iiaSÖi Boulevardblad Bild in de bres voor asielzoekers eindigen in helse drama's ÉÉ&sr- NIEUWS 15 Laat stemming maken in Duitsland maar over aan de Bild Zeitung. Het groot ste Duitse boulevardblad - goed voor 2,2 miljoen exempla ren - kan reputaties maken en bre ken. Popsterren, profvoetballers, politici, Sylvie Meis: allemaal we ten ze dat ze met Bild op goede voet moeten blijven. Zoveel macht heeft de krant van Chefre- dakteur Kai Diekmann en diens ad junct Bela Anda, voormalig woord voerder van oud-kanselier Ger hard Schroder (SPD). In de vluchtelingencrisis die Duitsland teistert, zou Bild zon der moeite angsten die leven bij de lezers kunnen aanwakkeren door van leer te trekken tegen de komst van 800.000 asielzoekers. In plaats daarvan lijkt de krant al dagen bezig met een pr-campagne voor vluchtelingenhulp. Donderdag kopte Bild in de be kende chocoladeletters: 'Zeven vooroordelen over vluchtelingen'. In die typische, schreeuwerige toonzetting heet het: 'Ze zijn cri mineel, ze zijn enkel op ons geld uit en ze pikken onze banen in - Bild ontmaskert de zeven grootste leugens over asielzoekers'. Nee, schrijft Bild, vluchtelin gen zijn niet crimineler dan ande ren, ze pikken geen banen in, ze krijgen niet meer geld dan men sen in de bijstand ('Falschl Bij stand bedraagt 399 euro per maand, vluchtelingen krijgen 359'), ze zijn ook niet allemaal slecht opgeleid ('Veel Syriërs zijn artsen, ingenieurs, advocaten'), ze komen niet allemaal om economi sche redenen naar Duitsland en ze wonen niet beter dan Otto Nor- malverbraucher, de doorsnee Duit ser. En, zo eindigt Bild met een verwijzing naar de vergrijzing van de Duitse samenleving: 'We kun nen ons deze immigranten niet al leen financieel veroorloven, we hebben ze ook nodig'. Eerder, toen in Dresden de an- ti-islammarsen van Pegida mas saal werden bezocht, zei Bild 'Nein gegen Pegida!'. Met die peti tie, ondertekend door tientallen 'Promi's', bekende Duitsers, wilde de Bildleiding een 'signaal afge ven voor een open en tolerant Duitsland'. Dit type activisme lijkt in Ne derlandse ogen ouderwets poli tiek correct, maar de conservatie ve Bild opereert in een Duitse con text. Met op de achtergrond de ex cessen uit de Duitse geschiedenis, beschouwt de redactie het als haar plicht om te ageren tegen el ke vorm van extremisme. Bild keert zich principieel tegen xeno fobie, antisemitisme en moslim- haat en is maar met mate een uit laatklep voor populistische emo ties. De 'luie Grieken' mogen be kritiseerd, maar aan religiekritiek begint de krant niet. 'We kunnen ons deze immigranten niet alleen financieel veroorloven, we hebben ze ook nodig' Bild fungeert daardoor eerder als een deksel op een potentieel explosieve mix. Hoe licht ontvlam baar de Duitse samenleving kan zijn, bewijst het huidige, grote aantal geweldsincidenten rond asielzoekerscentra. Bild noemt de rechtsradicale daders onver bloemd 'idoten' en 'bruin tuig'. In een geslaagde fotocollage maakte de krant duidelijk aan de lezers in het Oosten van Duitsland, waar de afkeer van asielzoekers groot is, dat velen van hen dezelfde ervarin gen hebben als de asielzoekers die nu het land binnenkomen. Oost-Duitse burgers vluchtten eind jaren '80 massaal uit de DDR in de hoop op een beter leven in het Westen. Naast elkaar geplaats te foto's uit 1989 en 2015 tonen haast identieke taferelen. 'Kijk naar deze beelden, Heidenau!' richt Bild zich rechtstreeks tot de bevolking van het stadje bij Dres den, waar demonstraties tegen een asielzoekerscentrum uitmond den in geweld. 'Dit is ook jullie vluchtelingengeschiedenis.' Veel effect sorteren dit soort ac ties overigens meestal niet. Voor de aanhangers van Pegida en hun extreemrechtse sympathisanten is Bild gewoon deel van de 'Lügenpresse': de leugenachtige media. Hoofdredacteur Kai Diekmann ziet het als zijn plicht om te ageren tegen alle vormen van extremisme de gruwelijke vondst in Oosten rijk, diende het volgende drama zich alweer aan. Voor de kust van Libië is volgens een lokale func tionaris een boot met honderden vluchtelingen vergaan. Toen het vaartuig omsloeg, zaten vermoe delijk mensen opgesloten in het ruim. Honderd mensen hebben het drama overleefd. De vluchte lingen kwamen vooral uit cen traal en zuidelijk Afrika, Paki stan, Marokko en Bangladesh. Na de gruwelijke ongelukken gaan opnieuw stemmen op om maatregelen te nemen om de vluchtelingenstroom in goede ba nen te leiden. „Vanwege ons ei gen verleden is het belangrijk dat we mensen helpen. De wereld kijkt naar ons", aldus Merkel. Ook Eurocommissaris Frans Tim mermans hamerde gisteren op de noodzaak met een Europese aanpak te komen voor de proble men rond de vluchtelingen stroom. Hij pleitte onder meer voor een betere controle aan de buitengrenzen van de EU en een eerlijke verdeling van vluchtelin gen over de lidstaten. Om te voorkomen dat asielzoe kers in zee gaan met smokke laars, moet volgens Timmermans vaker al in de regio worden geke ken wie aanspraak kan maken op asiel. „Die haal je op een legale manier naar Europa toe. Dan hoe ven ze geen duizenden en dui zenden euro's aan gewetenloze boeven te betalen." De stad Den Haag is bereid om bij te sprimgen als grote groe pen asielzoekers naar Nederland komen, besliste de gemeenteraad gisteren. Er lopen 'verkennende gesprekken' tussen de stad en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Een verzoek voor een concreet aantal opvangplek ken in Den Haag ligt er niet, maar 'de mogelijkheden worden onderzocht', aldus een woord voerster. In de raad is er grote be reidheid om vluchtelingen uit conflictgebieden een thuis te bie den. „We zijn de Internationale stad van Vrede en Recht, dan moet je asielzoekers opvangen", aldus de PvdA. Twee partijen zijn tegen de komst van een asielzoe kerscentrum: PW en Groep de Mos. De WD is sceptisch. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2015 door onze correspondent Wierd Duk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15