Zweten voor de wetenschap op Lowlands Vluchtelingen bereiken Servië VAN BAD NAAR DOUCHE IN DAG NIEUWS 7 www.molenaar.nl molGnaai"^ 3^ 'X kW V sen", erkent ze. „Het is echt las tig." Maar goed, er zit lucht in het matrasje. Of ze even wil gaan lig gen, vraagt Franka. „Ik laat me wel gewoon omvallen", is Lottes eer ste reactie. Voorzichtig gaat ze door de knieën en ze ligt. „Zo, als je eenmaal ligt, dan gaat het wel." Maar omdraaien wordt alweer een enorme klus, merkt ze. Ook een bal gooien en vangen is een hele opgave. Omdat Lotte de proeven buiten de wetenschapstent op Lowlands doet, trekt het flink wat bekijks. Olaf (34) uit Amsterdam staat er lachend bij en vraagt of het over gooien van de bal niet wat sneller kan. Lotte hoort het niet (doof als ze tijdelijk is). Maar Olaf snapt de ernst van het onderzoek maar al te goed. Zijn oma viel vorig week end achterover in de tram. „Het voelde ook wel een beetje als mijn schuld. Ik had beter op haar moe ten letten." De hele zaterdag is het erg druk in de tent. Waar maak je mee dat jongeren in de rij willen staan om zo snel mogelijk ouder te worden? De onderzoekers heb ben het warm. Vragenlijsten aan reiken, de proeven uitleggen en de data veiligstellen. Straks, terug op de universiteit, hebben ze voor weken aan materiaal om te analy seren. De vraag waarom al die on derzoeken op Lowlands moeten plaatsvinden, is snel beantwoord. „Waar vind je elders zo'n mooie proeftuin?" Vooraan staan bij Franz Ferdinand op Lowlands is geen pretje voor wie gebukt gaat onder ouderdomskwalen. Festivalgangers konden dat afge lopen weekend zelf ervaren door in een zogenoemd ouderdomspak te stappen, compleet met 16 kilo gewichten aan je voeten, een bril die het zicht vertroebelt en dopjes in de oren zodat je maar de helft hoort. En dat alles voor de weten schap... Je matrasje oppompen gaat net. Het is zweten voor de proefkonij nen die meedoen aan de weten schappelijke onderzoeken in de Oh Megal-tent, die er voor het eerst staat. Het is een succes, als je het afmeet aan het zweet op de voorhoofden van de onderzoekers van academisch ziekenhuis Rad- boudumc en honderden proefko nijnen. Ondanks de lol die de deelne mers eraan beleven, zijn de onder zoeken tijdens Lowlands Science bloedserieus. Het is bijvoorbeeld weieens handig om via een vra genlijst inzichtelijk te krijgen hoe jongeren over ouderen denken. Dan de praktijk. De 20-jarige Lotte geeft toe dat ze weinig ge duld heeft met ouderen. Ze stu deert geneeskunde. „Misschien verandert mijn blik hierdoor wel", zegt ze, terwijl ze wordt getrans formeerd tot 80-plusser. Onderzoekster Franka Bakker van het Nijmeegse Radboudumc zet Lotte een bril op die een ge scheurd netvlies aan één oog simu leert. Daarna krijgt ze het lood zware pak aan. Veel ouderen zijn hardhorend, dus krijgt Lotte ge- hoorbescherming op om hetzelf de effect te bereiken. Handschoe nen die simuleren dat ze Parkin son heeft, hoeft ze niet aan. Dat zou te veel zijn in één keer. 'Het voelt of je een beetje dronken bent. Ik moet me enorm focussen' Lottes kijk op ouderen veran dert al, terwijl de proeven nog moeten beginnen. „Het voelt of je een beetje dronken bent." Eerst maar eens een luchtbed oppom pen. „Ik moet me enorm focus- De Macedonische politie zette za terdag nog traangas en flitsgrana- ten in om ze met harde hand te rug te dringen, maar uiteindelijk kon de politie de gestage stroom vluchtelingen niet stoppen. De Servische autoriteiten ver wachten de komende dagen aan de zuidgrens nog eens duizen den vluchtelingen door te laten uit Syrië en ook uit Irak en Af ghanistan. Onder hen complete families die de oorlog en armoe de in hun landen zijn ontvlucht en via Hongarije de EU willen binnenkomen. Duitsland en Zweden zijn de belangrijkste reisdoelen omdat veel vluchtelingen daar al fami lieleden hebben. Ook Nederland kan binnenkort weer flinke aan tallen Syriërs verwachten. In Servië krijgen de vluchte lingen een tijdelijk visum dat hen drie dagen de tijd geeft door het land naar Hongarije te trek ken. Veel vluchtelingen reageerden geschokt op de houding van de Macedonische autoriteiten die donderdag de noodtoestand uit riepen omdat ze de toestroom vluchtelingen niet meer aankon den. De afgelopen twee maanden heeft het land 45.000 vluchtelin gen moeten verwerken die via Turkije en Griekenland arriveer den. Bijna geen enkele vluchte ling wil in Griekenland, laat staan Macedonië blijven. Beide landen kampen met een econo mische en financiële crisis. Er is geen werk en nauwelijks geld voor opvang. Volgens Emina uit Syrië die met haar twee maanden oude ba by gisteren op de trein naar Ser vië mocht, zijn zij en haar land genoten in het niemandsland als beesten behandeld. „We kregen geen water, geen eten. Net toen we aan de grens arriveerden Duitsland en Zweden zijn de belangrijkste reisdoelen, omdat veel vluchtelingen daar al familieleden hebben. werd die gesloten, het was af schuwelijk." Inmiddels blijven ook stromen vluchtelingen aan komen via de gevaarlijke zeerou te naar Italië. De Italiaanse kustwacht heeft zaterdag 22 reddingsoperaties uit gevoerd waarbij meer dan vier duizend vluchtelingen van over volle boten werden gehaald. Ook hier betreft het vooral om Sy riërs die naar West-Europa wil len reizen. Voovkowt, lkja) bcu?( of doouJ^e ONVEILIG VEILIG Bel gratis 0800 - 27 40 400 voor de uitgebreide brochure De ideale douche voor ouderen Voordelen van de comfort douche Lage instap (geen hoge badrand) Antislip-vloer voorkomt uitglijden Wandgrepen voor extra houvast Douchezitje voor stabiliteit Makkelijk in onderhoud Op maat gemaakt Ook voordouche naardouche MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 O pagina 26 en 27: Meer over Lowlands door Willem Boverhof In de Oh Mega-tent op Lowlands konden jongeren meedoen aan we tenschappelijke onderzoeken. Zo als: hoe is het om oud te zijn? Lotte, deelnemer onderzoek Boven: Lotte aangekleed als 80-plusser. Rechts: Bij een ander on derzoek werd gekeken of je op de zelfde golflengte (hersenactviteit) komt door naar dezelfde muziek te luisteren, foto's Fennanda Verweij door Bob van Huët SKOPJE. Meer dan vijfduizend overwegend Syrische vluchtelin gen zijn gisteren de grens naar Servië overgestoken. Onder hen ook de 1500 mensen die dagen lang in de stromende regen in het niemandsland tussen Griekenland en Macedonië moesten bivakke ren. Oude situatie Nieuwe situatie Een ligbad kan gevaarlijk zijn. Wist u dat ieder jaar meerdan 4000 mensen in hetziekenhuis belanden door ongelukken in de badkamer? Dit komt voor een groot deel door het over de badrand stappen. Laat uw bad daarom vervangen door een volledig op maat gemaakte comfort douche van Molenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7