I 5 0 LEESTIPS Gen voorspelt hartschade bij kinderen met kanker Jonge vader kan eerder sterven Chemotherapie I Iet gaat in het huwelijk om geven Je moet consequent zijn OvciiijdiMiskans We doen extra onderzoek met het Prinses Maxima Centrum Als de voorspellingen van artsen waren uitgekomen, was Jurgen de Beijer niet ouder geworden dan zes. Inmiddels is hij 45 en heeft hij twee kinderen. Hij schreef een boek. Onderzoekers hebben een gen ontdekt dat een sterke voorspeller is voor hartschade na een bepaald type chemotherapie bij kinderen. „Dit is een grote stap vooruit." In Nederland krijgen jaar lijks ruim vijfhomderd kin deren kanker. Meer dan de helft wordt behandeld met het specifieke medicijn an- thracyclines. Uit eerdere studies bleek al dat dit middel bij 5 procent van hen schade kan toebren gen aan de hartspier, twin tig jaar na het begin van de behandeling. Dat is een hoog percentage, omdat hartfalen bij jongvolwasse nen rond de 30 jaar zelden voorkomt. Het onderzoek van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam is ge daan bij 450 kinderen die werden behandeld met an- thracyclines. „Vond genon- derzoek in het verleden plaats om ziektes te be strijden, het doel is tegen woordig ook dat een ingrijpende behandeling geen of zo weinig mogelijk bijwerkingen geeft," zegt onderzoeker en kinderarts Leontien Kremer. Ze ont dekten een variant in het zogeheten RARG-gen. Blijkt uit voorafgaand bloedonderzoek dat het zieke kind uitgerekend die variant heeft? Dan is daar mee voorspeld dat het li chaam een eiwit ontwikkelt dat schade kan Hilly: „Ik vond het moeilijk en was kwaad op hem. Het was zijn schuld. Er zijn tijden geweest dat ik dacht: zo wil ik niet verder, we gaan schei den. Maar we houden van elkaar, zijn dertig jaar getrouwd. Ik heb hem moeten vergeven." Jos: „God heeft ons samengebracht, voor altijd. Dan moetje er het beste van maken. Het gaat er niet om wat ik uit het huwelijk kan halen, maar wat ik kan geven. En als zij ook zo denkt, is het goed." Hilly: „Omdat we geen familie in de buurt hadden, waren we op elkaar aangewezen." Jos: „Dat we alles moesten verko pen, was niet fijn, maar ons geloof heeft ons erg geholpen." Hilly: „We weten dat het allemaal maar tijdelijk is hier. Jos vroeg: 'Wat is het ergste dan ons kan ge beuren?' Ik: 'We kunnen ons huis verliezen!' Hij: 'En dan?"' Jos: „Straks komt het echte leven pas. We zijn born again christenen. Jezus is voor onze zonden gestor ven en weer herrezen; daarom kun nen wij straks naar de hemel. Dat maakt je minder materialistisch." Hilly: „Het gaat om mensen en rela ties." Jos: „Wat telt aan het einde van je leven, is hoe je met andere mensen bent omgegaan. Je kunt niets mee nemen. Je moet erop vertrouwen dat God voorziet in watje nodig hebt. En iedere keer lukt het." Jos: „Onze kinderen zijn allemaal gedoopt als volwassenen, ze hebben zelf gekozen." Hilly: „Ze gingen mee naar de kerk tot hun 14de, daarna gingen ze hun eigen weg." Jos: „We lazen iedere dag met ze in de kinderbijbel. Als ze stout waren, legde je uit waarom. Een van onze kinderen loog nogal eens. Dat moet je er dan toch uit krijgen. We gaven wel eens een klap, uit liefde. Dat mag van de Bijbel." Hilly: „Dat hebben we maar een paar keer hoeven doen, want dan weten ze het." Jos: „Ze proberen je uit. Als je er mee dreigt, moetje het ook doen. Je moet consequent zijn." DE FAMILIE toebrengen aan de hart spier na gebruik van an- thracyclines. De ontdekking heeft in sommige ziekenhuizen in Canada al geleid tot aan passingen in de praktijk. „Bij kinderen met kanker en deze variant zullen art sen op zoek gaan naar een alternatieve behandeling dan anthracyclines. In Ne derland vinden we dat te vroeg. We willen nog extra onderzoek doen. Daar wer ken we nu aan met het Prinses Maxima Centrum in Utrecht." dinsdag25 augustus 2015 pi "ij™ CHEMOPUUR Jurgen de Beijer had volgens de prognoses op zijn zesde moeten sterven aan agressieve prostaat kanker. Hij beschrijft zijn leven in reservetijd. Spectrum, €19,99 LAAT LOS leder mens leeft met tegenstrijdig heden. Gijs Jansen reikt handvat ten aan om daarmee te leven. Een boek voor piekeraars en dromers die blijven hangen in gedachten. Uitgeverij Thema, €17,95 DAM OW YOUNG FILOSOFEREN OVER BEWEGING Filosoof Damon Young onderzoekt de waarde van beweging en ge- m bruikt daarbij grote denkers. Hoe 3) beweeg je meer op kantoor en ge- bruikje je brein in de sportschool? Uitgeverij Ten Have, 16,99 Jos Coufreur (55), kunstenaar Vier kinderen (die er niet bij zijn) Vincent (26), Evelyn (24), Elza (23), Victor (19) Finnen die vóór hun 22ste levensjaar vader worden hebben 26 procent meer kans om vóór hun 54ste te overlijden dan landgenoten die hun eerste kind kregen op 25- of 26-jarige leeftijd. Tien jaar lang volgde de Universiteit van Helsinki 30.000 vaders vanaf hun 45ste tot hun 54ste levensjaar. Wer den mannen tussen de 30 en 44 jaar vader, dan was de overlijdenskans een kwart kleiner dan de die van 25- en 26-jarigen. Mogelijk breken de vele rollen (partner, vader en kostwinner) en de bijbehorende stress de jonge vaders op. Zij kunnen minder tijd en geld aan hun eigen wel zijn besteden. Ï^ARNOUD KLUITERS Hilly Coufreur (50), kunstenaar Een infuus voor chemo therapie. FOTO ARIE KIEVIT 44 8= ARNOUD KLUITERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50