Tegenvallende Chinese economie zorgt voor beurzendrama Honderden miljarden gingen in één dag in rook op. Beleggers verkopen massaal aandelen uit vrees dat de groeimotor van de wereld, China, gaat haperen. -39% -49% 4 NIEUWS -38% 085 760 5 760 3 dagen Kuuroord Bad Bentheim 4 dagen All-m Zuid-Sauerlanc 4 dagen Hartje Sauerland 21/08 7/08 1 I 21/08 480.00 6.600 5,000.00 2,050.00 460.00 6,400.00 4.800.00 440.00 4,600.00 AMSTERDAM. „Er ligt absoluut bloed op straat", zegt een beurs handelaar enigszins dramatisch. Het beurzendrama startte giste ren in het Verre Oosten, waar de belangrijkste beurs van China alle winst van dit jaar in één klap zag verdampen. En toen kreeg de rest van de wereld snel knikkende knieën. „China is allang niet meer de fa briek van de wereld, maar een me- ga-consument van producten", legt een analist uit. „Als bedrijven die enorme afzetmarkt dreigen te verliezen, dan neemt de bezorgd heid snel ernstige vormen aan." En de beweeglijkheid van de koersen en val van de beurzen kan de komende tijd nog veel er ger worden, voorspellen marktex- perts. „Als je denkt dat de opko mende markten komende tijd ver der gaan inzakken, dan ben je wel gek als je nu aandelen gaat kopen. En zelfs de optimisten zullen wachten, omdat ze straks meer winst maken als de koersen nog meer zijn weggezakt." Een tegenvallende groei in Chi- 'Zelfs de optimisten wachten met kopen, omdat ze meer winst maken als de koersen nog meer zijn weggezakt' 'De kans bestaat dat de paniek overslaat van de beurzen naar de reële economie' na die wereldwijd tot paniek leidt. Dat zou een paar jaar geleden nog totaal ondenkbaar zijn geweest. Maar het groeiwonder is definitief voorbij. De industrie groeit totaal niet hard meer en China ziet pro ducenten vertrekken naar nieuwe goedkope landen als Vietnam en Indonesië. Niet alleen het Westen is bang dat China geen producten meer af neemt. Ook andere opkomende markten lijden door problemen in het Verre Oosten, zegt Han de Jong, hoofdeconoom bij ABN AM- RO. „Landen als Rusland, Brazilië en Zuid-Afrika leveren veel grond stoffen aan China. Nu de vraag uit China daalt, zie je dat terug in de prijzen. Olie is goedkoop, maar ook metalen als ijzer en koper. Die landen zijn voor hun groei erg afhankelijk van de export naar China. Zij hebben er absoluut last van." Paniekmaatregel Twee weken geleden besloot de Chinese regering om de eigen munt, de yuan, te devalueren. Dat werd internationaal uitgelegd als een paniekmaatregel om de ex port te bevorderen en de econo mie aan te jagen. Dat voedde weer de vrees dat de Chinese economie wel eens in een recessie terecht kan komen. En zorgde voor regel rechte paniekaanvallen in de rest van de wereld. Peter Ho, hoogleraar Chinese economie en ontwikkeling aan de TU Delft vindt het juist goed dat de Chinese groei afvlakt. „De ho ge groei van de afgelopen jaren heeft luchtbellen in de economie geblazen en ging ten koste van het milieu. Dat moet aangepakt worden." De Jong gaat er niet vanuit dat de crisis overslaat naar Europa en de VS. „In Europa komt de groei juist uit de bestedingen van consu menten en bedrijven. In Neder land zie je dat de groei aantrekt. China heeft daar geen invloed op." Ho ziet wél een reëel gevaar als de beurzen telkens in crisis zijn. „De kans is dan aanwezig dat de paniek overslaat van de beurzen naar de reële economie. Als consu menten en bedrijven onrustig worden en hun vertrouwen verlie zen, kan de economie zomaar in een recessie raken." Stress Europa nam de stress op de Aziati sche aandelenmarkten gisteren zonder nadenken over. De AEX-in- dex in Amsterdam zag zijn winst vanaf het begin van dit jaar volle dig verdampen. Tussentijds kwam zelfs het grootste dagverlies in ja ren op de borden te staan. Voor de Amerikaanse beurzen dreigde aanvankelijk hetzelfde git zwarte scenario. Beleggers in de VS reageerden gisteravond daar om enigszins opgelucht op opti mistische uitspraken van Apple-topman Tim Cook over de verkoop van iPhones in China. Blijkbaar is die markt nog niet to taal verloren, was gelijk de aanna me in de markt. Toch is de angst voor een nieu we crisis nog niet voorbij. De Amerikaanse VIX-index - door analisten de 'angst-index' ge noemd - kwam op het hoogste ni veau in zeven jaar terecht. De graadmeter toont aan dat de zenu wen van beleggers voorlopig de boventoon zullen blijven voeren. O Voordeeluitjes.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes.nl/25-8 p.p.p.a. 258,00 A [TQ p.p.p.a. lü\/ AEX (Nederland) 7/08 S&P 500 (VS) 21/08 7/08 DAX (Duitsland) 21/08 7/08 FTSE 100 (Engeland) 21/08 7/08 CAC-40 (Frankrijk) 2,000.00 6,200.00 Je bent gek als je nu aandelen gaat kopen door Peet Vogels en Edwin van der Aa Diverse marktexperts Peter Ho hoogleraar Chinese economie 2x overnachten bij ***Hotel Oelen 2x ontbijtbuffet 2x 3-gangendiner gratis deelname aan de begeleide stadswandeling gratis 1x entree Thermalsolebad Bentheim gratis fietsroutes gratis WiFi aankomst op: zo, ma 79 di, wo, do 89 vr, za 99 3x overnachten bij ****Hotel AM Fang 3x uitgebreid ontbijtbuffet 3x 3-gangen dinerbuffet gratis consumpties tussen 15:00 - 24:00 uur gratis WiFi, parkeren en meer... aankomst op alle dagen 1691 v.a. okt op alle dagen 1591 tijdens schoolvakanties en feestdagen 179 3x overnachten bij ***Hotel der Hollander 3x ontbijt 3x diner aankomst op: zo, ma, di 95 wo, do, vr, za 105 www Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 2015. Exd. boekingskosten (vanaf 9,50) en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. Bellen is lokaal tarief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4