vJ Grauwe gors terug op Schouwen Grafsteen vol met raadsels BUITEN 11 &jfe Uit de Zeeuwse klei Zeeuwen in de buiten Het seizoen zit er bijna op. Vandaag verzorgt Monique Luijk nog een rondlei ding op paardenmelkerij Nortier-Buijze aan de Brugsevaart bij Oostburg. Op een wagen mogen bezoekers een rondje ma ken door de polder. Monique (45) leidt paard Nestor, die de kar moet trekken. Nestor is een geslaagde kruising tus sen een Vlaams - van de reclame voor Palm - en een Belgisch trekpaard. In de maanden juli en augustus is de melkerij open voor het publiek. Het was een druk seizoen, vertelt Monique. Vorige week, toen de foto werd gemaakt, was wel heel speciaal. Toen kon er in de wei van de melkerij vanaf de kar achter Nestor wor den ringgestoken. Eigenaar Pieter Nortier (met hoed) heeft voor de gelegenheid plaatsgenomen op de bok. In het voor- en naseizoen zijn er nog rondleidingen op het bedrijf. Maar de echte attracties, vooral voor kinderen, stoppen vandaag. Voor Monique betekent het einde van de vakantie dat ze weer even afscheid moet nemen van Nestor. Het rondrijden van bezoekers op de melkerij is voor haar een hobby. Vanaf volgende week pakt ze haar reguliere werk op in de ouderenzorg in Oostburg. -- ^^ÊI^^^ÊnÊÊÊÈaBÊBIBÊUBBÊBÊBÊUBBIÊÊttlÊBUBSË&tm Natuurjournaal doorChiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is meer dan een hal ve eeuw geleden dat de geelgors als broedvogel van Zuid-Beveland ver dween. De intensivering van de landbouw en de daarmee gepaard gaande veranderingen in het land schap worden algemeen gezien als de belangrijkste oorzaken. De vo gel is ook in de rest van Zeeland verdwenen; het laatst in Zeeuws-Vlaanderen, waar, vooral in de grensstreek nog lang een be perkte populatie aanwezig bleef. Decennialang zag ik op Zuid- Beveland nooit meer een foerage- rende geelgors; laat staan een zin gend of broedend exemplaar. Het zal een jaar of vijf geleden zijn dat ik voor het eerst weer een paar foe- ragerende geelgorzen tegenkwam. En dat was op een akkertje in de Yerseke Moer dat als akkerreser vaat wordt beheerd. Het is een ak kertje van maar een paar hectare tussen tienduizenden hectares ak ker waar reguliere productieland- bouw bedreven wordt. Ik wist in eerste instantie niet zo goed wat ik met zo'n waarne ming aan moest. Toeval? Ja maar dan toch wel toeval van onwaar schijnlijke proporties. Het kan niet anders of ook de manier waar op het akkertje wordt beheerd speelde mee. Natuurlijk, ik zal op dit akker tje vast wat vaker en wat intensie ver naar vogels gekeken hebben dan op al die andere akkers. Ik heb mijn waarneming vaak met ande ren gedeeld als een min of meer anekdotisch voorval, waar dan bij nader inzien toch wat meer achter steekt. Een paar weken geleden gebeur de iets soortgelijks. Het was aan de Stolpweg op Schouwen-Duive- land. Samen met een aantal boe ren is Het Zeeuwse Landschap daar bezig met een ambitieus ak- kervogelproject. Ook Vogelbe scherming en de stichting Land schapsbeheer Zeeland zijn daarbij betrokken en de Agrarische na- tuurvereniging en de provincie le veren eveneens hun bijdrage. Met zoveel partijen samen is er heel wat te bereiken en de ver wachtingen zijn best hoog gespan nen. Afgelopen zomer zagen we meerdere patrijzenparen met mooie kluchten jongen lopen en de laatste tijd laat de kwartel zich regelmatig horen. Maar het meest in het oog springende voorval da teert van een paar weken geleden. Vogelaar Pim Wolf ontdekte een paar foeragerende grauwe