Schadepotje Nieuwe Sluis algewezen App voor kinderopvang Pleidooi voor onderhoud van borden en plaquettes ZEEUWS-VLAANDEREN 7 De historie van de regio wordt overal uit de doeken gedaan op borden. Maar de informatie is niet te lezen. Oostburger Guus Langeraert ziet ze overal: onleesbare of besmeurde in formatieborden langs de kant van de weg. Hij brengt ze in kaart en hoopt dat verantwoordelijke in stanties opstaan om in onderhoud te voorzien óf dat burgers de bor den zo nu en dan te lijf te willen gaan met een sopje. Tijdens fietstochten door de streek viel het oog van Guus her haaldelijk op verwaarloosde infor matieborden. „Ik begon me er aan 'Er wordt van alles met veel enthousiasme neergezet, maar vervolgens is er niemand die fatsoenlijk onderhoud pleegt' te ergeren. Dit kan gewoon onder houden worden." Hij wijst niet met een beschuldigende vinger, maar wil bewustwording creëren. Want wellicht weten sommige in stanties niet meer wie er verant woordelijk is voor de borden, of zijn ze van niemand. Zo ontdekte Langeraert dat oudere, bruine bordjes van de ANWB verweesd staan te verpiete ren. Zoals het informatiebord bij Turkeye, de buurtschap tussen Waterlandkerkje en IJzendijke. Het is groen uitgeslagen en nage noeg onleesbaar. Langeraert infor meerde bij de ANWB en kreeg te horen dat die organisatie niet lan ger verantwoordelijk is. Hij zocht verder maar verschillende instan ties wezen alleen maar naar el kaar. „Dit bordje is dus van nie mand." Een paar meter verderop staat een geheel besmeurd, nieuwer in formatiebord van de Staats Spaan se Linies, een initiatief van ANWB en provincie. „Hier ga je niet met je neus bovenop staan om het te lezen", concludeert Lan geraert met spijt in zijn stem. Zo zijn er vele voorbeelden, maar in de Burchtstraat in Aardenburg wordt het volgens Guus pas 'echt triest'. Hier staat bij het Romeinse cas- tellum een rij informatieve pane len. De panelen zijn intussen wit te vlekken waar modderige voetaf drukken op staan. Alleen onder de bomen, waar het zonlicht minder schade aanrichtte, is te zien dat er ooit tekst en foto's op stonden. Een tafel waar een maquette op staat, zit vol met mos en viezig heid. Langeraert verzucht: „Er wordt iets met enorm enthousias me neergezet en vervolgens ver waarloosd." Het probleem zit hem, denkt Langeraert, in de vele partijen die samen iets op poten zetten. „Nie mand weet meer wie voor het on derhoud zorgt." Zo staat in de Sop- hiapolder sinds 2007 een informa tiebord van vier initiatiefnemers. De plaquette is opgekruld en ge scheurd door vocht. In de vogel- kijkhut even verderop zitten af beeldingen van vogels onder een laag vuil. De verrekijker is behan gen met spinnenwebben en het glas is gebarsten. Langeraert gaat alle partijen die ooit voor de borden hebben ge zorgd, aanschrijven om aandacht voor onderhoud te vragen. Ook bankjes in erbarmelijke staat heb ben zijn aandacht. „Iemand op Facebook stelde al voor om samen aan de slag te gaan. Ik wil ook best met een emmertje sop de vuile bordjes schoonmaken." Cees Freeke, raadslid voor 55- Terneuzen, drong half juli aan op een gemeentelijk schadefonds. Volgens hem valt van Rijkswater staat niets te verwachten. De rijks dienst is er, aldus Freeke, meester in om bewoners met geruststellen de woorden met een kluitje in het riet te sturen. De Rijksoverheid is verant woordelijk én financieel ook bij machte eventuele schades te ver goeden, reageren B en W op het voorstel van Freeke. Mocht er scha- Het Rijk is verantwoordelijk en financieel sterk genoeg om eventuele schade te vergoeden de ontstaan, dan is dat een juridi sche kwestie tussen veroorzaker en gedupeerde. B en W willen zich daar niet in mengen. Sluizenbouw in de jaren zestig veroorzaakte veel schade in de Ter- neuzense binnenstad. De Vlaams- Nederlandse Scheldecommissie (VNSC), de opdrachtgever, noemt de kans op verzakkingen bij aan leg van de Nieuwe Sluis 'nihil', omdat die in een natte bouwkuip wordt gebouwd. Het onttrekken van grondwater, zoals in de jaren zestig gebruikelijk, is niet nodig. TERNEUZEN. Juultje neemt als eer ste kinderopvang van Stichting Prokino de Prokino-app in ge bruik. Via die app kunnen ouders en verzorgers foto's van hun kind bekijken, berichten stu ren, het digitale schrift van hun kind lezen, extra dagen of dagde len aanvragen, afwezigheidsuren doorgeven of hun kind aanmel den voor een warme maaltijd. Prokino hecht veel waarde aan het contact met de ouders. De stichting ziet de speciaal voor kin deropvangorganisaties ontwikkel de app als 'handig gereedschap' om contact met ouders te verbete ren en de betrokkenheid bij de op vang van hun kind te vergroten. De app kan via een smartphone, een tablet of een computer wor den gebruikt. Het programmaatje is onder de naam Prokino app te downloaden via de Appstore of Google Play. De app van Prokino Juultje is al enkele weken te ge bruiken. De applicatie is binnen kort ook beschikbaar voor andere Prokino-vestigingen in de provin cie. DINSDAG 25 AUGUSTUS 2015 „De informatie op zo'n vies bord ga je niet meer proberen te lezen. De vie zigheid schrikt af. Een sopje kan hier veel goed doen", oordeelt Langeraert. Het verleden is onleesbaar Slaais-Spaansc Unies Schans Groot Turkeye Guus Langeraert wijst op een plaquette met informatie over Turkeye en de Liniedijk. De herkomst van de naam van de buurtschap is niet te lezen op het verweerde oppervlak, foto Peter Nicolai door Sophie Stockman Guus Langeraert TERNEUZEN. Voor de vergoeding van eventuele schade veroorzaakt door de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen komt geen apart ge meentelijk potje, als het aan het college van B en W van Terneuzen ligt. B en W van Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69