Nederlanders in Rome: Nieuw bezuinigingsplan 10 NIEUWS Extra bezuinigingen zetten volgens de ondernemingsraad het takenpakket van de politie verder onder druk. Politici vervolgt voor lekken info Kleuters verrast door naaktsport Rechter tussen relschoppers Vuilniscrisis Libanon houdt aan DEN HAAG De Nationale Politie moet 230 miljoen euro extra brengen om de reorganisatie te be kostigen. De Centrale Onderne mingsraad van de politie vreest dat het aantal agenten daardoor op termijn daalt en dat de politie niet meer al haar taken kan doen. De reorganisatie pakt dubbel zo duur uit als begroot. De totale kosten komen op bijna een half miljard, dat de politie zelf bijeen moet sprokkelen uit reservepotjes. Dit staat in het bijgestelde reorga nisatieplan dat minister Ard van der Steur maandag naar de Twee de Kamer stuurt, zo melden bron nen aan deze krant. Door een begrotingstruc zou de bezuiniging de politie geen pijn doen, maar de Centrale On dernemingsraad voorziet grote fi nanciële problemen. „Als het van de minister uit het politiebudget moet komen, zal dit consequen ties hebben. We moeten dan keu zes maken over welke taken we wel en niet kunnen doen en of de operationele sterkte op peil kan blijven", zegt voorzitter Frank Gil- tay, die het plan zelf nog niet heeft gezien. „We zullen hier heel kritisch naar kijken." Het extra geld wordt, behalve voor de reorganisatie, ook ge bruikt voor opleidingen en trainin gen van agenten. Van der Steur heeft verder afgesproken dat agen ten snel duidelijkheid krijgen over hun nieuwe werkplek. Ook is besloten om 5 jaar uit te trekken voor de reorganisatie, in plaats van de geplande 2 jaar. Daarnaast wordt beter omschreven hoe bur gemeesters en regionale korps chefs lokaal kunnen bepalen wel ke vormen van misdaadbestrij ding prioriteit krijgen. Met het nieuwe plan hoopt Van der Steur de grootste over- heidsreorganisatie uit het land vlot te trekken. Agenten klagen steen en been. Ze vinden dat ze te lang in onzekerheid worden gela ten en hebben weinig vertrouwen in de korpsleiding. Daarnaast sleept al maandenlang een cao-conflict: de politiebonden en Van der Steur kunnen het niet eens worden over extra loon voor dienders. Politiemensen voeren daarom al maanden actie. Een loonsverhoging die volgens het ka binet ruim 5 procent bedraagt, wij zen ze af. In de verhoging zit vol gens de bonden geld dat anders voor pensioenen zou zijn ge bruikt. De bonden hebben hun nu le den opgeroepen deurwaarders niet meer te begeleiden bij huisbe zoeken. Ook willen ze rond Prins jesdag werkonderbrekingen hou den, overigens zonder de tocht van de Gouden koets te verstoren. Eerder dit jaar golden 'Gli Olandesi' - na de sloop van de Barcaccia-fontein - in Rome nog als de ul tieme cultuurbarbaren. Maar dit najaar is alles hopelijk vergeven en vergeten. Om het weer goed te maken 'adopteren' Nederlan ders drie andere antieke Romein se fonteinen. Het is, om maar eens een flink understatement te gebruiken, niet de allerbeste Holland-promo tie. Feyenoord-vandalen slopen de net gerestaureerde Barcaccia- fontein na de wedstrijd tegen AS Roma. Vervuild, vernield, kapot geslagen. Ziedend zijn ze in Rome in die dagen over 'de aanval' op het zeventiende-eeuwse monument van grootmeester Bernini. Itali aanse kranten hebben het over 'barbaren' en 'Hollandse bees ten'. Premier Matteo Renzi vraagt om excuses. En de Romeinse bur gemeester Ignazio Marino twit- tert dat zijn stad 'verwoest en ge kwetst' is. Hij blijft de dagen daar na nog boos, heel boos. Maar inmiddels zijn volgens de Nederlandse Angela Manna- erts, voorrzitter van de Business Club in Rome, de wonden weer geheeld. Sterker, de hele affaire heeft de verstandhouding tussen stadhuis en de Nederlandse ge meenschap zelfs verbeterd. Mannaerts: „Het is gek om te zeggen maar we hebben, omdat we zoveel contact met elkaar heb ben gehad, nu warmere banden dan ooit." Wat heel veel uitmaakt, bena drukt ze, is dat de Nederlanders in Rome het vandalisme in die tu multueuze dagen direct hebben veroordeeld, hebben gezegd dat ze zich schaamden, en aanboden geld in te zamelen om de schade te herstellen. Allemaal Romeinen En dat geld kwam. Van alle kan ten. Mannaerts haalde met de in derhaast opgerichte vereniging 'Salviamo La Barcaccia' (Laten we La Barcaccia redden) zo'n 22.000 euro op. Een ander initiatiefin Nederland, 'Wij zijn Romeinen', Het Openbaar Ministerie vervolgt voormalig fractievoorzitter van de WD in Stichtse Vecht Kathalijne de Kruif en oud-wethouder en par tijgenoot Piet Ploeg wegens schen ding van hun ambtsgeheim en de geheimhoudingsplicht. De Kruif zat in de vertrouwenscommissie voor de benoeming van een nieuwe burgemeester in Stichtse Vecht. Zij lichtte Ploeg telefonisch in over de verrichtingen. De zaak kwam aan het rollen doordat de politie de gesprekken tussen De Kruif en Ploeg vastlegde. Haar telefoon was afgetapt vanwege een onderzoek naar haar betrokken heid bij hennepteelt. Daarover komt een aparte rechtszaak. Een potje naaktvoetballen op een sportcomplex in Rotterdam-Kra lingen heeft tot grote verontwaar diging geleid. Enkele mini's van tussen de 4 en 6 jaar oud zagen een grote groep blote mannen aan lopen om op een voetbalveld een balletje te trappen. De training van de kleuters was nét voorbij, zegt directeur Madeion Vos van Sporting Experience. „De meeste kinderen waren gelukkig al weg", legt ze uit. „Een van de nog aanwe zige jongens riep: wat is dat? We keken allemaal en zagen de naakte lui aankomen. Een van de trainers heeft toen in niet mis te verstane woorden duidelijk gemaakt dat ze moesten ophoepelen." De politie in Brugge heeft na de Champions Leaguewedstrijd tus sen Club Brugge en Manchester United een rechter gearresteerd. Rechter Jan Nolf fotografeerde voor zijn huis hoe agenten Engelse supporters arresteerden. Dat zinde de agenten niet en zij smeten hem tussen de hooligans in een arres tantenbusje, met de handen op de rug gebonden. Nolf maakte al snel vrienden bij de Engelse suppor ters. „Ik vertelde hen dat mijn vroeger advocatenkantoor op 100 meter ligt en ik 25 jaar lang judge was. Ze schateren het uit: we're in good company." Hij noemt het op zijn weblog „het leerrijkste kwar tier" van zijn carrière. Politie moet 230 miljoen ophoesten door Deborah Jongejan 5 Vijfjaar, in plaats van de oorspronkelijke twee, wordt er nu uitgetrokken voor de reorganisatie, die dus ook twee keer zo duur wordt als begroot. door Eefje Oomen STICHTSE VECHT ROTTERDAM BRUGGE Inwoners van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn woedend over de rommel op straat. Voor velen staat de slechte vuilnisophaaldienst model voor het falen van de regering. Al dagenlang wordt er demonstreerd onder het motto Jullie stinken!" foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10