Redding in Thalys was te danken aan slechte wifi in trein Archeologen zijn bang dat nog meer Romeins erfgoed in Syrië wordt vernietigd Islamitische Staat vernietigt 2000 jaar oude tempel van Baal Shamin. NIEUWS 13 DELFT. In mei veroverde de terreur beweging Islamitische Staat (IS) de 'Stad van de Duizend Zuilen'. Toen al groeide angst dat de ver nietigingsdrift van IS ook het 'Het Venetië van het Zand' zou raken. Vorige week werd de 82-jarige ar cheoloog Khaled Asaad, die zijn le ven wijdde aan Palmyra, onthoofd door IS. Asaad weigerde te vertel len waar verstopte kunstschatten zijn. Een paar dagen later werd de tempel opgeblazen. „Ik kan het niet geloven. Dit is zo erg. Of ons Paleis op de Dam is opgeblazen. De Baai-tempel is zo belangrijk omdat-ie nog zo com pleet was. Alleen het dak lag eraf. Er zijn ook nog veel bewaarde graf torens waar de rijke Palmyrezen hun sarcofagen hadden, die torens zullen er nu ook wel aangaan", zegt universitair docent archeolo gie Olivier Nieuwenhuyse, die Palmyra vaak bezocht. De Romein se stad was de meest bezochte be zienswaardigheid in Syrië tot de burgeroorlog in 2011 uitbrak. „Palmyra is een Romeinse stad die er gewoon nog is. Je kunt er heen en dan sta je gewoon in de hoofdstraat van die oude stad. In Rome is het veel moeilijker je daar een beeld van te vormen." IS laat zich graag fdmen terwijl er oudheidkundige schatten wor den verwoest. Beeld van de ver woeste tempel, die al een maand geleden werd voorzien van explo sieven, is er nog niet. Eerder ver schenen foto's dat beeldhouwwer ken uit Palyrma met mokers wer den kapotgeslagen. Ook een drie meter hoog beeld van een leeuw werd vernietigd. „Toch is dat deels voor de bühne", weet Nieuwen huyse. „Achter de schermen wor den de belangrijkste stukken los gezaagd en verpatst. Ze hebben het geld nodig voor hun oorlog. Ze blazen alleen op wat ze niet kunnen verhandelen." De geldzucht van IS is de grote vrees van de Leidse archeoloog. Bij andere archeologische sites in IS-gebied wordt de bodem met bulldozers omgewoeld door de lo kale bevolking. Alles van waarde, zoals muntjes, beeldjes, scherven, wordt eruit gehaald. Archeologen die met minutieuze opgravingen reconstructies van het leven van weleer maken, kunnen er dan niets meer mee. „Met bulldozers werden eerder de archeologische bodems van Mari en Dura Euro pos doorzocht. Als ze dat ook doen in Palmyra doen, is dat het definitieve einde van de archeolo gische vindplaats." Omdat de wifi daar niet werkte, gingen ze in wagon twaalf zitten, waar de wifi wél werkte, maar waar ook Ayoub El Khazzani op dook met zijn kalasjnikov. „Toen we vertrokken met de trein, konden we onze goede plaat sen niet vinden", aldus Anthony Sadler, één van de drie Amerika nen. Daarom gingen ze zitten op stoelen die vrij waren in een ande re coupé. „Na 30 minuten beslo- ten we toch onze gereserveerde plaatsen op te zoeken, omdat de wifi zo slecht werkte." De drie vrienden hadden ook overwogen een dag langer in Amsterdam te blijven, maar besloten toch vrij dag in de trein te stappen. Vier van de vijf mannen die de aanslag in de Thalys van Amster dam naar Parijs verijdelden, ont vingen gisteren de hoogste onder scheiding in Frankrijk. Ze kregen de Légion d'Honneur (Legioen van Eer) uit handen van de Franse president Francois Hollande. Drie van de vier hebben de Amerikaanse nationaliteit: de mili tairen Spencer Stone en Alek Skar- latos, en hun vriend Anthony Sad ler, een student. De vierde die de onderscheiding kreeg, was de Brit se zakenman Chris Norman. Een vijfde man die bij de over meestering van de terrorist was betrokken, is een 28-jarige Frans man. Hij probeerde Ayoub El Khazzani als eerste te ontwape nen. De Fransman was gisteren niet bij Hollande. Hij wil anoniem blijven en krijgt de onderschei ding later. De drie Amerikanen en de Brit wisten de Marokkaanse El Khazzani te overmeesteren. Hij had meerdere wapens bij zich, De PW vindt dat de vier mannen die een aanslag verijdelden in de Thalys ook een hoge Nederlandse onderscheiding moeten krijgen waaronder die kalasjnikov. Hollande prees de mannen voor hun heldhaftige optreden en de moed die ze hebben getoond om levens te redden. „Ze zijn een voorbeeld van wat er gedaan moet worden onder bijzondere omstan digheden", aldus de president. Bij de ceremonie was ook de Belgische premier Charles Michel aanwezig. Michel was 'onder de in druk' van de acties van de vier. „Als zij niet zo doortastend waren opgetreden, was er een bloedbad geweest", zei hij gisteren na af loop van de uitreiking in Parijs. Ook België zal het viertal eren met een eremedaille. De vier zul len die binnenkort uitgereikt krij gen door de ambassadeurs van hun thuisland. De PVV vindt dat de vier man nen die een aanslag verijdelden in de Thalys van Amsterdam naar Pa rijs, ook een hoge Néderlandse on derscheiding moeten krijgen. Geert Wilders heeft hierover giste ren vragen gesteld aan premier Mark Rutte. DINSDAG 25 AUGUSTUS 2015 Historische vernielzucht IS Strijders van Islamitische Staat bezig met het vernietigen van de oude Romeinse tempel in Palmyra, grote foto AFP door Ton Voermans door Frank Renout en Victor Schildkamp AMSTERDAM. De reddingsactie van de drie Amerikanen, vrijdag in de Thalys in Noord-Frankrijk, was een kwestie van toeval en geluk. De Amerikanen zaten namelijk eerst in een andere coupé. Amerikaan Spencer Stone krijgt de onderscheiding van de Franse presi dent Hollande. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14