Schengen-akkoord onder druk na verijdelde aanslag Thalys en stroom vluchtelingen Duitsland en Frankrijk willen dat er haast wordt gemaakt met een Europees asielbeleid. 8 NIEUWS DEN HAAG. Het idee om binnen Europa weer grenscontroles in te voeren, wint snel aan populariteit. Politici in diverse landen pleiten voor deze zwaar beperkende reis- maatregel in reactie op de migran- tenstroom vanuit Syrië en de verij delde aanslag op de Thalys. Naast de premier van België en de Duitse regering, gaan er ook in Nederland stemmen op om het vrije reizen in Europa te beper ken. Het Schengen-akkoord, dat vrij reizen tussen lidstaten moge lijk maakt, komt daarmee zwaar onder druk te staan. Nu kunnen er nog zonder visa en controles grenzen worden gepasseerd. Al leen bij hoge uitzondering wor den (zeer beperkte) grenscontro les uitgevoerd. En dan nog maxi maal dertig dagen. Volgens politi ci schiet dit tekort. Directe aanleiding voor de dis cussie is de verijdelde aanslag op de Thalys naar Parijs, afgelopen vrijdag. Hoewel de dader gesigna leerd stond bij diverse veiligheids diensten als radicale moslim, kon hij ongehinderd en zwaarbewa pend de grenzen binnen Europa oversteken. „We worden geconfronteerd met meerdere nieuwe bedreigin gen in Europa. Misschien moeten we de regels aanpassen, zodat we de identiteit en de bagage van mensen beter kunnen controle ren", zei de Belgische premier Mi chel in reactie. Zijn onvrede met het Schen gen-akkoord valt samen met de zorg over de aanhoudende stroom migranten naar Europa. De Duitse regering hekelt het verdrag, omdat migranten ongehinderd door Euro pa reizen als ze, bijvoorbeeld via Griekenland, aan wal zijn geko men. Opzeggen In het Nederlandse parlement gaan bij meerdere rechtse partijen zelfs stemmen op het Schen gen-akkoord helemaal op te zeg gen. Zowel de PW van Wilders als VNL pleiten hiervoor. Het CDA voelt vooral voor meer losse grenscontroles. De meeste andere partijen willen nog geen commen taar geven, omdat zij willen dat het kabinet zich er eerst over uit spreekt. Dat gebeurt zeer binnen kort. Zelfs onder linkse en pro-Europe- se partijen groeit de bezorgdheid om de 'houdbaarheid' van gren zen met beperkte controles. Duits land en Frankrijk werken onder- Asielaanvragen eerste 5 maanden 2015 136.340 Westelijke Zeeroute Oostelijke Middellandse Zeeroute Centrale Middellandse Zeeroute West-Afrikaroute Grenscontrole Europa reële door Wierd Duk en Tobias den Hartog Migranten lopen van Macedonië naar Servië. Ze willen via Hongarije naar andere landen binnen de EU. foto Armend Nimani/AFP Canarische eilanden Zwedei loorwegei Westerse Balkanroute 102.342 illegale immigranten 1ste halfjaar (tegen 43.360 in 2014). Vooral Syriërs die via Macedonië, Servië en Hongarije de EU proberen te halen. Sinds dit weekend zijn 5000 Syriërs, vooral met kinderen en bejaarde ouders, doorgelaten naar Hongarije. Duitsland Hongarije 50.205 'ostenrijl '0.645 Griekenland Middellandse 6698 illegale immigranten 1ste halfjaar (7840 in 2014), incl. de honderden die over de hoge hekken klimmen bij de Spaanse enclaves Ceuta ei Melila. Aantal vluchtelingen op deze route groeit door gewelddadige conflicten in Mali, Soedan en Centraal- Afrikaanse Republiek. 132.240 illegale immigranten 1ste halfjaar (50.830 in 20T4). Grootste stroom. Ruim de helft zijn Syriërs die via Turkije en Griekenland naar West-Europa willen reizen in plaats van de gevaarlijke route via Libië. 4000 migranten op Kos. In 2015 ook 32.000 Afghanen en 6600 Pakistanen. 91.302 illegale immigranten 1ste halfjaar (170.760 in 2014). Bijna een derde zijn Eritreeërs (voormalige kolonie Italië). Ook belangrijke route voor Nigerianen. Sinds begin van dit jaar 2500 vluchtelingen op zee verdronken. 350 illegale immigranten 1ste halfjaar (275 in 2014). Was 31.600 in 2006. Sterke daling na bilaterale repatriëringafspraken van Spanje- met Senegal en Mauritanië. Grootste groep komt nu uit Guinee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8