Kunstbezit van familie I Ex-politica van WD is echt ziek van rechtszaak Familie De Rothschild gaat huwelijksportretten verkopen Directeur Wim Pijbes van het Rijksmuseum noemt aankoop van twee enorme schilderijen 'realistische droom'. 6 NIEUWS AMSTERDAM. Het Rijksmuseum doet serieuze pogingen om twee grote doeken van Rembrandt aan te kopen. Directeur Wim Pijbes hoopt de benodigde 160 miljoen euro bij elkaar te kunnen krijgen. Het gaat om de portretten van Maerten Soolmans en Oopjen Coppit die in bezit zijn van de Fransman Éric de Rothschild. Pij bes: „We hopen het bedrag, 160 miljoen euro, met zo veel moge lijk mensen bij elkaar te krijgen, maar ik kan er nog niet te veel over prijsgeven." Enkele maanden geleden werd bekend dat de doeken wellicht ver kocht zouden worden, nadat de Pa- rij se eigenaar een exportvergun ning had gekregen van het minis terie van Cultuur en het Louvre. Er kwam in Frankrijk veel kritiek op dat voornemen. Het Louvre liet weten dat het niet in staat was om binnen afzienbare tijd aan het benodigde geld te komen. Het is onduidelijk of het Rijks museum wél zo'n enorm bedrag bij elkaar kan brengen of wie bij zouden willen dragen het astron- omsiche bedrag op tafel te leggen. Pijbes noemde de aankoop van de schilderijen een 'realistische droom'. De directeur deed de uit spraken gisteren op BNR Nieuws radio, maar wilde deze naderhand niet toelichten. Doorgaans wor den prestigieuze schilderijen als deze onderhands verkocht. Pas daarna komt het museum ermee in de openbaarheid. Maerten en Oopjen Maerten Soolmans en Oopjen Coppit trouwden in juni 1633. Een jaar later gaven zij Rembrandt de opdracht voor een huwelijkspor tret, waarbij man en vrouw op ver schillende doeken zijn afgebeeld. In hetzelfde jaar 1634 trouwde Rembrandt zelf met Saskia Uylen- burgh. Rembrandt was in 1631 Het echtpaar woonde vlak bij Rembrandt in Amsterdam en betaalde ooit 500 gulden voor hun beeldtenissen naar Amsterdam verhuisd, waar hij veel portretopdrachten kreeg. Het echtpaar woonde vlakbij de kunstenaar en betaalde ooit 500 gulden voor hun beeldtenissen. Met ruim 2 meter hoogte zijn het de grootste schilderijen van enkele figuren die Rembrandt ooit maakte. Veel portretten van Rembrandt uit deze periode heb ben eenvoudige contouren en wei nig details, waardoor de aandacht uitgaat naar de gezichten. Dit dub belportret is wat dat betreft een uitzondering. Beiden zijn nogal opzichtig gekleed, volgens de laat ste Franse mode. Soolmans draagt een zwart kos tuum afgezet met zwart kantwerk en rijkgedecoreerde rozetten om zijn middel. Coppit heeft een lan ge jurk van zwarte zijde, afgezet met Antwerps kantwerk. Aan haar vierdubbele halsketting met parels hangt een ring aan een ket ting. Daarnaast draagt ze een ring met edelsteen en een met een dia mant. Ze heeft een waaier met zwarte veren, een modieus acces soire in die tijd. De schilderijen waren tot 1877 in Nederlands bezit, toen ze door jonkheer Willem van Loon wer den verkocht aan Gustave de Rothschild. Ze zijn daarna niet vaak in het openbaar te zien ge weest. In Nederland hingen ze in 1956 tijdelijk in het Rijksmuseum en in Museum Boijmans Van Beu- ningen. Het Rijksmuseum bezit al enke le werken van Rembrandt uit de ze periode, zoals het portret van Johannes Wtenbogaert (1633) en het portret van Haesje Jacobsdr van Cleyburg (1634). Dat schilde rij werd in 1985 aangekocht voor het destijds reusachtige bedrag van 10 miljoen gulden. De duurste aankoop van het Rijksmuseum da teert van vorig jaar, een bronzen Bacchantenfiguur van Adriaen de Vries, die 22,5 miljoen euro kostte. De familie De Rothschild is rijk ge worden doordat Ja mes al in 1814 een bank startte in Pa rijs. Samen met zijn broer Nathan in Lon den verzorgde de fa milie investeringen voor de adel (zelfs voor Lodewijk XVIII) en geldtrans porten door geheel Europa. In de twin tigste eeuw volgden grootschalige inves tering in het spoor, de mijnbouw en de olie-industrie. De Rothschilds heb ben altijd in de luw te geopereerd en nooit openheid gege ven over hun financi ën. Mede daardoor regent het geruch ten over hun verre gaande invloed. Zo zouden verschillen de familieleden lid zijn van het gehei me genootschap Illu- minati. Onlangs zette een rij ken-website de ge heimzinnige Rothschilds wereld wijd op de tweede plek met een ge schat vermogen van 350 miljard dollar. Experts schatten dat de dynastie de con trole heeft over meer dan 1 biljoen dollar aan banktegoe- DAGAANBIEDING 25 AUGUSTUS Gembird 300Mbps WiFi Repeater Slechts €18,95 UTRECHT. De voormalige fractie voorzitter van de WD in Stichtse Vecht, Kathalijne de Kruif, is let terlijk ziek geworden van de rechtszaak die tegen haar loopt. Volgens haar advocaat Claudia van Oort heeft ze angststoornis sen en een posttraumatisch stress syndroom (PTSS). De Kruif (44) moest gisteren in een tussentijd se zitting met zeven andere ver dachten van hennepteelt en wit wassen voor het eerst voor de rechtbank in Utrecht verschijnen. Ze mag zich tot de zaak wordt be handeld, laten vertegenwoordi gen door haar advocaat. Sinds ze begin dit jaar werd gearresteerd en weer voorlopig werd vrijgela ten, houdt ze zich schuil om de media de ontlopen. De WD'ster legde haar functie destijds met een neer. Nu zit ze thuis en heeft ze met haar marketingbureau geen werk meer. Ze durft volgens haar advocaat de deur niet open te doen en neemt de telefoon niet op als ze niet weet wie er belt. De Kruif was met drie andere ver dachten voorlopig vrijgelaten, vier anderen zaten nog vast. Giste ren mochten nog twee verdach ten thuis de rechtszaak afwach ten. Alleen hoofdverdachte Petie T. (46) en De Kruifs vriend Jeroen van L. (44) blijven in de cel. 'Rijks' wil twee Rembrandts voor 160 min door Kees Keijer Maerten Soolmans was de zoon van een rijke Vlaamse suikerraffinadeur die naar Amsterdam was gekomen. door Edwin van der Aa 1 ^^GEMBIRD' Fl) Vergroot én verbeter het bereik van je WiFi signaal v Overal in huis snel internet en volledig bereik v Eenvoudig te installeren v Tot wel 100 meter meer bereik v Zorgt voor extra beveiliging Adviesprijs 49,95 Korting 62% U bespaart 31 BESTELLEN V J DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen |g^j) DPD (gjl N,ET TEVREDEN? geld teru6i) door Ivar Penris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6