Als je gezond eet krijg je net genoeg ijzer binnen 6 HART&ZII VRAAG HEI DE DESKUNDIGE Eerst werken we ons een slag in de rondte om met een gerust hart weg te kunnen, bij terugkomst wacht er een stapel klussen waar je bijkans niet overheen kunt kijken. Met vakantie gaan is eigenlijk pure waanzin. »door jerry goossens Vrouwen hebben een lager ijzergehalte, dus mogen ze minder bloed doneren De tijd dat je domweg alles uit de handen liet vallen zodra de stoomfluit het einde van de werkdag aankondigde, ligt definitief achter ons Ay Lin Kho is voedings deskundige. F,Ike week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Van d aag; voed i n gsdesku n d i ge Ay Lin kho. ijzergehalte in hun bloed zijn duursporters zoals langeafstandslopers, vrouwen die hevig menstrueren, zwangere en borstvoedende vrouwen en mensen met maagdarmproble men. Duursporters die intensief trainen kun nen ijzer verliezen in zweet, ontlasting en urine. Vrouwen hebben sowieso een lager ijzergehalte dan mannen en daarom mogen vrouwen minder bloed doneren dan mannen. kunnen je helpen om je ijzerstatus te verbete ren. Je krijgt bij een gezond voedingspatroon net genoeg ijzer binnen. Helaas is het moei lijk om hieraan te voldoen en heeft dus niet iedereen een gezond voedingspatroon. IJzerrijke voedingsbronnen zijn volkoren pro ducten, vlees (vooral orgaanvlees, rund en lamsvlees), vis (oesters, zalm en to nijn), ei (vooral ei geel), lever, groene groenten als broccoli, spinazie en boeren kool, vruchten en noten. Tussendoor tjes en frisdranken staat ijzeropname in de weg. Ijzer in dierlijke pro ducten wordt beter door het lichaam op genomen dan ijzer dat in plantaardige producten zit. Maar combineer je deze pro ducten (zoals bijvoorbeeld bij chili con carne waarin je vlees en peulvruchten mixt) dan neem je het ijzer uit de bonen veel beter op. Ook helpt het als je sinaasappels eet bij je plant aardige producten - als je dat doet, neemt je lichaam het ijzer ook beter op. En dat geldt eveneens voor grapefruits en ander fruit dat rijk is aan vitamine C. Kijk uit met zwarte thee, koffie, rode wijn en melk; deze producten remmen de ijzerop name uit vooral dierlijke producten. Je kunt daarom het best thee of melk drinken bij je lunch als je geen vleeswaren op je brood doet, maar kijk uit voor rode wijn in combinatie met je biefstukje. HET PANEL Wat het ergste was: de televisie. Nog geen drie uur nadat we op Schiphol waren geland, had jongste dochter de afstandsbediening weer gevonden en vulde de woonkamer zich met de irritant nagesynchroni seerde stemmetjes van Disney- en Fox-series. Mijn protest klonk op voorhand machteloos. Tenslotte was ook dochterlief na een dag rei zen per huurauto, vliegtuig, trein en taxi, toe aan wat ontspanning. Bovendien had ze al twee weken geen tv gekeken, zo meldde ze. Maar in combinatie met de goot steen die nog altijd is verstopt, de rekeningen op de mat, de school boeken die niet zijn bezorgd, ja samen met alles wat er bij thuis komst op je wacht, lijkt het dankzij die onuitstaanbare tv-stemmetjes alsof die twee weken in Toscane in een ogenblik zijn verdampt. Nu is de vakantieblues natuurlijk geen nieuw verschijnsel. Zodra Ge rard Cox in je achterhoofd begint te zingen dat het weer voorbij is, die mooie zomer, vertrekt half Neder land schoorvoetend naar kantoor en schoolplein, terwijl het in ge dachten nog altijd met een be dauwd glas negroni op het strand ligt. Het kost een paar dagen, maar dan ebt dat knagende gevoel weg en kan er voorzichtig worden ge fantaseerd over een volgende be stemming. Doorgeslagen Maar nu (bijna) iedereen het ritme van alledag heeft hervonden en de rust langzamerhand terugkeert in de toeristische gebieden, dringt de vraag zich op of onze vakantiecul tuur niet volledig is doorgeslagen. We associëren die paar vrije weken nog altijd met ontspanning en onbe kommerdheid. Op die idyllische na- tuurcamping in Zuid-Frankrijk kunnen we de beslommeringen van alledag van ons laten af glijden, zo is het idee. Daar laden we de batterij op. Zodat we fris en uitgerust aan het nieuwe jaar kunnen beginnen. Alleen blijkt daar een keer zijde aan te zitten die als een inktzwarte donderwolk voor de zomerzon schuift. Stress. Of beter: vakantiestress. Op het eerste gezicht een deca dente welvaartskwaal. Stress omdat je er een paar weekjes tussenuit moet; in de sweat shops van Pakistan en Ban gladesh zouden ze er zó voor tekenen. Maar uit onderzoek van het Engelse Institute of Leadership and Management blijkt dat bijna driekwart van de Britse werknemers in de weken voorafgaand aan het zomerverlof een toe name van arbeidgerela- teerde spanning rapporteert. En nog zorg wekkender: bijna een kwart van hen komt gestresster terug dan ie vertrok. Een deel van die spanning is te wij ten aan het werk zelf. De tijd datje domweg alles uit handen liet vallen zodra de stoomfluit het einde van de werkdag aankondigde, ligt defi nitief achter ons. De moderne werknemer zet in de zomermaan den nog een tandje bij om alles af te hebben voor hij of zij met verlof kan, en een toenemend aantal ver- richt op het vakantieadres nog werktaken. Wij zijn permanent on line. Ook op de camping, waar wifi inmiddels tot de eerste levensbe hoeften behoort. En dan is het ge makkelijk om ook de zakelijke e-mails nog even mee te pakken. Inspanning Voor het legioen zzp'ers, waartoe ook schrijver dezes behoort, is het zelfs noodzakelijk vooruit en/of door te werken. Een dag niet gewerkt, is een dag niets verdiend. De ontspanning die een paar weken vrij zou moeten opleveren, is omgekeerd evenredig aan de extra inspanning die nodig is om dat voor elkaar te krijgen. In mijn praktijk zijn de laatste weken voor de vakantie pure hel. Dan zit ik vloekend en zwetend achter mijn computer, terwijl vrouw en kinderen met permanent gebogen hoofd door het huis schuifelen uit angst vaders overwerkte toorn te wekken. Als we de voordeur eenmaal hebben dicht getrokken, duurt het nog een dag of twee voordat ze weer met me durven praten. dinsdag 25 augustus 2015 Ik mag geen bloed doneren omdat ik een te laag ijzergehalte heb. Dit uit zich soms in vermoeid heid, vooral als ik heb hardgelopen en na mijn menstruatie. Ik wil liever geen pillen nemen. Kan ik een hoger ijzergehalte krijgen door anders te eten? Mensen die een hoger risico hebben op een laag Goede voeding en de juiste combinaties eten, Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl 44 PSYCHOLOOG Steven Pont RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Weamet •j STRESS OMDAT JE ER EVEN UIT MOET w 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51