k Zonderlinge wezens in beeld EVISIE I 9 v:;; 'Ontzettend verdrietig en zwaar. Ik vond het echt rouw' M De Brit Bruce Crompton koopt militaire voertuigen en items op, restaureert ze en verkoopt ze voor veel geld door. De Tweede Wereldoorlog als big business. Mijn vrouw is heel begripvol. Zij heeft deze zenuwslopende reis vanaf het begin meegemaakt David Al fen borough Niet te missen op 25 augustus 2015 .''.'I 99b i f 1 -r r^DOOR SUZANNA TIMMER „Toen ik 11 jaar was liep ik van school naar huis en kwam ik langs een tuin met een kas, waarin een Duitse helm stond vol narcissen. Op de laatste dag voor de vakantie raapte ik al mijn moed bij elkaar om te vragen of ik de helm kon kopen. De man vroeg: 'Welke helm?'. Hij ging even in de kas kij ken, gooide de narcissen eruit en gaf me de helm. Dat was het begin van wat ik al mijn hele leven doe." „Sinds de jaren tachtig reis ik naar Nederland en België waar ik veel verzamelaars van militaire objecten ken. Ze hebben medailles, artillerie en militaire voertuigen. Het is een miljoenenbusiness." „De Amerikanen hebben duizenden voertuigen en artillerie geschonken aan het Belgische, Nederlandse en Franse leger. Neem een Willys Jeep: in België en Nederland zijn er veel meer te vinden dan hier in Enge land. En ze zijn ook beter onder houden. Veel Duitse voertuigen zijn na de Tweede Wereldoorlog vernie tigd. Die zijn dus heel zeldzaam ge worden en veel geld waard." „Vijf jaar geleden liet een Belgische vriend mij een klein plastic lampje zien van een pantsertank. We dach ten dat die er niet meer waren. Ook al is het een klein dingetje, het be tekende heel veel voor mij. Daar naast heb ik het bad van Winston Churchill in mijn eigen verzame ling. Voor mij is hij de grootste held die bestaan heeft." „Ze is heel begripvol. We zijn al samen vanaf ons vijftiende, dus zij heeft deze zenuwslopende reis vanaf het begin meegemaakt. Man nen van middelbare leeftijd, zoals ik, worden helaas groter in om vang. Mijn vrouw heeft nog steeds hetzelfde figuur en kan dus nog makkelijk achter het stuur van een oorlogsvoertuig kruipen. Dus als er iets moet worden weggebracht, roep ik meteen mijn vrouw." „Een Duitse tankvernietiger. Die verkocht ik aan een Australisch museum voor 600.000 euro." „Ja. Als ik een oorlogsitem koop, neem ik het persoonlijke verhaal op dat daarachter zit. Anders gaat zo'n verhaal verloren. Ik vind dat we die verhalen moeten doorgeven aan volgende generaties." Van de zebra met zijn bi zarre streeppatroon tot het evolutionaire alle gaartje van het eieren leggende vogelbekdier. De natuur kent veel zon derlinge wezens met vreemde gewoontes. In David Attenborough's ra riteitenkabinet behandelt de bioloog steeds twee dieren. Hij heeft de gave om prachtig te vertellen bij de unieke beelden van dieren die we zien. Vandaag zijn neushoorns en egels aan de beurt. Zij hebben een ondoordring baar pantser. Heeft dat pantser nog meer func ties dan alleen maar be scherming? De dikke huidplooien van de neus hoorn blijken te funge ren als verrassend verfijnde radiatoren. En wat kan een egel met de stekels die hij heeft? Natuurlijk beschermen die tegen allerlei gevaar, maar kan de egel er ook appels mee vangen? SERIE Alweer een moord in Midsomer a GEMIST Lowlands op herhaling ir FILM VAN DE DAG Vulkanische uitbarsting dinsdag 25 augustus 2015 GO VANDAAG KIJKEN Kliot +o rrtiooor» nn OC o.,rf,.o+.,o 0011; Tjitske Reidinga over haar scheiding. Linda's zomerweek, RTL 4,21.30 uur. 1! L' J P S A J HANDEL IN OORLOGSTUIG -> Bruce Crompton (I.) zoekt naar oorlogstuig. FOTO DISCOVERY Wanneer begon uw fascinatie voor oor- logsmemorabilia? U reist door heel Europa op zoek naar militaire spullen? 44 Hoe kan het dat er nog zoveel items te vinden zijn? Wat is het mooiste dat u ooit hebt gevonden? Wat vindt uw vrouw van al deze verzamelingen? Wat is het duurste item dat u aan iemand verkocht hebt? Is de geschiedenis achter een item voor u het belangrijkste? Combat dealers, Discovery Channel, 22.00 uur. David Attenborough heeft zijn levenswerk gemaakt van het in beeld brengen van het leven op onze pla neet. Hij verwondert zich nog elke dag. V ÏW- v. \J vft VdvM V David Attenborough aan het werk in de natuur, fotonpo David Attenborough's rariteitenkabinet, NPO 2,19.55 uur. Opnieuw een gruwelijke moord in het zo idyllisch ogende Engelse graaf schap Midsomer. Gelukkig slaagt inspecteur Barnaby erin ook deze zaak op te lossen Midsomer murders, BBC First, 20.10 uur. jaar helpt Opsporing ver zocht bij het oplossen van misdaden. NPO 1,20.30 uur. Lowlands heeft ondanks de concurrentie nog al tijd een grote naam als festival. Voor wie geen kaartjes had en ook de tv- registratie niet heeft kun nen zien: de uitzendingen zijn nu terug te kijken. ->NPO Gemist. Vulkanoloog Pierce Bros- nan onderzoekt de moge lijkheid van een vulkaan uitbarsting in het plaatsje Dante's Peak. De situatie lijkt niet alarmerend, tot dat hij twee lijken in het water ziet drijven. Dante's Peak, Veronica, 22.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54