Ex-politica schrijft managementboek voor vrouwen ECONOMIE 21 Het boek over leiderschap voor vrouwen van Marja Wagenaar rekent af met het 'syndroom van het brave meisje'. Topvrouw AFM verdient boven norm BAM krijgt megaklus verig, netjes, en ja hoor, ze werken wel weer een uurtje on betaald door. Neder landse vrouwen lij den volgens auteur Marja Wagenaar massaal aan een soort brave-meis- jes-syndroom en dat brengt hen in hun carrière niks verder. Haar nieuwe Leiderschapsboek voor Vrouwen beschrijft hoe het anders kan. Is het niet een tikje anti-femi nistisch, betuttelend of zelfs een beetje beledigend dat er sinds dit weekend een speciaal manage mentboek voor vrouwen in de schappen ligt? De 55-jarige Marja Wagenaar (in een vorig leven PvdA-Kamerlid, nu al weer tien jaar organisatieadviseur) vindt van niet. „Ik zie mezelf als femi nist als het om gelijke kansen voor mannen en vrouwen gaat. Maar ik vind niet dat mannen en vrouwen gelijk zijn." In de tien jaar dat ze bedrijven adviezen geeft, kwam ze er naar eigen zeggen nog maar eens ach ter. Vrouwen die op werk hogerop willen, zitten met heel andere dingen dan mannen. „Ik coach evenveel mannen als vrouwen. En het is me door al die jaren heen duidelijk geworden dat man nelijke managers vooral worste len met dingen als communica tie: hoe krijg ik mijn boodschap beter voor het voetlicht? En dat vrouwen vooral piekeren over de vraag 'hoe?' Hoe kom ik aan leu ker, uitdagender, interessanter werk?" In het boek zet Wagenaar streng alle 'plagen' op een rij die vrouwelijke carrièretijgers tegen houdt. Met stip op één: een overdosis bescheidenheid. „Vrouwen heb ben de neiging om te denken 'als ik maar heel hard werk, dan ziet iedereen het wel'. Dan komt de waardering, of dat hogere salaris, of die betere functie vanzelf. Niet dus." Waarmee ze vanzelf op de tweede plaag komt: onzichtbaar heid. „Vrouwen venten hun suc cessen vaak nauwelijks uit, waar mannen dat misschien wel té vaak doen." Daarbij zijn vrouwen van natu re 'nogal tobberig'. „Vrouwen zien van tevoren allerlei proble men doemen. Mannen minder. Die denken bij een nieuwe baan sneller: kan ik wel. Terwijl vrou wen zich afvragen: maar kan ik dat wel?" En nog iets: vrouwen hebben vaak geen zin in 'spelletjes'. „Maar die 'bedrijfspolitiek': het hoort er gewoon bij. Als een colle ga jou een keer belazert, zal je hem ook een keer terug moeten pakken." Wagenaar pleit ook voor meer 'egoïsme' hoewel ze dat woord zelf nooit zou gebruiken. Zo vindt ze dat vrouwen 50 procent 'Als een collega jou een keer belazert, zal je hem ook een keer terug moeten pakken' van hun energie in dingen zou den moeten stoppen waar het be drijf beter van wordt, en vijftig procent in zichzelf. „Als jij door bijvoorbeeld extra cursussen in je zelf investeert, wordt het bedrijf daar ook beter van. Bovendien blijf je gemotiveerder; ook beter voor je werkgever." TIPS VAN MARJA WACENAAR OM HOGEROP TE KOMEN „Ze hebben relatief vaak een part time baan, zeker, maar dat zegt niks over ambities. Mijn ervaring: alle werkende vrouwen dromen over die ene, ideale baan. Maar vaak denken ze ten onrechte dat zo'n baan niet met het moeder schap te combineren is. In de praktijk blijkt het vaak best te kunnen. Door bijvoorbeeld een dag thuis te werken. Mannen krij gen dat wél voor elkaar." „Ik denk niet dat het nodig is. Vrouwen moeten gewoon vaker hun vinger opsteken en niet den ken: ze kloppen wel bij me aan als ze me nodig hebben. En man nen moeten beseffen dat vrou wen wat bescheidener zijn maar dat er overal talentvolle vrouwen rondlopen." „Terecht wordt Neelie Kroes al tijd als powervrouw aangehaald. Zij staat voor haar zaak. En voor haarzelf. Dat geldt ook voor zo'n minister als Edith Schippers. Die zie je ook niet over het hoofd. Maar een mooi voorbeeld is ook zwemkampioen Ranomi Kromo- widjojo. Die claimt letterlijk haar eigen succes door direct na het be halen van een plak naar de micro foon te rennen. Dat zouden wij, gewone vrouwen, ook moeten doen. 