Maduro moet FC Groningen bij de hand nemen Zeeuwse steun voor Daley Blind in cruciaal duel met Club Brugge International krijgt waardering voor zijn manier van spelen als centrale verdediger 18 SPORT Daley Blind hoopt vanavond met Manchester United een ticket te halen voor de Champions League. nog moeilijk krijgen tegen beren als Diego Costa van Chelsea of Benteke van Liverpool. Voorlopig echter is Blind uitstekend gestart in zijn nieuwe rol. Zijn rustige, slimme, vrijwel foutloze manier van spelen krijgt waardering. Het inschuiven van achteruit wat voor Nederlanders normaal is, kennen ze in Engeland bijna niet. In de Premier League staat Blind, sa men met Ibrahim Afellay (Stoke City), bovenaan in de top-vijf van de spelers die het meest secuur passen. De defensie die hij leidt, geeft voorlopig van alle teams de minste kansen weg. Linkerbeen Is het iets van alleen de afgelopen weken? Ook vorig seizoen, toen United instabiel presteerde, waren zijn persoonlijke statistieken pri ma. Blind had meer onderschep pingen (35) op de helft van de te genstander dan elke andere speler in de Premier League. Zijn linkerbeen heeft hij van zijn moeder. „Zij speelde vroeger linkshandig basketbal. Van mijn vader heb ik de rust in mijn spel." Het is dat zijn ouders hem be schaafd hebben opgevoed, anders zou hij nu openlijk een lange neus kunnen trekken naar iedereen die hem probeerde te breken in het begin van de Cruijff-revolutie bij Ajax. Het is nog steeds maar drie jaar geleden dat Blind in de Arena werd weggekeken als het 'zoontje van'. Het was Frank de Boer die goedbeschouwd zijn carrière red de door daar niet in mee te gaan. Nu, als midden-twintiger met een baard, staat hij voor de volgen de fase van ontwikkeling. Marcos Rojo, die vorig jaar links centraal speelde bij United, is bijna fit. Wie weet komt het tot een defini tieve doorbraak voor Blind in de rol die zijn vader ook op latere leeftijd kreeg. „Het voelt prima om centraal achterin te spelen, maar het maakt me niet uit waar trainers me neerzetten." BRUGGE. Een uurtje met de auto. Zo kort doet Rini Eversdijk er over om vandaag vanuit Vlissin- gen naar Brugge te rijden. De wedstrijdsecretaris van de jeug dafdeling van de Racing Club Souburg (RCS) is op uitnodi ging van de familie Blind bij de Champions League-return te gen Club Brugge. Met vader Danny is hij al be vriend sinds de kleuterschool. „We hebben ook samen gevoet bald bij RCS tot in de Ai", ver telt Eversdijk. „Danny maakte als 16-jarige zijn debuut in het eerste. Daarna weet iedereen wel hoe het is gegaan." Ook hun kinderen kunnen het goed vinden. Dus zit hij van avond met een klein gezelschap op de tribune van het Jan Brey- delstadion te hopen dat Daley Blind de poulefase van de Cham pions League haalt. Bij het eerste elftal van zijn ei gen RCS is er trouwens iets grappigs aan de hand. Daar heb ben ze tegenwoordig weer een Blind binnen de lijnen. Tim Blind is de keeper van de Zeeuwse club die deze zomer overstapte van het zondag- naar het zaterdagvoetbal. „Voor zover ik weet is hij geen familie", zegt Daley desge vraagd over zijn naamgenoot. Ri ni Eversdijk denkt dat er ergens ver weg toch een linkje is. „Maar dan moet je een heel eind terug gaan in de stam boom. Wel leuk vinden we dat, dat de voetbalnaam Blind op de ze manier opnieuw met RCS is verbonden." Voor Groningen is Maduro een buitenkans: naast zijn voetballen de kwaliteiten is hij transfervrij. De Amsterdammer liet gisteren zijn contract bij PAOK Saloniki ontbinden, omdat hij niet meer in de plannen van de Grieken voor kwam. Maduro ambieerde na buiten landse avonturen bij Valencia, Se- villa en PAOK een terugkeer in de eredivisie. De oud-Ajacied wilde zijn carrière graag voortzetten bij Groningen, de club die door de be kerwinst is verzekerd van zes wed strijden in de Europa League. Dat gegeven sprak hem aan, net als de leidinggevende rol die Groningen voor hem in gedachten heeft. De 18-voudig international neemt im mers een vracht aan ervaring mee. Groningen verwacht dan ook dat Maduro het relatief jonge elf tal bij de hand neemt. Dat geldt ze ker voor de Europese wedstrijden. De club zocht, zoals trainer Erwin van de Looi en technisch manager Peter Jeltema het omschreven, een speler in de leeftijdscategorie 25-plus, het liefst met de nodige eredivisiewedstrijden in de be nen. Maduro voldoet in alle op zichten aan dat profiel. Een bijkomend voordeel voor Groningen bij de onderhandelin gen, was de goede vriendschap van Maduro en Danny Hoesen. De twee voormalige Ajacieden waren buren in Amsterdam en speelden twee jaar geleden met elkaar bij PAOK. Waar Maduro destijds Hoe sen overtuigde van een Grieks avontuur, ligt het voor de hand dat Hoesen nu een goed woordje voor Groningen heeft gedaan. De komst van Maduro betekent dat voor Yoëll van Nieff bij Gro ningen geen plaats meer is. De middenvelder, die ook als links back uit de voeten kan, wordt de rest van het seizoen verhuurd aan Excelsior. Is Daley Blind van avond klaar staat voor de aftrap te gen Club Brugge, ziet vader Danny in gedachten zichzelf terug. Hoeveel Europa Cup-wed strijden speelde hij vroeger niet, pratend en sturend vanuit het hart van de defensie. Blind senior haalde de internationale top op ba sis van inzicht en techniek. Want twee meter lang, twee meter breed en zo snel als Usain Bolt was hij niet. Op precies diezelfde manier geeft ook zijn zoon vanavond lei ding aan de verdediging van Man chester United. En steeds minder mensen die daar bezorgd over zijn. Want er was scepsis toen Louis van Gaal Blind deze zomer als centrale verdediger uitprobeer de. Dat gebeurde tijdens de oefen trip door Amerika. 'Onmogelijk om straks met Blind tegenover beesten van spitsen in de Premier League te spelen', werd in Enge land meteen gezegd. En natuurlijk: hij zal het ook FEITEN Blind als de stuurman van Hedwiges Maduro keert bij Groningen terug in de eredivisie, foto EPA door Sander de Vries GRONINGEN. Met Hedwiges Madu ro is de roep om ervaring van FC Groningen in één klap verstomd. De 30-jarige middenvelder wordt vandaag gepresenteerd in de Euro borg, waar hij een contract voor twee seizoenen zal ondertekenen. door Maarten Wijffels Daley Blind veroverde zaterdag tij dens Manchester United - New castle United van alle spelers het vaakst de bal: negen keer. Blind gaf in de Premier League tot nu toe 188 passes. 92,02 procent was nauwkeurig. Ibrahim Afellay deed het met 92,5 procent 'nauwkeurigheid' als enige iets beter. Blind had meer onderscheppingen (35) op de helft van de tegenstan der dan elke andere speler in de Premier League. In het afgelopen seizoen was Da ley Blind met 81 onderscheppin gen de beste van zijn club. In de Premier League scoorden slechts zeven spelers beter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18