerk, maar on ze skills liggen echt achter bij die van Duitsland en Australië." Het bijschaven van die finesses, dat is een taak voor komend jaar. Richting de Olympische Spelen van Rio moeten de hockeyers nü laten zien dat ze een toernooi kun nen winnen. Hoe, dat is bijzaak. door Hans Klippus ASTANA. Eindelijk leek in Astana de zon te gaan schijnen voor het Nederlandse judo. De twee Ne derlandse deelneemsters in de klasse tot 63 kilogram, Anicka van Emden en Juul Franssen, haalden gisteren op de vierde WK-dag beiden de kwartfinales, maar de vrolijkheid bleek schijn. Voor de twee eindigde het toer nooi toch ook weer met dikke tranen van verdriet. door Daan Hakkenberg JAN JANSSEN Drager en winnaar van leiderstruien Tour de France (1966, 1968) en Vuel ta (1967, 1968) ERIK BREUKINK Jan Janssen Een derde plaats op de Sierra de Cazorla volstond voor Tom Dumoulin niet om leider te blijven, foto Cor Vos BAUKE MOLLEMA door Rik Spekenbrink LONDEN. Woorden als zakelijk of degelijk klinken Max Caldas te ne gatief in de oren. Maar het is wel wat de bondscoach zijn hockeyers het afgelopen jaar heeft bijge bracht. Soms moet gewoon de boel op slot of de beuk erin. Op die manier speelde Oranje gisteren in de halve finales van de EK tegen Ierland de krappe maar terechte 1-0 'naar huis'. Bondscoach Max Caldas foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18