8? 3 DIEKSTRA m Ik vroeg of ze zelfdodingsplannen had,of gedachten in die richting. Die had ze PRIJS/ KWALITEIT EIND OORDEEL Het leven van mijn ouders is voor een deel tot stilstand gekomen, die ochtend in december. Hij is niet dertig jaar geleden verdwenen; hij is het nog elke dag. Veel mensen denken - en sommigen zeggen het ook: hou er nou eens mee op, sluit het af en ga door. Het is alsof je tegen een kreupele zegt dat hij maar weer eens moet gaan lopen. Je wilt het afsluiten, maar het is niet afgesloten. Alles in je zegt: eerst vinden, dan loslaten. Eerst vinden, dan verder leven. Dus blijf je zoeken, fysiek of in je hoofd ga je steeds weer de paadjes af die je al bent afgegaan. Militairen Ik heb jaren gehad dat ik op begra fenissen jaloers was op de kist. De dood is verdrietig maar duidelijk: het levenloze lichaam in de kist gaat de grond in, er gaat aarde overheen. Geen twijfel mogelijk: hij of zij staat morgen niet meer voor de deur. Wij wachten nog steeds op dat onvoorstelbare, verschrikke lijke, verlossende bericht. Onlangs dook er via Facebook een man op, in 1985 nog een kind. Hij had Maarten gezien. Hij kwam aanhol len en vroeg de weg. Kort daarna kwamen militairen, ook rennend, vragen naar de vreemdeling. Hij wees hen de verkeerde weg. Zegt hij. Wij hebben weer een los eindje om aan te peuteren. Onze vader en moeder worden ouder, maar gaan nog elk jaar naar Chili, in de hoop een spoor te vin den. Ze spreken nog steeds slecht Spaans. De taal leren staat gelijk aan toegeven datje hem voorlopig niet zult vinden. Ze hebben op de vulkaan een kruis opgericht. Maar ten Melle Visser staat erop, er han gen belletjes aan die klingelen in de wind. Het is een plaats waar ze bloemen leggen en tegen Maarten praten, zolang het schuifje stilstaat op 8 januari 1986. René Diekstra buigt zich over de menselijke geest De vrouw met het boekei heeft de bloemen speciaal meegeno men voor René Diekstra. Hij weet even niet meer waar hij haar eerder heeft gezien. Zij zegt dat hij haar leven redde. signeersessie. Tussen de wachtenden stond een vrouw met een grote bos bloe men. Toen ze uiteindelijk voor mijn ta feltje stond, gaf ze me het boeket. Voor u, zei ze. „Als dank dat u mijn leven hebt gered." „Hebben we elkaar dan ooit ontmoet?", vroeg ik. „Dat hebben we", zei ze, „maar ik begrijp best dat u zich dat niet meer herinnert." Ze vertelde dat ze een jaar daarvoor door haar huisarts was verwezen naar een instelling voor geestelijke gezond heidszorg waar ik part-time werkzaam was. Ze was daar uitgenodigd voor een intake. Toen ze zich bij de balie meldde, zei de receptioniste dat er een nieuwe afspraak moest worden gemaakt omdat degene die het gesprek zou voeren plot seling was weggeroepen. ze was al langere tijd ernstig depressief - had ze met de moed der wanhoop ge vraagd of niet iemand anders de intake kon doen. De receptionist die aanvoelde dat ze haar niet onverrichterzake moest wegsturen, besloot uit te zoeken of er iemand beschikbaar was. Ze kwam bij mij uit. Tijdens het gesprek, waarin de vrouw vertelde over haar depressies, had ik ge vraagd of ze zelfdodingsplannen had of gedachten in die richting. Die had ze. Omdat het wel twee weken kon duren voordat ze een thera peut kreeg toe gewezen, had ik haar mijn mo biele nummer gegeven. Met het klemmende verzoek om, als ze op een gege ven moment niet meer voor zichzelf kon in staan, mij te bellen of sms'en. Wan neer dan ook. „Dat gebaar, dat iemand die jou niet kent, er onvoorwaardelijk wil zijn als het niet meer gaat, was voor mij ontzet tend belangrijk. Ik heb u niet gebeld. Dat het kon, was voldoende." haar leven heeft gered. Dat heeft ze zelf gedaan. En de empathische receptio niste was minstens zo belangrijk. Hoe dan ook, sinds dat gesprek ben ik me er veel bewuster van dat een klein gebaar van de ene mens, kan zorgen voor levensgrote beslissingen bij de ander. dinsdag25 augustus 2015 GO Webetaaiden 10 euro voorde cd. En dat is het geld beslist waard. We kunnen geen minpuntje bedenken terwijl we nog eens kijken naar het kalmerende groen met de witte bloesem. Brengt je in kalmer vaarwater. augustus is de Internatio nale Dag van de Vermisten. De Midden-Amerikaanse Federation Latinoameri- cana de Asociaciones de Familiares de Detenidos- Desaparecidos riep de dag in het leven om aandacht te vragen voor vermiste fami lieleden en vrienden. De Verenigde Naties onder steunen de dag sinds 2010. In Latijns-Amerika verdwe nen in de jaren '70 en '80 tienduizenden politieke te genstanders van de militaire junta. In Chili zijn tussen de 1000 en 3000 mensen ver mist geraakt tijdens de dic tatuur. Mogelijk is Maarten één van hen. In Nederland worden elk jaar 40.000 mensen ver mist. Het merendeel wordt vrij snel getraceerd. 25 mensen keren niet binnen een jaar terug of worden nooit meer gevonden. Fifi Visser (1969) is documentairema ker. In 2011 maakte ze de documen taire 'Twee Levens' over de zoektocht van haar ouders naar Maarten. De film is nog te zien op Uitzending gemist. Gebaar In de pauze van een lezing had ik een Omdat het haar psychisch heel slecht ging - Natuurlijk ben ik niet degene geweest die Rene Diekstra is hoogleraar psychologie in Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48