4 &GOI Mijn geld ik Elke week bevraagt de redactie een streekgenoot over financiële kwesties. Vandaag Berbel Nijsse (37) uit Goes, organisator van Instawalk: deelnemers maken tegelijk foto's van Goes voor Instagram. door hans puik Er zijn tijden geweest dat in ons gezin niets over was. Ik heb daar niets van gemerkt Nu het nieuwe school en studiejaar begint, wordt het hoog tijd voor een nieuwe laplop. Je hebl ze al voor 200 euro. Jelle Stuip van Tweakers testte er op ons verzoek vier. „Mijn hobby is fotograferen. Ik hoef niet de duurste spullen te heb ben, de basismaterialen zijn genoeg om te kunnen fotograferen. Regelmatig organiseer ik foto-eve nementen, waarvan de Instawalk Goes onlangs erg succesvol was. Ondanks de dreiging van slecht weer is het resultaat een leuke col lectie foto's geworden met veel de tails waar we in het dagelijks leven gewoon aan voorbij lopen. Het grootste evenement dat ik sinds 2011 organiseer is Trash the Dress Zeeland. Hier worden deelne mers in oude trouwjurken en pak ken gefotografeerd, met als hoogtepunt een duik met kleding en al in de Noordzee." „Ik heb mijn camera al 6 jaar. Het is een vrij eenvoudige uitrus ting. Er staat nog wel een nieuwe lens op mijn verlanglijstje, maar daarvoor zal ik echt moeten sparen. De minimumprijs voor een rede lijke lens is al snel een paar hon derd euro. Met een gezin en een eigen huis gaan andere zaken nu eenmaal voor." „Er zijn tijden geweest dat in ons gezin niets over was. Ik heb daar als kind gelukkig nooit wat van meegekregen. We gingen regelma tig op vakantie in eigen land en kregen ook altijd verjaardagsca deautjes." „Je kunt je geld maar één keer uit geven. Doe dat dan ook verstandig. Ik hoop mijn kinderen mee te geven dat als het goedkoper kan, je jezelf in de vingers snijdt als je meer betaalt." „Begin dit jaar gaf mijn trouwe MacBook het op. Een nieuwe kopen bleek een dure aanschaf, maar te gelijk onmisbaar vanwege mijn fo tografiewerkzaamheden. In totaal was ik 1400 euro kwijt. Mijn ver wachting is er weer een tijd mee vooruit te kunnen." „Ja, vooral reclamefolders voor kle ding en producten bekijk ik altijd en die vormen voor mij aanleiding om iets wel of niet te kopen. Ze beïnvloeden vooral mijn keuze waar ik boodschappen doe." „Het liefst zou ik alleen geld uitge ven aan de leuke dingen in het leven, maar ondertussen gaat het gewone leven natuurlijk ook door. Het komt er vaak op neer dat het meeste geld daar aan op gaat." „Het geld op de spaarrekening ge bruik ik om vakanties mee te beta len en gaat ook naar grote, vaak onverwachte uitgaven. Bijvoorbeeld als de wasmachine of droger kapot zou gaan." „Ik maak me er geen zorgen over, al zou ik me er meer in moeten ver diepen." „Als je hetzelfde werk doet, mag er geen onderscheid zijn in salaris tussen man en vrouw. Gevoelsma tig heb ik niet het idee dat het in Nederland een serieus onderwerp is, maar ik kan me vergissen." or 200 euro een laptop kopen, kan dat? Jazeker, in 2015 hebben verschil lende fabrikanten goed kope laptops uitgebracht. Ze zijn klein en licht, waardoor ze geschikt zijn voor onderweg, in de collegezaal of voor thuis op de bank. Voor 200 euro krijg je natuur lijk niet het snelste van het snelste, dus zware games of fotobewerkings- software kunnen ze niet aan. Bovendien is de opslag beperkt tot 32 gigabyte, waar Windows ook nog een gedeelte van inneemt. Col lecties van films, muziek of foto's opslaan wordt dus lastig. Deze een voudige laptops zijn daarom ge schikter als tweede laptop, om mee te e-mailen, browsen en kantoor software op te draaien. Glanzend Bij Tweakers kijken Jelle stuip en zijn collega's met behulp van 'benchmarksoftware' welke laptop de snelste is, maar ook worden de stevigheid, aansluitingen, het scherm en de accuduur getest. De vier door ons geselecteerde mini-laptops liggen wat snelheid betreft dicht bij elkaar, daarom hebben we vooral gekeken naar bouwkwaliteit, accuduur en schermkwaliteit. Een glanzend scherm kan er bijvoorbeeld voor zorgen dat kleuren mooier overko men, maar kan tegelijk zorgen voor hinderlijke reflecties in het scherm. Daarnaast zijn de aansluitingen van belang; voor externe harde schijven die USB 3.0 ondersteunen wil je natuurlijk gebruik maken die aansluiting. En wil je het SD- kaartje van je camera kunnen lezen dan past dat niet in een micro-SDslot. Daarnaast hebben we gekeken of het toetsenbord prettig tikt en of de touchpad goed reageert. De winnaar is wat ons betreft de Asus vanwege zijn lage gewicht en lange accuduur. Stel je prijs op betere bouwkwaliteit en een USB 3.0-aan- sluiting, dan is de Toshiba een goede keuze. Met een gewicht van net geen kilo en een accuduur van ruim achten- eenhalf uur is de Asus F205T een erg interessante laptop om buitens huis mee te nemen. Wat ontbreekt is USB 3.0, en dat is een misser. En we hadden het liefste een gewone HDMI-aansluiting gezien in plaats van micro-HDMI. Dat neemt niet weg dat de F205T voor iets meer dan tweehonderd euro een handig laptopje 'voor erbij' en vooral voor onderweg is. De compacte Satellite CLIO weegt net iets meer dan een kilo, maar blijkt toch een stevige behuizing te hebben, voorzien van een fullsize HDMI-uitgang en SD-kaartlezer. De compacte afmetingen van het toet senbord zorgen ervoor dat som mige knoppen wel erg klein en priegelig worden. Het glanzende scherm kan bij veel omgevingslicht voor hinderlijke reflecties zorgen, maar de accuduur is met een ONS PANEL woensdag 26 augustus 2015 -EERSTGEZIH DANH0B8V Mag je hobby geld kosten? 44 Wat is het maximale bedrag datje aan een camera wilt besteden? Berbel Nijsse spaart voor een nieuwe lens. FOTO MARCELLE DAVIDSE Hoe ben je opgevoed met betrekking tot geldzaken? Welke belangrijkste financiële les heb je geleerd? Wat was je grootste financiële uitspatting? Laatje je leiden door reclamefolders? Waar geef je het liefste geld aan uit? Waarvoor leg je bewust geld apart? Maak je je zorgen om je oudedags voorziening? Wat vind je ervan dat vrouwen struc tureel minder verdienen dan mannen? Veel laptop uoor weinig k Jelle Stuip van Tweakers test vier goedkope laptops FOTO DINGENA MOL JELLE STUIP werkt sinds 2013 bij Tweakers, de grootste Nederlands talige site met nieuws en in formatie over hard ware, software, games en internet. Jelle kan zijn kennis en voorliefde voor hardware uitleven in het Tweakers-testlab. Hij test en bespreekt vooral vi deokaarten en laptops, waarbij niet alleen op de binnenkant wordt gelet maar ook naar de buiten kant wordt geke ken. Een paar keer per jaar vliegt Jelle naar het buitenland om op beurzen het nieuwste van het nieuwste te zien en uit te proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48