van barbaren tot redders Gelderse jihadist gedood in Syrië Kom op, het wordt weer feest langs de lijn NIEUWS 11 Daders worden in Nederland vervolgd wöi* Rome kan de schade aan de fontein op de Piazza di Spagna niet verhalen op daders. Dat heeft het Open baar Ministerie al laten weten aan de ge meente Rome. Maan dag staan de 44 verdachten voor de eerste keer voor de rechter, voor een reeks aan vergrijpen, zoals openlijk geweld tegen de Italiaanse politie, maar niet voor het vernielen van de fontein. Het woord fontein staat dan ook nergens in de dagvaarding. Twee verdachten zou den wel een auto heb ben vernield, maar de eigenaar hiervan is nog onbekend. Een 21-jarige man uit Zie- rikzee zou een vuurwerkbom naar een agent hebben ge gooid, die hierdoor ge wond raakte. 'Poging tot doodslag' aldus het Openbaar Ministe rie. Komende maandag draait het bij de rech ter nog om het onder zoek naar de rellen. De sessie is in een extra beveiligde ruim te van de rechtbank in Rotterdam. Begin december is de inhou delijke rechtszaak. In januari volgend jaar staan vervolgens in Italië nog meerdere Nederlanders terecht. n2 sleepte nog eens een kleine 7.000 euro binnen. Daar bovenop kwam het aanbod van het presti gieuze restauratiebouwbedrijf Ko ninklijke Woudenberg (bekend van de opknapbeurt van het 'Het is gek om te zeggen, maar we hebben nu warmere banden dan ooit' Rijksmuseum) om kosteloos in Italië aan het werk te gaan. Maar als alles geïnventariseerd is, blijkt de hulp voor La Barcac- cia niet meer nodig. Ten minste niet acuut. De Romeinen zelf heb ben de restauratie direct, met ei gen geld en mensen, uitgevoerd. Voor zover het gaat dan. Want er zijn stukjes uit de fontein bij de Spaanse trappen. En er zitten krassen op die niet meer weg gaan. Geld dan maar terugstorten? Geen goed idee, vinden de gulle gevers. Marcella Mul van 'Wij zijn Romeinen'; „We hebben de mening van de donateuren ge peild en iedereen vond dat het geld toch naar Rome moest gaan. Om te laten zien dat Nederland wél heel veel om de stad en het cultureel erfgoed geeft." De Romeinse gemeente-amb tenaren lieten zich dat geen twee de keer zeggen, en troonden de Nederlanders achter 'Salviamo La Barcaccia' en de experts van Ko ninklijke Woudenberg mee langs een hele boel fonteinen die extra aandacht nodig hebben. Rome telt maar liefst 400 fonteinen en vele staan er niet sprankelend bij. Nieuwe doelen Inmiddels heeft 'Wij zijn Romei nen' officieel toegezegd de op knapbeurt van de zogenaamde Fontana dei Libri (fontein van de boeken) te betalen. Mul: „Wij ge ven zelf ook een blad over Rome uit, dus we vonden dat van die boeken wel bij ons passen." En de club van Mannaerts, 'Sal viamo La Barcaccia', gaat twee an dere fonteinen 'adopteren'. De namen wil directeur Louis Kamps van Koninklijke Wouden berg, die de plannen uitvoert, nog niet onthullen. Maar hij wil wel kwijt dat het om één 'onbe kende fontein gaat die ernstig be schadigd is door een omgevallen boom'. En om één 'tot de verbeel ding sprekende fontein van de hand van Bernini-familie' die ook La Barcaccia ontwierp. Dat zou bijvoorbeeld een fontein op het centraal gelegen Piazza Barbe rini kunnen zijn. En, nee, dat 'Bar berini' is dan géén grappig be doelde verwijzing naar 'die bar baarse daad' afgelopen februari. Het is een droge ver wij zining naar ene kardinaal Barberini uit de zeventiende eeuw. Kamps hoopt dat hij eind dit jaar aan de slag kan. „Het voelt goed om iets terug te doen." Het is niet duidelijk hoe hij is overleden. Wel zijn er geruchten dat zijn dood op video is vastge legd. Dat kan erop duiden dat hij een zelfmoordaanslag heeft ge pleegd. De jonge Marokkaanse Culem- borger verliet in december het huis van zijn ouders voor een wan deling, om niet meer terug te ko men. Later bleken zijn laptop en paspoort verdwenen. Hij vertrok naar Syrië samen met zijn vriend Redouan. Die zou in leven zijn. 