Ook ca\ia's worden kalm van zen cd 2 I HARTS* Lekker in balans Vermist Dertig jaar geleden verdween de toen 18 jarige Maarten Visser spoorloos in Chili. Aan de vooravond van de Internationale Dag van de Vermisten, op 30 augustus, beschrijft zijn zus Fifi wat de verdwijning van haar broer nog altijd met haar doet. /ma 'mm I i 11 Geen nieuws, goed nieuws, zeiden de buren. En dan lachten we onze bezorgdheid weg Wat te doen als je door alle lawaai om je heen naar stilte snakt? Dan bedenk je je opeens datje die zen-cd nog hebt liggen. Collega's die vragen stel len, de buurvrouw die om een praatje verlegen zit, de tetterende tv. Af en toe snak je naar stilte! En wel nü! Uit die laptop, uit die televisie en de telefoon op 'ge luidloos'. Laat maar komen die kalmte. Heer lijk. Wat een weldaad. Hoewel... Het wordt nu wel erg, euh...stil. Had den we niet nog zo'n zen-cd liggen met Vre dige melodieën'? Zoals 'Path to enlightenment' en 'Perpetual Peace'. Cd'tje in de speler. Kopje thee erbij. En inderdaad, al snel merkje dat die kabbelende, licht gol vende, ruisende piano- en cellomelodieën wer ken. En verbeelden we ons dat nu, of hebben de cavia's hun gescharrel inderdaad gestaakt en zich opgekruld in een bergje hooi? Het lijkt erop. Mens en dier, we zijn even he lemaal zen. PRESENTATIE &H ONTSPANNEND MOTIVEREND Op de wc van mijn ou ders hangt een scheep vaartkalender met een plastic schuifje erop waarmee je de datum aangeeft. Het staat op 8 januari 1986: de dag dat mijn broer Maar ten 19 jaar zou zijn geworden; de dag dat we een afscheidsdienst voor hem hielden. Mijn broer ging na zijn eindexamen per vrachtschip naar Zuid-Amerika. Hij reisde, werkte en leefde volop. Elke week schreef hij een brief met een verslag van zijn belevenissen en bespiegelingen op het leven. Tot die trouwe stroom flinterdunne luchtpostenveloppen in december 1985 stokte. Geen nieuws, goed nieuws, zeiden de buren. En dan lachten we onze bezorgdheid weg. Maar op 21 december stonden twee agenten op de stoep die vroegen of ze mochten binnenkomen. Maarten werd vermist sinds een wandeling op een vulkaan in Chili. Het was het Chili van Pinochet, van dictatuur en verdwijningen. Ik was zestien en stelde me voor dat hij in die vulkaan was gevallen. Het meest verontrustend vond ik de ernstige blik van de agenten, die - politiepet in de hand - ook ons kin deren een hand gaven en 'veel sterkte' wensten. Het woord 'ver mist' vond ik in zekere zin gerust stellend. Want vermist is een vaag begrip. Je kunt er nog alle kanten mee op - wie niet officieel dood is, kan zomaar weer opduiken. Mijn ouders vlogen nog diezelfde dag naar Zuid-Amerika. Ze zouden Maarten vinden, daaraan twijfelden we niet. Ik bleef thuis, met mijn ou dere broer en zus. 's ochtends als we wakker werden, dachten we: vandaag vinden ze hem. En: zou hij dood zijn of nog leven? Wij hebben vooral die eerste rade loze maanden tientallen helder zienden geraadpleegd. Ze zagen van alles: Maarten zat gevangen, Maarten zat bekneld, hij zat in een blauw busje, hij was te goed van vertrouwen geweest, werd gemar teld, zat in een sekte, had nog maar een paar dagen te leven, hij was dood en hij leefde weer. Helder zienden geven je waar je om vraagt: een verhaal, een sprankje hoop. Een los eindje om aan te peu teren. Een nieuw paadje voor in je hoofd. We vragen het, terwijl wij en zij weten: als ze de waarheid zo helder zouden zien, zou de wereld een stuk overzichtelijker zijn. Op een dag zeiden mijn zus en ik tegen elkaar: als ze vandaag bellen om te vertellen dat ze hem dood hebben gevonden, zeggen we 'o' en als ze melden dat ze hem levend hebben gevonden zeggen we ook 'o'. Maar onze ouders kwamen thuis zonder Maarten. Eerst mijn vader die aan het werk moest, en latei- scheurde ook mijn moeder zich met moeite los uit Chili. Daarna begon het lange wachten. Ik wenste vurig dat ik vooruit zou mogen kijken. Heel even maar een blik in de toe komst werpen - een week, een maand, een jaar. En daarna, zo be loofde ik de voorzienigheid plech tig, zou ik geduldig wachten op zijn terugkeer - dood of levend. Telefoonoppas Het was natuurlijk ondenkbaar dat Maarten ons zou zoeken en ons niet thuis zou treffen. Mijn ouders waren van plan geweest te verhui zen naar Noord-Holland, maar dat plan ging onmiddellijk van tafel. Stel dat hij zou thuiskomen. Daarom moest ook de telefoon wor den bewaakt. Wanneer we allemaal de deur uit moesten, kwam er een oppas voor de telefoon. Onze zorg was dan ook groot toen heel Rotter dam een 4 voor zijn nummer kreeg. Mijn leven, en dat van mijn broer en zus, begon nog maar net. Ik ging studeren, werken, trouwde en kreeg kinderen. Mijn oudste jon gens, een tweeling, worden volgend jaar 18 jaar. Als zij straks eindexa men doen en het leven in stappen, is onze dochter 16. Daar stopt de parallel met 1985, moet ik mezelf steeds weer vertellen. dinsdag 25 augustus 2015 so (^CHARLOTTE VAN GENDEREN s De cd-hoes is veelbelovend: kalmerend groen met een tak witte bloesem in een vaas (een flespompoen). Dat belooft wat. Het woord 'zen' kan af schrikwekkend werken. Sommige mensen hou den 'zweverig gedoe' liever op afstand. Ja, het doet echt wat met je, die 'traditionele Aziatische instrumenten' die blijven golven en kabbelen. Na zo'n avondje zen krijg je behoefte aan een pittige tegenhanger. Gangsterrap bijvoorbeeld. Als je zoekt naar kalmte, krijg je wat je wilt. De muziek is ook prima geschikt voor je yogasessie in je huiskamer. Voor je totale ontspanning zul je de cd (van ongeveer zestig minuten) nog eens moeten aanzetten. AL DERTIG JAAR spoorloos Maarten en Fifi Vis ser voor zijn reis naar Zuid- Amerika. PRIVÉFOTO „Ik wenste vurig dat ik vooruit zou mogen kijken. Heel even maar een blik in de toekomst mocht werpen," zegt Fifi Visser. FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47