'Emotioneel gezien was het in 2005 soms zwaaK Selectie uit Papoea-Nieuw-Guinea meldt zich toch ineens op het veld laat zich niet zien bij training van oude club 13 Mobach naar WK op de weg Derde zwemtocht op zee Kerkhove stuit op Chinese Han Een delegatie van de Middelburgse voetbalvereniging Jong Ambon is neergestreken in Jakarta en reist van daag door naar Ambon. Iedere dag komt een deelnemer aan de bijzonde re reis aan het woord. Vandaag in deel 2: Jeremy Latumeten. In 2005, bij de eerste reis naar Ambon, was Jeremy Latume ten één van de voetballers. Drie jaar later ging hij mee als supporter en nu, bij de derde reis van Jong Ambon, is hij voor zitter van de voetbalvereniging. Wat maakte tien jaar geleden de meeste indruk op hem? „Dat was de ontvangst op Ambon", zegt La tumeten. „We werden daar ont haald alsof we profvoetballers wa ren. Het was gigantisch." „Ik had op een gegeven moment alleen nog mijn boxershort en sokken aan." De selectie van Jong Ambon werd gisteren in een bus door het drukke verkeer in Ja karta naar een winkel centrum gebracht. Een paar uur later volgde een rit naar het trai ningsveld. Niemand kon onderweg om de chaos heen, in een stad met tien miljoen inwo ners, waar er doorde weeks nog eens twee miljoen bij komen om te werken. Dat Jong Ambon giste ren trainde, zat eigen lijk niet in de planning. De oefenwedstrijd te gen een selectie van Pa- poea-Nieuw-Guinea was gecanceld, omdat de contactpersoon tijde lijk niet in Jakarta was en liever op een andere datum wilde spelen. Dat was onmogelijk om dat de Middelburgse voetballers vandaag naar Ambon vliegen. Tot veler verbazing ver scheen kort na de start van de training van Jong Ambon toch in eens een groep voetbal lers uit Papoea-Nieuw- Guinea op het veld naast het ziekenhuis. In het kamp van de tegen stander was niet gecom municeerd dat het oe fenduel was afgelast. Het leverde een bijzon dere situatie op, bij een temperatuur van dertig graden. Twee teams die zouden sparren, maar nu door slechte commu nicatie bij de ploeg uit Papoea ineens naast el kaar trainden. Het - in gekorte - oefenpotje waar ze om vroegen, kwam er niet. „De schuld ligt echt niet bij ons", zei organisator Jim Pentury. „Wij zijn de afgelopen dagen heel duidelijk geweest." Lammerts wint finale Kitesurfster Annelous Lammerts heeft de eerste WK-wedstrijd van het jaar in de discipline 'slalom' gewonnen. In het Duitse St. Peter Ording verwees de inwoonster van Schuddebeurs Katja Roose, af komstig uit Vlissingen, in de A-fi nale naar de tweede plaats. Wielrenner Jarno Mobach uit Phi lippine is gisteren door de KNWU geselecteerd voor het WK wiel rennen op de weg. De net zeven tienjarige Zeeuws-Vlaming zal bij de junioren meerijden in Richmond, in de Amerikaanse staat Virginia. Mobach, die bij Willebrord Wil Vooruit rijdt, is bezig aan een sterk seizoen. Hij won de afgelo pen maanden drie koersen en kwam bij nog eens vier op het po dium. De WK-race voor junioren is op zaterdag 26 september en heeft een lengte van 129,6 kilometer. De Nederlandse ploeg bestaat in to taal uit zes renners. Tennisster Lesley Kerkhove uit Zierikzee speelt vandaag in New York in de eerste ronde van de kwalificaties van de US Open te gen de 25-jarige Chinese Xinyun Han. Zij is de nummer 165 van de wereld, terwijl de Schouwse 216e staat. De twee troffen elkaar in 2012 al eens bij een toernooi in het Austra lische Mildura. Toen won Han met een klein verschil: 6-4 7-5. Een jaar geleden haalde de 23-jari- ge Schouwse bij de US Open, het vierde Grand Slamtoernooi van het jaar, de tweede voorronde. Als haar dat nu weer lukt, is de kans groot dat ze landgenote Kiki Ber- tens tegenkomt. Jeremy Latumeten begint te glimlachen als hij een anekdote over de derde oefenwedstrijd op Ambon opdiept. „We waren in het kader van verbroedering door sport naar Ambon gegaan en speel den tegen een team met moslims. Omdat het stadion vol zat, kwa men mensen gewoon naast onze dug-out staan. Die dug-out be stond overigens uit niet meer dan vier planken met een stukje zeil erboven. Ernaast stonden veel toe schouwers kretek te roken, tabak met kruidnagel erin. Toen ik in de tweede helft opstond om warm te gaan lopen was ik gewoon misse lijk en duizelig van die rook." Na afloop van het duel stroom de het veld vol met voetbalfans. Latumeten: „Ik had op een gege ven moment alleen nog mijn boxershort en sokken aan. De rest was van mijn lijf gerukt. Ik was blij dat ik nog een handdoek en badslippers in de bus had liggen." Wat hem ook altijd bij zal blij ven: het grote verschil tussen rijk dom en armoede op Ambon. „Dat was emotioneel soms zwaar, 's Ochtends waren we op bezoek in een vluchtelingenkamp en deel den we mie en goederen uit, 's avonds waren we door de burge meester uitgenodigd voor een di ner bij hem thuis met alles erop en eraan. Terwijl ze in dat kamp een moord zouden doen voor een pakje bamisoep." Voor de reis van dit jaar heeft Latumeten zich vooral bezigge houden met de kleding voor spe lers en staf. „Voor de club is dit be langrijk. Iedereen kan bij Jong Am- bon voetballen, maar op deze ma nier bewaken we ook onze eigen identiteit. Ik hoop op weer zo'n in drukwekkende ontvangst." Een aantal spelers komt voor het eerst op Ambon en zal daar familie ont moeten. „Soms loopt het hele dorp dan uit voor zo'n bezoek. Dan zie je pas hoe sterk de familieband is. Dat is heel mooi." Vanaf het vliegveld werd de spelersbus na de overweldigende aankomst onder politiebegelei ding naar het hotel gereden. „Rond iedere wedstrijd kregen we zo'n escorte", kijkt Latumeten tien jaar later terug. „Jim Pentury vertelde vooraf dat onze komst enorm leefde op Ambon, maar je kunt je er geen voorstelling van maken. Ik was 31, eigenlijk al spe ler van het tweede en dacht keer op keer: wow! Ik hoop dat de spe lers van nu hetzelf de gevoel krij gen. Dat ze het zelfde als wij meemaken, want dat zal de jongens al tijd bijblij ven." WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2015 door Barry van der Hooft Jeremy Latumeten, voorzitter O Zie www.pzc.nl/ jongambon voor een blog en video van Jong Ambon? ST. PETER ORDINC 37 Wielrenner Nick van der Lijke (Middelburg) werd in de eerste rit van de vijfdaagse Tour du Poitou Charentes op elf seconden 37e. PHILIPPINE '-"Tij ZOUTELANDE. De stichting Zwemmen langs Walcheren (ZLW) houdt van daag de zwemtocht Westkapelle-Zoutelande. De afstand bedraagt 3,6 kilo meter. De tocht is de derde in een serie van vier. De start is om 19.00 uur vanaf het strand bij het KNRM-station In Westkapelle. De finish is op het strand bij badpaviljoen De Branding in Zoutelande. Er zijn zo'n 150 deelne mers. De eerste zwemmer wordt omstreeks 19.40 uur verwacht. NEW YORK Jeremy Latumeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60