Stoppt die Islamisierunq Europas! Samsom: Nederland moet harder werken aan klimaatverbetering Knokploegen steeds gewelddadiger door bijval van 'gewone' bevolking NIEUWS 3 Kale koppen zijn vervangen door zwarte hoodies en petten. Het gedachtegoed van neonazi's blijft hetzelfde. molenaar BERLIJN. Een gepland noodonder- komen voor vluchtelingen ging gistermorgen in vlammen op in Nauen. Even verderop in Berlijn urineerde een rechtsextremist in de tram op buitenlandse kinde ren. En gistermiddag was er een bommelding bij de Duitse rege ringspartij SPD. De onvrede rond de komst van zoveel vluchtelin gen -dit jaar verwacht Duitsland er 800.000 - neemt toe. Wie zit er achter al dit geweld? In deelstaat Saksen, waar ook Hei- denau ligt, waar in het weekend rellen waren bij een asielzoekers centrum, worden de demonstra ties geïnitieerd door de NPD, de aan de neonazibeweging gelieerde partij die stevig is verankerd in de voormalige DDR. Pogingen om de partij te laten verbieden, lopen tel kens op niets uit. De rechtsradicalen ruiken de vertwijfeling van de ge vestigde orde, nu de komst van al die asielzoekers de autoriteiten boven het hoofd groeit. In Dortmund, de grootste stad van het Ruhrgebied, hielden neo nazi's onlangs een intimiderende fakkeloptocht bij een asielzoekers centrum die herinneringen op riep aan de Hitlertijd. Tegenstan ders van de extreemrechtse partij Die Rechte, die daar in de gemeen teraad zit, worden er met de dood bedreigd. Dortmund geldt als een 'Hoch- burg', een bastion van extreem rechts in het westen van Duits land. Het bewijs dat radicaal rechts niet een exclusief Oost- Duits fenomeen is. In hun 'natio naal bevrijde wijk' Dorstfeld wa nen de neonazi's zich heer en meester. Landelijk neemt het aantal neo nazi's en hun sympathisanten ove rigens niet toe, maar af. Hun aan tal wordt door de veiligheidsdien sten geschat op 22.000, met een harde, gewelddadige kern van 9.600. Dit waren er ooit meer. Maar de extreemrechtse knokploe gen worden gewelddadiger nu zij merken dat zij bij demonstraties tegen buitenlanders bijval krijgen uit de 'gewone bevolking'. Ook de massale opkomst in Dresden bij de betogingen van de anti-islambeweging Pegida ster ken de nationaalsocialisten in het idee dat zij bij delen van de Duit se bevolking op instemming kun nen rekenen. Het optreden van de neonazi's in Saksen en Dortmund wordt door deskundigen gezien als voor beelden van wat er kan gebeuren als de autoriteiten niet voldoende alert zijn. Die Rechte in Dortmund is een vergaarbak van afvalligen uit de 'ouderwetse' NPD, waarvan de sympathisanten nog met kaalgeschoren hoofden, bomberjacks en kistjes marche ren, en jongeren uit de los georga niseerde 'Freie Kameradschaften'. Die nieuwe generatie ziet er moderner uit: zwarte hoodies, baseballpetten, sneakers. On der hen bevinden zich hoger opgeleiden, vertelde een voor malige neonazi aan de BBC, zoals artsen en advocaten. Het verzet groeit, aan de andere kant nemen ook de hulpacties voor vluchtelin gen toe. Begin deze maand maak te politicus Martin Patzelt, partij genoot van bondskanselier Angela Merkel, bekend dat hij twee vluch telingen uit de Oost-Afrikaanse dictatuur Eritrea in huis neemt. Een ander initiatief is de Welco me Challenge, een variant op de Ice Bucket Challenge: je helpt een vluchteling door geld of andere spullen te geven of simpelweg een warm welkom in Duitsland te ver zorgen. Dit moment leg je vast (géén selfie!), plaats je op social media en je nomineert direct twee vrienden die hetzelfde moe ten doen. De verwachting is dat het aan tal Duitsers dat deelneemt aan der gelijke initiatieven zal groeien, al dan niet omdat het in huis nemen of op een andere manier onder steunen van een vluchteling ook financiële voordelen met zich meebrengt. De Duitse krant Die Welt zocht uit dat de kosten voor het helpen van vluchtelingen kun nen worden afgetrokken van de belasting. Volgens het Duitse ministerie van Financiën be draagt de aftrekpost dit jaar maximaal 8.472 euro. De zaak was aangespannen door duurzaamheidsorganisatie Urgen- da en bijna duizend Nederlan ders. De rechter bepaalde dat de Staat in 2020 de uitstoot van het broeikasgas CO2 met ten minste 25 procent moet hebben terugge bracht ten opzichte van het ni veau in 1990. PvdA-leider Samson vindt dat niet genoeg, laat hij in een e-mail aan zijn achterban weten. „Ik voel me verantwoordelijk voor de aanpak van klimaatverande ring. En eerlijk gezegd is de rech terlijke uitspraak daarvoor totaal niet voldoende. We zullen veel meer moeten doen." Zijn mening komt op een inte ressant moment, want de betrok ken bewindslieden van het kabi net vergaderen juist deze week over de gevolgen van de gerechte lijke uitspraak voor het overheids beleid. Op het Binnenhof overheerst de mening dat de rechter wel erg vriendelijk is geweest richting de milieulobby. Binnenkort komt het kabinet met een definitief standpunt over de uitspraak, maar in Den Haag gaan volgers van het kabi net er vanuit dat de Staat in be roep zal gaan tegen het vonnis. Dat hoger beroep moet uiterlijk 24 september worden aangete kend. Vooral het WD-smaldeel van het kabinet wil niet dat de groei wordt geschaad door de hang naar verduurzaming. Kamerlid Remco Dijkstra: „De rechter moet niet op de stoel van de poli tiek gaan zitten." A00% \/et4U^ evu ivu 1 dcx^ ^eptöuxi*t KORTING WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2015 Neonazi's profiteren van onrust door Wierd Duk Brandstichting in een pand waar migranten worden opgevangen in Weissach im Tal, Baden-Württemberg. foto EPA Een protest van anti islambeweging Pegida in Berlijn. foto Sean Gallup/ Getty Images door Edwin van der Aa en Gerben van 't Hof DEN HAAG. De overheid moet er veel harder aan trekken om ons leefklimaat te verbeteren, stelt PvdA-leider Diederik Samsom. Toch dreigt het kabinet in beroep te gaan tegen een unieke gerech telijke uitspraak over het terug dringen van broeikasgassen. Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Denkt u al langer na over een traplift, maar vindt u de investering aan de hoge kant? Dan is dit het moment om in actie te komen. Tijdens de Nationale actieweek ontvangt u maar liefst 21% BTW korting op de modul"9 traplift! www.molenaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3