IW im mi ms HET oo\i Alleenstaande moeder Alice Sneeuwvogels De# GOED I 7 WAARVAN AKTE Stelling 5: le moet genoegen nemen met een reparatie. Stelling 6: Het is slim om garantie bij te kopen. Proef op de som Bij nader inzien heeft de vrouw zeker 40.000 euro schuld gemaakt nen dat je het kapotte product ook echt bij de winkel hebt gekocht, waar je om een reparatie of een nieuw product vraagt. Dat kan op verschillende manieren. Een aankoopbon is het meest voor de hand liggende bewijsmiddel. Maar als je die niet meer hebt, kan dat ook op een andere manier. Met een bankafschrift kun je bijvoor beeld laten zien datje bij de winkel hebt gepind. Heb je contant betaald en geen bon, ja dan wordt het wel een lastig verhaal. Het enige wat dan nog rest is de verkoper heel lief aankijken wantje bent afhankelijk van zijn coulance. Is een product ondeugdelijk dan heb je recht op een gratis reparatie óf op een nieuw product. De verko per beslist welke van de twee. Je hebt dus niet automatisch recht op een nieuw product. Wel zegt de wet datje niet al te veel hinder mag on dervinden van de reparatie. Vraag de verkoper dus om een vervan gend product als het repareren te lang duurt. Soms kun je ook nog garantie bij- kopen, veelal in de vorm van een verzekering. De bewijslast ligt dan vaak nog langer bij de verkoper. Dat scheelt getouwtrek. Maar zo'n bijgekochte garantie - waar je vaak 10 of 20 procent van aankoopsom voor betaalt - is verder overbodig. Je betaalt immers voor iets waar je wettelijk gezien al recht op hebt: een deugdelijk product. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Deze week het rekenvoorbeeld voor het fictieve huishouden met alleenstaande moeder Alice (29) en haar drie zoontjes Michael (7), Levi (4) en Liam (2). Alice leeft van de hijstand. Ze heeft wat kleine schulden, onder meer bij een postorderbedrijf en een creditcardmaatschap pij- Alice koopt een was machine voor 400 euro. De fabrikant geeft twee jaar fabrieks garantie. Na drie jaar gaat de motor van de wasmachine kapot. Omdat een was machine normaal minimaal zes jaar meegaat, heeft Alice recht op repara tie of een nieuwe wasmachine. ÉDe winkelier biedt Alice eerst een tegoedbon aan, waarmee ze kor ting krijgt op een nieuwe wasmachine. Daar gaat ze niet mee akkoord. Ze heeft im mers recht op een re paratie of een nieuw exemplaar, zonder bij te be talen. Dan stuurt de winkelier een monteur die de wasmachine van Alice repa reert. Johan Nebbeling tekent wekelijks anekdotes op uit een notarispraktijk. I lij is 80, zij 78 en ze zijn al jaren getrouwd. Maar nu willen ze scheiden. Of beter: zij wil dat. Ik geloof mijn oren niet. „Scheiden, op uw leeftijd, zou u dat nu wel doen?" Ik kijk naar de twee hoogbejaarden aan mijn tafel. Snowbirds heten ze in Ame rika, naar hun witgrijze haarkleur. Ik leg uit dat scheiden - ook financieel - altijd pijnlijk is, maar dat het meer pijn doet naarmate mensen langer hij elkaar zijn. Mijn woorden zijn aan dovemans oren gericht. „Ik kan het gewoon niet meer, altijd maar voor hem zorgen," zegt de vrouw. „De laatste jaren van mijn leven wil ik voor mezelf hebben." Hij kan niet anders dan zich neerleggen bij haar besluit. Omdat beide partijen het eens zijn, is de af handeling van de scheiding tamelijk simpel. Nadat ze zijn vertrokken, maak ik een schei dingsconve nant op waarin de bezittingen en schulden van het echt paar worden verdeeld. Een week later zul len ze het komen onder tekenen. Maar na een paar dagen meldt de man zich op mijn kantoor. In zijn eentje, zij is al ingetrokken bij een vriendin. Hij heeft een brief ontvangen van een post orderbedrijf. In die brief staat dat het echtpaar voor duizenden euro's in het krijt staat vanwege nooit betaalde inter netaankopen. „Ik weet van niets," zegt de man. bedrijf dat mij vertelt dat de aankopen zijn gedaan door de vrouw. Ze heeft haar man er nooit iets van verteld en de aanmaningsbrieven voor hem achterge houden. Bij nader onderzoek blijkt dat de vrouw ook bij andere postorderbe drijven jarenlang grote schulden heeft gemaakt. Het gaat om zeker 40.000 euro. Scheidingsplannen of niet: het echtpaar is samen aansprakelijk voor die schuld. Omdat de vrouw nauwelijks inkomen heeft en de man een goed pensioen ont vangt, draait hij op voor de koopversla ving van zijn echtgenote. „Ik begrijp nu waarom ze opeens wilde scheiden," vertelt hij een paar maanden later. „Ze zag geen andere uitweg." Hij heeft zich erbij neergelegd. „Ik ben be rooid, maar kan met een schone lei ver der." tegen haar gezegd: ik wil je nooit meer zien. Toen moest ze huilen." Triester heb ik het in mijn praktijk zelden meege maakt. woensdag 26 augustus 2015 GO Waar Niet waar Op zijn verzoek neem ik contact op met het Contact met zijn ex heeft hij niet. „Ik heb Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51