4 I HAR X Emigranten die deze zomer even terug zijn op Nederlandse bodem vertellen over verschillen in cultuur en opvoeding. Vandaag de familie Coufreur uit Australië, op vakantie bij familie in het Brabantse De Mortel. ©DOOR RIAKERSTENS Als je vaak verhuist, houd je over watje echt nodig hebt In Australië is de lucht anders Doe altijd the right thing' Een van onze kinderen loog nogal eens. Dat moet je er dan toch uit krijgen. We gaven wel eens een klap, uit liefde Hilly: „Ik was 20 jaar toen ik met Jos naar Nieuw- Zeeland vertrok en ik vond de verschillen met Nederland best spannend. Ik herin ner me nog dat we in de auto op de kaart de weg aan het zoeken waren. Er stopte een auto, mensen stapten uit en kwamen op ons toegelo pen. 'Raampjes dicht, deuren op slot', zei ik tegen Jos. En met het raampje op een kier vroegen we wat ze wilden. Of ze ons konden helpen... De mensen zijn ontzet tend vriendelijk, dat verwachtte ik niet." Jos: „We kochten een auto om al rijdend te ontdekken waar we wil den wonen. We reisden van cam ping naar camping, maar Hilly wilde snel ergens settelen." Hilly: „Ik vond Christchurch en Nel son mooi, maar we vonden er geen werk. In Auckland hadden we binnen een week een flatje allebei een baan." Jos: „We zijn nogal eens verhuisd. Ik was het gewend, mijn vader werkte a i in de mijnen." Hilly: „Ik was wel gehecht aan kleine spulletjes en dinge- tjes, maar dat heeft Jos er wel uit gekregen." Jos: „Dat zijn alleen maar stofverzamelingen. Als je zo vaak verhuist, houd je alleen over watje echt nodig hebt." Jos: „Hilly weet niet of ze opnieuw zou emigreren." Nederland in een notendop 9. Hilly: „Op het moment dat de kinde ren uit huis gingen, merkte ik wel dat ik ook weieens eenzaam was. Ik begreep mijn eigen vader en moe der ook beter, ik dacht: wat heb ik mijn ouders aangedaan? Maar als we niet waren gegaan, had ik nooit geweten hoe het leven in Nieuw- Zeeland of Australië is. Ik vind het heerlijk daar: de vrijheid, de ruimte en de lucht is anders." Jos: „In Nederland is de blauwe lucht grijzer. Daar is de lucht altijd knalblauw." Hilly: „Iedere ochtend een hemdje aan en blote voeten in slippers. Dat is heerlijk." Jos: „In Mandurah hebben we nu een groot huis, een garage, een zwembad op vijf minuten lopen van de zee, waar dolfijnen zwem men. Ik heb een kajak en ben ie dere week wel op het water. Je leeft er veel meer buiten." Hilly: „Jos verloor zijn gehoor ineens op zijn 40ste. Eerst werd hij duizelig, toen was zijn gehoor weg." Jos: „Het voelde alsof je de berg op gaat en je oor dicht gaat zitten. Dat was het. Het was niet makkelijk, maar ik paste me snel aan. Als kind ging ik tekenen en schilderen, omdat ik slecht kon sporten van wege mijn polio. Later ging ik naar de kunstacademie. Eerst tekende ik dierenportretten, later renpaarden. Nu schilder ik grote kleurrijke por tretten. Daar heb ik mijn gehoor niet bij nodig. Daarnaast volgde ik cursussen over investeren in onroe rend goed." Hilly: „We hoopten zo de 30.000 dol lar kostende ooroperatie voor Jos te kunnen betalen." Jos: „In 2005 kochten we ons eerste huis als investering. Op het laatst hadden we elf huizen en flats in verhuur. We kochten ze goedkoop, knapten ze op en van wege de gestegen waarde kregen we weer een extra lening van de bank." Hilly: „Jos is een beetje een dromer, ik ben nuchter. Maar hij luistert niet altijd naar mij." Jos: „We hadden één strategie moe ten aanhouden, maar ik wilde ook nieuwbouw." Hilly: „Het was te veel werk naast mijn baan en we hadden te veel le ningen, niet alleen bij banken. Ik had er slapeloze nachten van." Jos: „Ik niet." Hilly: „Het werd crisis en de hypo theekrente ging van 6 tot 8 procent naar 18 procent. Dat konden we niet meer betalen. We wilden the right thing doen en verkochten het huis waar we zelf woonden om alle leningen af te betalen. Nu huren wij en we hebben nog een klein flatje dat we verhuren." dinsdag 25 augustus 2015 'Niet klagen, we moeten het samen oplossen' Uit het oog, uit het hart? Met tien vragen testen we of Hilly en Jos Coufreur nog wel weten wat de Nederlander bezighoudt. De fami lie Coufreur verblijft tij dens de va kantie van zes weken bij de ou ders van Hilly in De Mortel. FOTO'S GERARD VAN HAL 1. Wie is de minister van Sociale Zaken? We zijn al 28 jaar weg uit Nederland. Ik weet niets meer; het land is zo veranderd. 2. Wat is de naam van de geel-blauw-witte stoptrein van de NS? Geen idee! 3. Wie is de presentator van 'De wereld draait door'? Wij kennen dat programma niet. 4. Welke Brabantse supermarkt keten is de grootste concur rent van Albert Heijn? Sorry! 5. Wie zijn Mattie Wietze? Is dat iets op tv? 6. Hoe heet het jaarlijkse, door pakweg 150.000 toeschouwers bezochte evenement in Lichtenvoorde met muziek, theater en motorcross? Geen idee, daar zijn we nooit geweest. 7. Noem drie voorbeelden van 8 superfoods. Superfoods? Wat is de naam van de eerste keeper van het Nederlands elftal? Geen idee. In welke Nederlandse provin cie zijn aardbevingen door gasboringen? Groningen. 10. Welke Nederlandse weten schapper is sinds juli 2012 directeur van het Institute tor Advanced Study in Princeton? Ik zou het echt niet weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49