'Als je steelt om je kind te voeden, neem je biefstuk geen hamburger* 'Windpark Borssele levert minder energie' Omega aflopend duinwater in kreekruggen ZEELAND 5 Samen met zijn vriendin A. O. (25) had hij 26 april vorig jaar bij een supermarkt in Hulst vlees ge stolen. De inwoners van Hoek ver telden dat ze hopeloos waren om dat ze geen cent hadden om eten te kopen voor hun peuter. „De kleine moest toch wat te eten heb ben. Hij had bouwstoffen nodig", aldus De V. Het eten dat ze krij gen van de voedselbank is volgens hen te weinig om rond te komen. Politierechter De Jager hield hen voor dat ze door duur vlees te ste len in plaats van goedkope bur gers, ze de supermarkt extra heb ben benadeeld. En hij zei ook dat stelen hoe dan ook een strafbaar feit is. Het Openbaar Ministerie had 'De kleine moest toch wat te eten hebben. Hij had bouwstoffen nodig* hen al eerder bestraft door het op leggen van een werkstraf van twaalf uur. Maar omdat ze niet rea geerden, 'dat lukte niet want we hebben niets', moesten ze voor de rechter verschijnen. Ze vertelden dat ze het nog steeds heel moei lijk hebben. Zij is werkloos, heeft geen enkele studie afgemaakt en de vader van haar zoontje weigert alimentatie te betalen. Hij is ook werkloos en het lukt niet om daar verandering in te brengen. Onder andere omdat hij zo moedeloos is. Officier van justitie Suzanne de Jong eiste dat ze weer bestraft wor den met elk een werkstraf van twaalf uur. De Jager vonniste con form. Het windpark dat uit twee loca ties bestaat, gaat 1400 Megawatt produceren. Volgens Miller, wiens onderzoek is gepubliceerd door het Max Planck-instituut, is die be rekening te optimistisch. Hij denkt dat maximaal een kwart tot een vijfde van de berekende wind- productie haalbaar is. Miller baseert zich op zijn on derzoek naar een windpark in de Amerikaanse staat Kansas. Op brengsten vallen in de praktijk te gen, schrijft hij in het weten schapsblad PNAS. Reden: de ach terste windmolens vangen min der wind dan de voorste. „Wind molens halen energie uit de lucht, wat betekent dat er na elke rij windmolens minder energie in de lucht zit. Dat het kortom iets min der hard waait. Na een kilometer of vijf begin je dat te merken." Miller en zijn collega's stellen dat een energieproductie van maximaal één watt per vierkante meter haalbaar is. Voor een wind park op zee verwacht hij nauwe lijks een hoger rendement. In het geval van het windpark Borssele gaat dat om een verwachte produc tie van 4 tot 5 watt per vierkante meter. „Dat is vier tot vijf keer meer dan volgens de natuurkunde mogelijk is." Volgens Jasper Vis, manager bij Dong Energy en windenergiedes- kundige, zet vraagtekens bij Mil lers onderzoek. „Al jaren worden rendementen van windparken ge publiceerd. Denk je dat het niet opgevallen zou zijn als de winde nergieproductie 75 tot 80 procent lager zou zijn geweest?" Ook bij Eneco fronsen ze de wenkbrauwen. Eneco exploiteert sinds 2008 het windpark Prinses Amalia voor de kust bij IJmuiden (60 windmolens van 2 megawatt per stuk). „Dat levert sinds 2009 om en nabij het berekende rende ment van 420 gigawatt-uur per jaar. Alleen in 2010, toen het ge middeld minder waaide, hadden we een dip. Toen produceerde het park 363 gigawatt-uur", zegt woordvoerder Cor de Ruijter. Volgens Tjeu van Mierlo, woordvoerder van het Zeeuwse consortium dat het windpark Borssele wil bouwen, kan Miller niet zonder meer een onderzoek op land van toepassing verklaren op windparken op zee. „Het wind- aanbod op zee is groter en je hebt er ook minder obstakels die de windstroom afzwakken." 'Ons windpark Prinses Amalia levert sinds 2009 bijna elk jaar het berekende rendement.' Louwerse: „Het geeft perspectief voor onze groenteteelt." In de toe komst moet blijken hoeveel water hij via een horizontale diepdrain aan de gegroeide zoetwaterbei mag onttrekken. Dat is nu aan wettelijke regels gebonden. Go-Fresh is een initiatief van de gemeenten Borssele, Veere en Schouwen-Duiveland, waterschap pen, ZLTO en enkele stichtingen. Het vijfjarige experiment kost acht ton en loopt tot 2018. Delta- res, Acacia Water, KWR Waterre- search en de HZ leveren de ken nis. Voor de fruitteelt, die veel zoet water nodig heeft, is een soorgelij- ke ondergrondse opslag van zoet water ontwikkeld: de Freshmaker. Carla Michielsen (ZLTO): „Voor de akkerbouw die alleen voor be paalde gewassen om water verle- Het infiltratiesysteem kost akkerbouwers 10 tot 20 cent per kuub gen zit, is het infiltratiesysteem een goedkoper alternatief. Met to tot 20 cent per kuub water scheelt het de helft." Voor laaggelegen gronden waar door de hogere opwaartse druk geen zoetwaterbei kan worden opgebouwd, zoals in hartje Schouwen-Duiveland, wordt het systeem Drains2Buf- fer beproefd. Esther van Baaren van Deltares: „Dat zorgt ervoor dat zout water wordt afgevoerd en de planten door aanleg van diepe drainage kunnen profite ren van de beperkte zoetwater- voorraad. Het draait erom de wortelzone voldoende zoet te houden." Nog drie jaar meten en de Zeeuwse akkerbouw weet of de systemen een investering waard zijn. Programma over kunstmatige intelligentie en geheugenmanipulatie KMtWMkoop«a"Mmbvthesea.nl WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2015 MIDDELBURG. Als je dan toch steelt om je kind te kunnen voeden, doe het dan goed. Dan neem je geen hamburgers maar een goed stuk vlees, zei gisteren T. de V. (30) uit Hoek tegen de Middelburgse poli tierechter. Verdachte T. de V. uit Hoek door Frank Balkenende VLISSINGEN. Het toekomstige wind- park Borssele levert veel minder energie dan nu wordt aangeno men, zegt de Amerikaanse onder zoeker Lee Miller op de nieuwssite BNR. Cor de Ruijter, woordvoerder Eneco bij zoetwaterbei Werner Louwerse bij een eindput van de hoofddrainage, „Hierin regel ik het peil." foto's Dirk-Jan Gjeltema Carla Michielsen, ZLTO Neurowetenschappers, filosoferen en psychologen geven een lezing en leiden hun zelf gekozen film in. Met o.a. Douwe Draaisma, Bas Haring en Damiaan Denys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33