WK als opmaat tot Spelen in Rio 18 SPORT Olympiakos in loting voor CL NEC haalt vier spelers binnen Locadia blijft tot winter bij PSV maar krijgt boete voor spijbelen Frenkie de Jong kiest voor Ajax Het weigeren van een dopingcontrole leverde Anicka van Emden veel kopzorgen op. Ze werd niet bestraft en hoopt nu op een WK-medaille. kelijkst dat mijn naam in één adem met de Dopingautoriteit werd ge noemd." Het incident kostte haar uit eindelijk bijna twee maanden lang ju dotraining, omdat ze zich door de zelf opgelegde schorsing niet bij haar club in Hoogvliet en de nationale selectie in Nieuwegein mocht laten zien. „Dat heb ik ook niet gedaan", vertelt Van Emden. „Dat risico wilde ik niet nemen. Ik wil de niet nóg een domme fout maken. Er hoeft maar één ouder bij de training een foto te nemen en op Facebook te zetten. Nee, ik ben alleen naar de sport school gegaan, elke dag. Maar dat is toch anders dan judotraining." Ze wil er niet te lang bij stil staan. Van Emden is veel te blij dat ze deze week in Astana in Kazachstan aan de WK mag meedoen. „Ik heb geen opti male voorbereiding gehad. Nou en? Zes weken training moet genoeg zijn. Vorig jaar was ik bij de WK in topvorm, maar kwam ik niet met een medaille thuis. Het hoeft dus niet altijd wat te zeggen. Ik ben heel gretig. Ik vind dat ik wel weer toe ben aan een medaille." En, als alles nu verder wel normaal verloopt, gaat Van Emden volgend jaar dus naar Rio. „De Spelen zijn als een droom voor me. Het is een magische ge beurtenis. Ik heb er al aan geproefd. In 2008 ben ik samen met Marhinde Ver kerk naar de Spelen van Peking ge weest als sparringpartner voor de Ne derlandse ploeg. Ik weet nog dat we daar toen op een bankje zaten en zei den: Dit is wat we willen, hè?" bij een dopingcontrole thuis te plas sen. Ze was net naar de sauna ge weest om af te vallen voor de Grand Slam van Bakoe, waar ze de volgende ochtend naar zou vertrekken. Ze zou water moeten drinken om de noodza kelijke plas te kunnen doen. Maar dat zou haar gewicht weer doen toene men, dus stuurde ze in een opwel ling de dopingcontroleur weg. De volgend ochtend stelde de judo ka uit de gewichtsklasse tot 63 kilo ie dereen op de hoogte: de Nederlandse Dopingautoriteit, de bondsdirecteur, de bondsarts en haar trainer. Al snel was het Van Emden duidelijk dat het menens was. Ze hoopte nog dat het als een misverstand zou worden be schouwd, maar twee weken later viel de brief van de Dopingautoriteit in de bus. Ze had, zo was de conclusie, niet meegewerkt aan een controle en daarom werd er een onderzoek inge steld. Van Emden nam een jurist in de hand en ze trok zich voorlopig te rug uit het wedstrijdjudo. Telefoontje Ze leefde lang tussen hoop en vrees. Het moment waarop ze, op 30 juni, eindelijk het telefoontje van de Do pingautoriteit kreeg met de medede ling dat ze niet zou worden bestraft, vergeet ze nooit meer. „Ik was op mijn werk", vertelt Van Emden, die in het Haagse Westeinde-ziekenhuis op de afdeling radiologie werkt. „Ik ben op de grond gaan zitten, ik kon het niet geloven. Ik heb de eerste col lega die ik tegenkwam, beetgepakt en geknuffeld. Hij wist niet wat hem overkwam. Iedereen was wel op de hoogte en had met me meegeleefd. Achteraf gezien vond ik het verschrik- nicka van Emden hoopt volgend jaar ein delijk aan de Olympi sche Spelen te mogen meedoen. Ze judoot al jaren in de wereldtop, wordt in december 29, maar liep, on danks dat ze aan de internationale norm voldeed, twee keer het grootste sportevenement ter wereld mis om dat er voor een andere judoka werd gekozen om Nederland te vertegen woordigen. Zo'n anderhalf