Vooral Biesbosch denkt te profiteren van film en documentaire Windhoos verwoest boerderij 14 NIEUWS Zakkenrollers en dronken stuurlui Sail Meer doden bij vliegshow Rusland moet compenseren Regisseur Ruben Smit ging de Rijn af om de natuur te filmen. „Duizend paren brandganzen! Die zitten normaal alleen in Siberië." Tijdens Sail zijn twintig zak kenrollers gepakt. Daarnaast moesten zestien schippers mee naar het bureau omdat ze te veel hadden gedronken. Beide zaken hadden bij het nautische evenement extra aandacht van de politie. De schippers kregen boetes variërend van 290 tot 800 eu ro. In totaal voerde de politie 537 alcoholcontroles uit. Gezien de bijna 2,3 miljoen be zoekers aan het evenement, vindt de politie het aantal ge vallen van zakkenrollerij nog erg meevallen. Het ongeluk met een Britse straaljager uit de jaren vijftig tijdens een vliegshow in het Zuid-Engelse Shoreham heeft zaterdag aan mogelijk twintig mensen het leven gekost. Ste ve Barry, een topman bij de politie in het betrokken graaf schap Sussex, zei dat gisteren tegen Britse media. Voorals nog staat het dodental op elf. De piloot, Andrew Hill, ligt in kritieke toestand in het zie kenhuis in Brighton, waar hij in een kunstmatige coma wordt gehouden. Rusland moet schadevergoe ding betalen aan Nederland vanwege het incident met het Nederlandse schip Arctic Sun rise in 2013. De Russen heb ben het internationaal recht geschonden toen zij het Greenpeace-schip enterden en de dertig opvarenden aanhielden. Minister Bert Koenders (Buitenlandse Za ken) verwelkomt de uitspraak van het Permanente Hof van Arbitrage. Rusland heeft eer der te kennen gegeven dat het de arbitrage 'niet accepteert'. Met zijn camera in een kano volgde re gisseur Ruben Smit de afgelopen twee jaar de Rijn van Lo- bith tot de kust. Bij de Haringvlietsluizen, waar de rivier in de zee uitmondt, filmde hij afgelo pen week de grande finale van zijn nieuwe natuurfilm Levende Rivier. Vanaf de oever wijst hij naar Slijk- plaat, een eilandje in de zoete zeearm. „Toen ik daar aanmeerde, was het alsof ik de toendra op stapte. Er broeden dui zend paren brandganzen! Die zitten normaal alleen op Nova Zembla, in Si berië, maar hier voelen ze zich nu ook thuis", vertelt de regisseur van kaskra ker De Nieuwe Wildernis. Zijn conclusie, na twee jaar filmen op, in en langs het water? „Onze rivie rendelta is de grootste schatkamer van de Nederlandse natuur. Sinds de jaren tachtig is de waterkwaliteit enorm ver beterd. Er zijn overstromingsgebieden, nevengeulen en slikken gecrëerd en na- tuurherstellende maatregelen geno men. Doordat de rivier de ruimte heeft gekregen, is het afvoergebied tussen twee dijken veranderd in een uniek ecosysteem. Daar leven nu zeearen den, zilverreigers, bevers en prachtige kleurrijke libelles. Er zijn alleen maar weinig mensen die dat beseffen." Daar zou wel eens snel verandering in kunnen komen. De twee regisseurs van De Nieuwe Wildernis, de film over de Oostvaardersplassen die twee jaar geleden 750.000 mensen naar de bio scoop lokte, komen binnenkort elk met een eigen vervolg, beide over de natuur in de Nederlandse rivierendel ta. De driedelige documentaireserie van Ruben Smit wordt in oktober op tv uitgezonden, de bioscoopfilm Hol land, natuur in de Delta van Mark Ver kerk gaat 24 september in première. Natuurorganisaties en ondernemers zijn al druk bezig met de voorbereidin gen om in te haken op het verwachte succes. Want waar een hitfilm toe kan leiden, is in de Oostvaardersplassen nu nog elke dag merkbaar. Trok het ge bied tussen Lelystad en Almere vóór 'Onze rivierendelta is de grootste schatkamer van de Nederlandse natuur' de film zo'n vierhonderd bezoekers per weekend, nu is dat vaak het drie dubbele, zegt boswachter Hans Bree- veld. „De auto's staan geparkeerd tot ver over de dijk. Daarom breiden we het aantal parkeerplaatsen flink uit en leggen we extra wandelpaden aan." Staatsbosbeheer en Natuurmonu menten gaan hun excursies aanpassen op de plekken langs de rivieren die in de nieuwe films te zien zullen zijn. Er zal vooral extra belangstelling komen voor de Biesbosch, verwacht boswach ter Thomas van der Es. Hij kreeg al wat van de bioscoopfilm te zien. Zelfs op de boswachter die bijna elke dag een zeearend ziet, maakten de shots van de roofvogel in druk. „Mensen zullen de die- ren die ze op het witte doek zien, ook in het echt willen spotten. Daarom zijn we iw - nu bezig arrangementen te bedenken die aansluiten -s-VV1^ bij de interesses van die nieuwe bezoekers." Ook bootjesverhuurders en rondvaartreders in het gebied verwachten een 'De Nieuwe Wilder nis-effect'. Zo heeft De Zilvermeeuw uit Drimmelen alvast een extra rond vaartboot met capaciteit voor 150 be zoekers besteld, die volgend seizoen in de vaart wordt genomen. Sloepver huurder Brenner Verhagen, ook uit Drimmelen, gaat zijn vloot uitbreiden van 25 naar 30 boten. Die toestroom moet wel in de goe de banen worden geleid. „Hoewel we hier met 2 miljoen bezoekers per jaar wel wat drukte gewend zijn, willen we geen cowboytaferelen", zegt boswach ter Van der Es. „We moeten voorko men dat mensen te dicht bij een nest komen omdat ze zo graag zelf een zeea rend van dichtbij willen fotograferen." Met een spanwijdte van 2,5 meter mag de zeearend groot zijn, met maar vijf broedpaartjes in heel Nederland is de soort ook kwetsbaar. Daar hebben de natuurbeheerders wat op bedacht. De hut van waaruit de professionele fil mers beelden van de zeearend scho ten, in een afgesloten reservaat mid den in zijn jachtgebied, is ook voor amateurvogelspotters te huur. f.. WIERINGERWERF. Een windhoos heeft gisteren een boerderij in Wieringerwerf verwoest. Drie hui zen liepen flinke schade op. Er vie len geen gewonden. Een wind hoos is een wervelwind (een snel draaiende kolom lucht) die vaak als een trechtervormige slurf on der een onweerswolk zichtbaar is. Het kan een verwoestend spoor trekken. In het hele land had het verkeer last van het noodweer. In Amsterdam liepen wegen en tun nels onder. Op veel wegen ont stond aquaplanning en reed het verkeer stapvoets. AMSTERDAM 8.152 Reddingsbrigade Nederland blijft deze zomer druk met de hulpverlening op zee en in andere recreatiegebieden. Het totaal aantal hulpverleningen is opgelopen tot 8.152. Dat zijn er al 2.000 meer dan in de zomer van vorig jaar. LONDEN Bert Koenders foto EPA DEN HAAC Zeearend krijgt het nog druk door Annemieke van Dongen Ruben Smit regisseur Ruben Smit in zijn kano bij de Ha ringvlietsluizen waar hij de finale van zijn documentaire filmt. foto Arie Kievit foto Maurice Amoureus/ ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15