'De familie is er kapot van. Dat hij naar Syrië zou afreizen had niemand verwacht' Volgens betrokkenen was Said een rustige en normale jongen. Hij volgde een hbo-opleiding en had een bijbaan als vakkenvuller in een supermarkt. PvdA-raadslid Halim El Mad kouri kent de familie van de omge komen jihadist. „De familie is er kapot van. Dat hij zou afreizen had niemand verwacht. En dat hij dan ook nog eens om het leven komt, is helemaal verschrikkelijk." Volgens El Madkouri zijn de ouders van Said 'hele relaxte mos lims'. „Ze zijn liberaal en niet ex treem bezig met hun geloof. Dat zo'n jongen dan toch radicaliseert, verwacht je niet. Hij was de laatste tijd wel meer bezig met het geloof, maar van de buitenkant merkte je dat niet zo." Hij stelt dat veel Marokkaanse ouders bang zijn dat hun zonen vertrekken om te gaan strijden. „Vaders proberen de paspoorten van hun zonen te verbergen, zodat ze niet kunnen uitreizen." Uiterlijk 2020 moet iedereen die dat wil naar een voetbalwedstrijd kunnen. Relschoppers komen het stadion niet meer in. Clubkaarten, combikaarten en intensieve toe gangscontrole zijn dan niet meer nodig, hoopt de minister. En het kan. Dat bleek wel bij de politiesta- king begin deze maand. Zonder le ger aan politie werd er gevoetbald zónder rellen. Die incidenten van rust moe ten op de langere termijn blijvend worden, wil de minister. Door ie dereen die betrokken is bij het be taald voetbal, burgemeesters, KN VB, politie, Openbaar Ministerie, de minister zelf en de supporters verenigingen te laten samenwer ken. Nu nog heb je bij grote clubs als Feyenoord en Ajax een club- kaart op naam nodig om binnen te kunnen bij een 'risicowed strijd'. Voor uitwedstrijden is er een 'combikaart'. Bij Feye noord-Ajax moeten Rotterdamse supporters bijvoorbeeld eerst naar de Kuip en worden ze dan bege leid naar Amsterdam, ook al komt de Feyenoord-fan van elders. Riva liserende supportersgroepen kun nen zo gescheiden worden gehou den. Maar ook pa, ma en de kinde ren moeten met het combi- De rotte appels uit de stadions weren krijgt de absolute prioriteit. Ze moeten op de huid gezeten worden. kaart-circus mee. De burgemees ter bepaalt welke maatregelen wor den genomen. Meestal wemelt het van de politie om de veilig heid te borgen. Om daarvan af te komen moet er een reeks maatre gelen worden genomen. De rotte appels uit de stadions weren, krijgt absolute prioriteit. Ze worden op de huid gezeten met civielrechtelijke, bestuursrech telijke en strafrechtelijke maatrege len. Sinds deze zomer kunnen bur gemeesters raddraaiers al een digi tale meldplicht opleggen. „Zolang het niet lukt om de probleemsupporters uit het voet bal te weren, zal ook de toeganke lijkheid en gastvrijheid van het voetbal voor de overige supporters beperkt blijven", beseft Van der Steur. Volgend jaar volgen er zes proe ven om te zien wat wel werkt en wat niet. Zo zal het mogelijk wor den om zonder clubkaart naar het stadion te gaan. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2015 door Adrianne de Koning 'l-i' aTa Links: hooligans bij de verwoeste fontein in februari foto Reuters Boven: De fontein op Piazza Barberini die mo gelijk in de Nederlandse restaurantieplannen voorkomt. Onder: De fontein van de vier rivieren op Piazza Navone, een andere kandidaat voor 'adoptie'. Angela Mannaerts Business Club door Yelle Tieleman CULEMBORG. De 19-jarige jihadist Mohamed Said uit Culemborg is af gelopen weekend omgekomen in Syrië. Said was sinds december in dat land. Halim El Madkouri PvdA-raadslid door Ton Voermans DEN HAAG. Minister Van der Steur van Veiligheid en Justitie is het voetbalgeweld zat. Het handjevol voetbalfans dat het vergalt voor de rest wordt buitenspel gezet. Voet bal moet weer voor iedereen wor den, zonder gedoe met clubkaar- ten, combikaarten en controles als of het om een gevangenis gaat. Minister Ard van der Steur. foto ANP oTiwg g •i_hVW7 U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11