maand vreesde de geboren Haagse dat door een voorval tijdens een dopingcontrole ook de derde kans op de Spelen haar door de neus zou worden geboord. „Ik ben echt heel bang geweest. Ik heb er zelfs serieus over nagedacht wat ik 'Ik heb geen optimale voorbereiding gehad. Nou en? Zes weken training moet genoeg zijn' zou doen als ik hierdoor de Spelen van Rio zou missen. De conclusie was duidelijk: ik had dan beter kun nen stoppen. Stel dat ik voor een jaar zou zijn geschorst, dan had ik niet meer de motivatie gehad om na Rio de draad weer op te pakken. Dan was het voorbij geweest." Van Emden weigerde begin mei De naam van Olympiakos zit don derdag gewoon in een van de balle tjes als er in Monaco wordt geloot voor de groepsfase van de Cham pions League. De UEFA laat de Griekse landskampioen en beker winnaar toe tot het toernooi, on danks beschuldigingen over match- fixing. Voorzitter Vangelis Marina- kis wordt in verband gebracht met manipulatie van competitieduels. Rivaal Panathinaikos was in be roep gegaan tegen de beslissing van de Europese voetbalbond om Olympiakos mee te laten doen aan het miljoenenbal, maar het beroep werd afgewezen door sporttribu- naal CAS. Club Brugge schakelde Panathinaikos in de voorronde uit. NEC heeft gisteren toegeslagen op de transfermarkt. Na het aantrek ken van de Duitse keeper Benja min Kirsten en de Oostenrijkse aanvallende middenvelder Marcel Ritzmaier neemt de Nijmeegse club Joey Sleegers en Lucas Wou denberg van Feyenoord over. NEC betaalt Feyenoord een transfersom voor Sleegers. De middenvelder an nex aanvaller tekent voor 3 jaar, met een optie voor een extra jaar. De verdediger Woudenberg wordt voor de rest van dit seizoen ge huurd. Ritzmaier wordt geleend van PSV. De Duitser Kirsten is transfervrij. Hij kwam de laatste seizoenen uit voor Dynamo Dres den. Jürgen Locadia blijft zoals al eerder afge sproken tot de win terstop in Eindhoven en maakt zijn excu ses aan de spelers groep en achterban. Bovendien krijgt de aanvaller, die vrijdag zonder reden van de training wegbleef, van de club een boe te opgelegd, die tot tien procent van een maandloon kan op lopen. Rond half elf in de morgen kwam Locadia gisteren naar buiten en legde hij een korte verklaring af. Zo zei hij dat het 'niet terecht was wat hij deed.' Een mi nuut ging hij door het stof, daarna ver volgde hij een indivi dueel trainingspro gramma. Vandaag traint Locadia weer met de groep mee. Trainer Phillip Cocu gaf duidelijkheid. „We hebben een goed gesprek gehad en besloten om er sa men weer tegenaan te gaan. Ik wil bena drukken dat het bij Jürgen niet ging om de wens om een transfer te realiseren. Hij was teleurgesteld en ik heb vrijdag al aangegeven dat dit niet de manier was om het te uiten." Ajax neemt Frenkie de Jong over van Willem II. Het is de bedoeling dat de 18-jarige middenvelder dit seizoen nog voor de Tilburgers uit blijft komen. Dat hangt nog af van een gesprek tussen de speler en Jurgen Streppel. De coach is niet te vreden over de houding van De Jong, die dit seizoen ook nog niet binnen de lijnen kwam bij de Tri colores. Het talent was de afgelo pen tijd te veel met de transfer be zig. Ook PSV volgde De Jong. Na het gesprek van vandaag neemt Streppel de beslissing. Ajacied Lucas Andersen komt dit seizoen op huurbasis uit voor Willem II. De 20-jarige Deense middenvelder meldde zich gisteren in Tilburg. Anicka van Em- den gaat tijdens het WK judo in Ka- zachstan voor de prijzen, foto ANP Judo is nu weer de hoofdzaak door Hans Klippus Anicka van Emden VOETBAL VOETBAL VOETBAL VOETBAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19