Sommige ouders ervaren de rit naar school op alsof ze zelf weer op school zitten Niet alleen gaan veel kinderen voor het eerst naar school, ook veel ouders debuteren op het schoolplein. Wat mag daar wel en absoluut niet? 10 NIEUWS De muffins van bloggende moe der Yvanka van der Zwaan - of lie ver gezegd van haar kind dat op het punt staat te trakteren - zien er precies goed uit. Dat glazuur. Die kleurtjes. Zo zelfgemaakt. En dan hoort ze de stem van een van haar bloedjes, galmend over het schoolplein. 'Ge woon gekocht!!' Met die twee woorden wordt de meesteroplich- ter - in het dagelijks leven moeder van Mare, Romijn en Kiki - ver linkt. Yvanka lacht een beetje, om het 'grapje'. Ziet de andere moe ders kijken - kan iemand zoiets verwerpelijks doen? Ehm, ja dus. Haar zoontje was het meester brein. Glazuur, water, kant-en-kla- re muffins. In no time was hij er, een traktatie waarmee je voor de dag kan komen. „In 10 minuten waren we klaar." Bulderende lach. Je moet wat om te overleven in de jungle - of, pardon - op het schoolplein. Gevaren De gevaren zijn talrijk. Net als de taken. Luizen- of klassemoeder, schoolreisbegeleiding, de ouder raad, versiersessies om het klaslo kaal op te fleuren, schoonmaakses- sies om datzelfde lokaal te boe nen. Ze worden gedaan, soms on der een dosis sociale druk, terwijl er maar weinig jonge ouders zijn die naast werk, het huishouden, hun relatie en de kinderen tijd over hebben. 'Praat met ouders bij wie je je prettig voelt en die je versterken' Dan zijn er nog de regelrechte crisissituaties: ingewikkelde trak taties maken, cadeautjes voor de juf fiksen, thuis paasdozen knutse len en surprises die mislukken of worden vergeten, net als zwem spullen voor het watergevecht en (minder erg) het kammen van de haren van, in sommige gevallen, zowel kind als moeder. Terwijl die ene perfecte ouder de zaakjes fluitend voor elkaar lijkt te heb ben. Of, misschien wel erger, het ondanks tegenslagen toch alle maal voor elkaar krijgt. Aansluiting Voor sommige ouders voelt de rit naar het plein op zulke momen ten alsof ze zelf weer op school zit ten. Daar moet niet alleen gepres- DE OUDERS TIPS VAN DE MAMA-COACH teerd worden, het is ook nog een kunst om aansluiting te vinden, bij de andere ouders die - dit lijkt ook weer op vroeger - vaak in groepjes opereren. „Het kan soms echt de middel bare school revisited zijn", zegt Sa ra van Gorp, hoofdredactrice van het tijdschrift Kek Mama. „Met kliekjes ouders, populariteit, com petitie. Forums worden eraan ge wijd." Hard aankomen Zeker als de schooltijd van de ouders zelf niet om over naar huis te schrijven was kunnen de eerste weken hard aankomen, zegt ma- Zoek contact met ouders die al grotere kinderen hebben, zij kunnen anderen wegwijs maken. macoach Mariette Dietz. „Het moederschap maakt toch al onze kerheden los. Je wil niet dat je kind onderdoet voor andere kinde ren in de klas. En je wilt zelf ook niet onderdoen voor andere moe ders." Leuk Maar onthou: wie meegaat in de ratrace, zorgt dat onzekerheden verder worden aangewakkerd en houdt de ijzeren wurggreep op sommige schoolpleinen in stand. Terwijl het ook zo'n leuke plek kan zijn voor ouders. Van Gorp: „Iedereen daar zit in dezelfde levensfase als jij. Je hebt altijd een gespreksonderwerp." Perfect gespreksmateriaal dus, bij de eerste, tweede en misschien verdere ontmoetingen met andere moeders. Dietz en Van Gorp pleiten voor eerlijkheid, bij die gesprekken. Vertel op het schoolplein over die driftaanval van je kind. Het zorgt voor de allerbeste conversatie. En komt een foto van een fantas tische traktatie op Facebook voor bij, bewonder 'm dan. Van Gorp: „Een verjaardag is een happening voor een kind. Als je daar wat van maakt, en dat kan ook met iets simpels, doe je je kind er een plezier mee." Alleen maar goed Net zoals het goed is om een moe der te zijn die het allemaal, nou ja, wat minder goed voor elkaar heeft. Zoals Yvanka. Ze omarmt het. Met een goed glas wijn, haar blog heet niet voor niets wine-up, lacht ze om haar missers en om armt ze haar kracht. De humor die zij aan de dag legt, is overgeslagen op haar kinde ren. „Ze hebben zelfs een liedje, voor als we weer eens te laat zijn." Op de melodie van Wolter Kroes' Viva Hollandia: 'We zijn weer te laat en dat is pri-hi-ma, dankje, Yva-ha-nka.' Ongeschreven regels voor ouders op het schoolplein door Carla van der Wal ROTTERDAM. Kinderen, maar ook heel veel ouders staan deze week voor het eerst op het schoolplein. En daar zijn ze: alle ongeschreven regels, die bepalen hoe het er aan toe gaat. Ze gelden niet alleen voor kinderen, maar ook voor va ders en - vooral - moeders. Deze krant loodst ze er doorheen. Mariette Dietz mamacoach Yvanka van der Zwaan onder scheidt - met een knipoog - ver schillende groepen op het school plein. De cheerleaders zijn gaaf. Die gaan weieens naar de stad, om wat te drinken. Daar wil ie dereen voor gevraagd worden. De vijf dagen per week werken de moeder dondert de kinderen de auto uit en scheurt ervan door. De veel-te-veel-tijdmoeder werkt niet en is altijd in voor een praatje. En dan zijn er nog de wanhopige moeders, die worste len om de zaakjes voor elkaar te krijgen. Mama-coach Mariette Dietz voegt de 'remy' toe, die zich af zondert. „Bewust alleen, ze ko men zo laat mogelijk aan." Va ders, zo is iedereen het eens, zijn een klasse apart. Die maken zich minder druk om het sociale ele ment op het plein. Hou de competitie met anderen niet in stand, praat over onzeker heden. Kijk naar je kind - als dat gelukkig is, kun jij het ook zijn. Ben je toch onrustig? Ga na waar die gevoe lens vandaan komen. Het afhalen bij speelafspraakjes kan een goed moment zijn eens een-op-een met andere ouders te praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10