voor vluchtelingen Laat je ook blij verrassen. 500 Fll bomen het bos niet meer ZEELAND 3 Het gaat sluipenderwijs. Maar er komen steeds meer reclameborden langs de A58 en provinciale wegen. Mag dat wel? iPhone 5s m~' IJ Ej3J 'Maw-- yw'% '<fi TOEGESTAAN VLISSINGEN. Er zijn zoveel reclame regels dat niemand meer weet wat mag. Daardoor zijn ze moeilijk te controleren en dat is een vrij brief voor verrommeling. Natascha Dekker bij voorbeeld lukt het maar niet om legaal reclame te maken voor haar Groene polderwinkel. Net buiten Schoondijke verkoopt ze fruit, groenten en streekproducten. Na tuurlijk had ze op eigen erf een zelfgemaakt reclamebord neerge zet. Maar dat moest ze van de pro vincie weghalen. „Ik schrok enorm." Nu heeft ze een bordje neerge zet dat wel aan de regels voldoet. „Maar dat is zo klein dat niemand het ziet." Nu probeert ze een bord geplaatst te krijgen op een roton de tussen Schoondijke en IJzendij- ke. „Dat zou in april worden ge plaatst, maar staat er nog niet." Niet alleen buiten de bebouw de kom worstelen ondernemers met regels. Directeur Maartje An- beek van de Kloveniersdoelen in Middelburg wil graag laten zien dat er horeca in het monumentale pand zit. „We hebben verschil lende dingen bedacht en ver gunningen aangevraagd. Die zijn afgewezen. Eigen lijk mag er niets." Nu heeft ze op het eigen erf een 'bord' neergezet dat niemand kan ontgaan. „Daar heb ben we geen toestemming voor ge vraagd. Het zou fijn zijn als we iets mogen doen." Pieter Meul- meester van de gemeente zegt het bord niet te kennen. „Het past niet binnen het beleid. We gaan poolshoogte nemen." De regels voor het maken van reclame zijn onduidelijk. Elke ge meente heeft haar eigen spelre gels. Die gaan over wat er mag bin nen de bebouwde kom en op be drijventerreinen. Daarbuiten is de provincie de baas. Zij heeft weer heel eigen regels. Het gevolg: nie- gen naar Zeeland een oplossing zou zijn voor de krimp, is niet ge steld. Europa en Zeeland kwamen vier keer samen in één uitzen ding aan de orde. Dus nieuws over de toestroom van vluchtelin gen, en vervolgens verhalen over vertrekkende jongeren. Maar zon der enige verbinding. Terugkijkend borrelt die ver binding wel op: met meer men sen - vluchtelingen - in Zeeland blijven scholen open, huizen wor den weer bewoond, en er zijn meer hoger opgeleiden in de pro vincie. Het lijkt zo simpel, maar dat is het natuurlijk niet. De nieuwe vluchtelingen lij ken niet erg gericht op een speci fiek land of regio, dus het zou zo maar Zeeland kunnen zijn. Of Zeeland hen de gedroomde toe komst kan bieden, is echter ondui delijk. Tot nu toe is de vestigings- drang van asielzoekers in Zeeland niet groot. Zeeuwse gemeenten hebben de wettelijke plicht tot het huisvesten van statushouders, maar kunnen daar in de praktijk slecht aan voldoen. In Zeeland ver blijvende asielzoekers verhuizen als zij een verblijfsstatus krijgen Sturen we vluchtelingen terug of nemen we ze liefdevol in ons midden op als nieuwe Europeanen? toch vaak naar de Randstad. We zullen ons daarom de vraag moeten stellen of de almaar aangroeiende stroom Europa-be stormers een goede reden is om de campagne 'Welkom in Zee land' nieuw leven in te blazen. We hebben er de ruimte voor en als het bij kan dragen aan de op lossing van een aantal negatieve effecten van krimp is dat mooi meegenomen. mand weet nog wat precies waar mag. Wat te denken van het bord van Roompot vakanties aan de N57? Daarop maakt het vakantie park reclame voor de verkoop van woningen in Nieuwvliet-Bad. De gemeente Noord-Beveland zegt dat het niet onder haar regels valt. De provincie weet het niet en laat het nader onderzoeken. Zuur voor Ruiterplaat Vakan ties, een vakantiepark in Kamper land, een paar kilometer verderop. Die moest in 2012 van de provin cie een bord weghalen aan de Jaco- badijk. „We maakten reclame voor de verkoop van twee perce len", vertelt eigenaresse Heieen Besems. „Er zijn zoveel regels. Het is niet duidelijk wat er mag." De regels van de provincie staan in de Landschapsverorde ning Zeeland. „Een draak van een regeling", vindt jurist Bram van Leeuwen uit Veere. Hij hakt vaker met het bijltje door het woud van reclameregels. „Er zijn zoveel uit zonderingen op de regels dat bui- 'Het zou goed zijn als de regels in de hele provincie hetzelfde zouden zijn' ten de bebouwde kom veel mag. Handhaven is nauwelijks moge lijk. En als het gebeurt, is niet uit te leggen waarom." Het zou goed zijn als de regels in de hele provincie hetzelfde zou den zijn, zegt landschapsarchitect Jan Willem Bosch, directeur van Bosch Slabbers in Middelburg. „Ik heb het idee dat de hoeveelheid re clameborden sluipenderwijs weer toeneemt. Het is niet zo erg als voor de invoering van de provin ciale regels in 2001. Maar het wordt tijd om er op te letten." De ZMf onderstreept dat. „Of het landschap verrommelt kan ik niet zeggen. We hebben er geen onderzoek naar gedaan", zegt Mare Argeloo. „Wel is de aandacht voor het landschap de laatste vijf tot tien jaar versloft." Fractievoorzitter Mark Faasse van Zeeland Lokaal vraagt het da gelijks provinciebestuur ophelde ring. Met name over de anti-kerne- nergieborden langs de A58. Hij vindt dat ze er illegaal staan en wil dat ze worden weggehaald. totaal per maand WOENSDAG 26 AUGUSTUS 2015 - 'V 1 'iVv5^R®}s*23BBa?, "THÉ Dit mag. Deze borden vallen onder de vrijheid van meningsuiting, zegt Hans Dullaert van de Regionale Uitvoerings- Het is onduidelijk of dit bord mag. De gemeente Noord-Beveland verwijst dienst Zeeland. „Mits de borden een beperkte afmeting hebben, zijn ze toegestaan." naar de provincie. Die weet het niet en gaat het nader onderzoeken. een rommeltje reclame zijn door Jeffrey Kutterink Dick van der Wouw is adviseur onder zoek van het Zeeuwse sociaal- cultureel planbureau Scoop. Jan Willem Bosch, architect Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld een bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een iPhone 5s t.w.v. 504,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 31,50 maar 29,- per maand. Inclusief 500 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc hollands l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting \Af^S kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 15 september a.s. Ill W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31