'China was altijd het beloofde land' effeweg.nl 22 0Lt43.se rondreizen- E)0.lk~AK mei Istanbul NIEUWS 5 3,600.00 De meeste mensen staan er ver moedelijk niet bij stil als ze de do zen oud papier aan het eind van de maand naar de straatkant sjou wen. Maar de kans is groot dat de oude kranten die de vrijwilligers van de muziekvereniging in de oudpapierwagen gooien, eindigen als kartonnen verpakking van een in China gemaakte tv. Of van een tablet, een stuk speelgoed of een citruspers. Om de almaar uitdijen de industrie van voldoende papier te kunnen voorzien, waren de Chi nezen de afgelopen jaren aangewe zen op Europees oud papier. Het Rotterdamse bedrijf Ciparo vaart daar wel bij. Het koopt in Eu ropa oud papier in en verscheept dat met honderden, zo niet dui zenden containers naar China. Maar directeur Thijs Cox merkt dat de klad erin is gekomen. „Afne mers klagen dat het steeds moeilij ker wordt hun producten kwijt te kunnen. Ze blijven met voorraden zitten. Daardoor daalt ook de vraag naar oud papier in Europa." Volgens Cox is de papierimport in anderhalf jaar tijd gedaald van 30 miljoen ton op jaarbasis, naar 28 miljoen ton. „Dat kan natuur lijk ook komen doordat de Chine zen zelf meer papier zijn gaan pro duceren." Dat er iets aan de hand is, is wel duidelijk. „Ik hoor het van ie dereen die ik daar spreek. Chine- zen met aandelen zien de koersen kelderen. Restaurants hebben min der omzet, omdat overheidsperso neel geen grote maaltijden meer mag eten. Chinese winkeltjes zuchten onder de concurrentie van internet." Voor Ciparo is het dus zaak om de horizon te verbre den. „China was altijd het beloof de land als het over grondstoffen- import ging. Van onze export ging 99 procent ernaartoe. Nu is dat nog 50 procent en exporteren we ook naar landen als Vietnam, Indonesië en Pakistan." Ciparo is uiteraard niet het eni ge Nederlandse bedrijf dat naar China exporteert, maar is in ver houding met de meeste andere ex porteurs wel afhankelijker van China. Van het gros van de Neder landse exportproducten gaat hoog uit 5 procent naar het Verre Oos ten. Bij papier is dat 20 procent. Grand Tour Bella Italia va €999 Rondreis Balkan met Istanbul va 1059 Portugal en Spanje va €1079 www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 DINSDAG 25 AUGUSTUS 2015 47,000.00 SH (China) Nikkei 225 (Japan) RTSI (Rusland) lbovespa (Brazilië) 7/0821/08 7/0821/08 7/08 21/08 7/08 21/08 48,000.00 20,500.00 20,000.00 Uit de beurskoersen van de afgelopen twee weken blijkt dui delijk dat de beurzen wereldwijd met grote verliezen te kampen hebben. door Sander van Mersbergen ROTTERDAM. De Nederlandse pa pier- en plasticexporteur Ciparo heeft last van de afgekoelde Chine se economie. Omdat China minder elektronica en speelgoed produ ceert, is er ook minder verpakkings materiaal nodig. 'Afnemers blijven met voorraden zitten'. Thijs Cox van papierexportbedrijf Ciparo doet veel zaken met China. foto ANP 22 daagse rondreis - Vertrek: 21 september, 12 oktober Met verblijf in verschillende 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Pisa Florence Siena Rome Bloemeneiland Capri 22 daagse rondreis - Vertrek: 7 september, 5 oktober Met verblijf in verschillende 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Boedapest Boekarest VelikoTarnovo Istanbul Sofia Inclusief 3 stadstours o.l.v. een gids! 22 daagse rondreis - Vertrek: 21 september Met verblijf in verschillende 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Burgos Salamanca Lissabon Sevilla Mijas Pueblo Inclusief 6 stadstours o.l.v. een gids! Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5