gorzen in het gebied. De grauwe gors heeft een soort gelijke gang gemaakt als de geel gors. Tot in de jaren '80 waren er met name in Zeeuws-Vlaanderen nog enkele honderden broedpa- ren. Maar ook van deze akkervogel stortte de stand in en rond de eeuwwisseling verdwenen de laat ste Zeeuwse broedparen. Af en toe worden, met name in Zeeuws-Vlaanderen nog wel trek kende of foeragerende grauwe gor zen gezien, maar de laatste waar neming van Schouwen-Duiveland was al meer dan vijfjaar geleden. De waarneming lijkt weer net zo toevallig en anekdotisch als die van de geelgorzen in de Yerseke moer. Natuurlijk: één zwaluw (lees grauwe gors) maakt nog geen zo mer. Maar in feite is het een heel bemoedigend signaal. Als we de nodige maatregelen nemen, dan lijkt het toch mogelijk om verdwe nen waarden weer terug te krij gen. Daar moet wel bij vermeld wor den dat de benodigde maatregelen vergaand en rigoureus moeten zijn, want een béétje rekening houden met akkervogels werkt bijna nooit. In 2006 kreeg de SCEZ (Stichting Cultureel Erf goed Zeeland) een vondst melding van een grafsteen met een merkwaardige tekst. De steen was gevonden bij graafwerk aan de Seisdam in Middelburg. Vermoedelijk was hij als stoepsteen en later als rioolafsluiter gebruikt. Hij werd gevonden als groot frag ment (0,99 x 0,50 m) van de oorspronkelijke steen. Die is rondom gedeeltelijk afgekapt. Heel bijzonder is dat er een tekening van deze steen is over geleverd met de complete tekst. Die is in 1797 vervaardigd voor de Middelburgse regent Daniël Radermacher (1722-1803), zoon van Samuel Radermacher. Het gaat om de grafsteen van Sa muel Beeckman (1625-1689) en zijn vrouw Maria de With (1642-1692). Maria de With was de dochter van viceadmiraal Witte Cornelis de With, gebo ren rond 1599 en gesneuveld in Zweden op 8 november 1658. Ook hun kleinzoon Samuel Ra dermacher (1693-1761) en zijn vrouw uit zijn eerste huwelijk, Maria Elisabeth de la Ruë, staan vermeld. Maria, dochter van Samuel Beeckman en Ma ria de With, huwde met Daniël Radermacher (1664-1708). Hun zoon Samuel trouwde met Ma ria Elisabeth de la Ruë en ver volgens met Cornelia Boddaert (1696-1757). De steen is afkomstig uit de Noordmonsterkerk, ook wel Oude kerk genoemd, die aan het Hofplein in Middelburg stond. In 1833 is deze kerk voor afbraak verkocht. Waarschijn lijk zijn toen ook alle grafste nen verkocht. De tekst op de grafsteen is zoals gezegd enigszins vreemd. Het gaat hier om de grootvader en grootmoeder van Samuel Ra dermacher. Daarnaast wordt, ondanks het feit dat Samuel zijn beide echtgenoten overleef de, alleen zijn eerste vrouw op de grafsteen vermeld. Sepulture Van D Heer Samuwel Beeckman Stertt Den 3 Aiigii.stus jósj) En Desselfs Huys Vrouw Maria De With Sterft Den zjuNuboi Not; Van Den Heere 11 ^amuéu Radermacher HeereVan Niewerkerke ölrgermeESXER ])br Stad Middelburg Én Bewindhebber Der Oostindise Compagnie Lgtg'enoote Vrouwe Hor*1r> Elisabeth De La Kue Overleden Den 5J Maart J73c WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2015 Nestor trekt de kar door Jan van Damme Monique Luijk is de begeleidster van Nestor op de paardenmelkerij bij Oostburg. foto Lex de Meester STICHTING Grauwe gors. foto Chiel Jacobusse door Henk Hendrikse Henk Hendrikse werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland 547 Tekening van de grafsteen van de familie Beeckman en Raderma cher, in rood het bewaarde deel. tekening Zeeuws Archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39