'Ranomi-momentjes.' Een mail naar je baas sturen: die klant heb ik binnengehaald, mooi hé? Dat is geen kwestie van opschep pen. Dat is laten zien wat je be reikt hebt." De nieuwe bestuurder van de Autoriteit Financiële Mark ten, Femke de Vries (43), gaat meer verdienen dan de Bal kenende-norm. Zij kan reke nen op een jaarsalaris van 218.890 euro, inclusief onkos tenvergoeding en pensioenbij drage. Oftewel: zo'n 40.000 euro meer dan de norm. De nieuwe wet voor topinko mens in de publieke en semi- publieke sector stelt juist als norm een maximaal inkomen van zo'n 178.000 euro. 'Gezien de brede ervaring en de zwaarte van de functie', vin den de ministers Jeroen Dijs- selbloem van Financiën en Ro nald Plasterk van Binnenland se Zaken het legitiem om voor De Vries een uitzonde ring op de regels te maken. Via Twitter uitte oud-Kamer lid Sander de Rouwe (CDA) scherpe kritiek op het besluit: „Na ProRail e.a. nu AFM. Eerst strenge wet. Handhaven ho maar. Inconsequent", zo twitterde De Rouwe. Het Nederlandse bouwbedrijf BAM gaat samen met Balfour Beatty en Morgan Sindall het rioleringssysteem van Lon den renoveren. De klus, waar mee 416 miljoen pond (567 miljoen euro) is gemoeid, moet ervoor zorgen dat het af valwater niet langer in tijden van nood in de Thames wordt gedumpt. Door de enorme groei van de stad gebeurt dat nu minstens een keer per week. De drie bouwers verde len de opdrachtsom gelijkma tig. Met de aanleg van het ge hele 'superriool' is in totaal 4,2 miljard pond gemoeid. Het project voor BAM, Balfour Beatty en Morgan Sin dall heeft een looptijd van ze ven jaar en begint naar ver wachting in 2016. Modesector nog niet in de lift Kleding- en schoenenwinkels profiteren nog niet van de aan trekkende economie. Consu menten kopen steeds minder kleding bij fysieke winkels en ook de komende jaren blijft de markt lastig, onder meer door vergrijzing en sterke con currentie van internetwin kels, denken analisten van ING. In de eerste helft van het jaar daalde de omzet van kle dingwinkels met 1,2 procent en zakte die van schoenen winkels met 6,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De bank verwacht wel een be tere tweede helft van het jaar. DINSDAG 25 AUGUSTUS 2015 'Wij zijn te tobberig en te bescheiden' door Eefje Oomen Marja Wagenaar: „Vrouwen moeten gewoon vaker hun vinger opsteken en niet denken: ze kloppen wel bij me aan als ze me nodig hebben." foto Paul Vreeker United Photos Marja Wagenaar Als het om vrouwen en topposities gaat, is vaak het verhaal: Nederland- Werk je cv minstens twee keer per jaar bij. „Cv's op bijvoorbeeld Linkedln worden grif gelezen. Dus zorg dat de jouwe actueel blijft. En zet er niet alleen op wat je aan cursussen hebt gedaan, maar ook wat je aan resultaten hebt behaald." Neem risico's. Doe eens iets wat je niet (helemaal) kan. „Vrou wen zijn soms als de dood om fouten te ma ken. Fouten maken, hoort erbij. Als je laat zien dat je ervan leert, kan dat een kwaliteit zijn." Ken de gebruiksaanwij zing van je baas. Je hebt hem/haar nodig om die andere uitda gende baan te krijgen. „Wees slim: als je baas graag mondeling wordt bijgepraat, ga hem dan geen ellenlange presen taties per mail sturen." Wacht niet af. „Die leu ke baan komt niet zo maar op je af. Denk na over de volgende car rièresprong die je zou willen maken, en ga er voor. Niet gelukt? Vol gende keer beter." Maak dingen niet te zwaar. „Wat opvalt is dat vrouwen altijd 'veel sterkte' tegen elkaar zeggen bij een pittige klus. Zeg dat als-je-blféft niet. Wees optimistisch. Wens ie mand 'succes'." se vrouwen zijn gewoon niet ambiti eus genoeg. Kan dat al vaak aangehaalde 'quo tum' voor vrouwen in topposities helpen? Welke vrouwen hebben het wel in de smiezen? ROTTERDAM LONDEN AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22