Smartlappen zorgen voor ambiance 36ste editie Ambachtelijk Weekend in Waasland en Zeeuws-Vlaanderen ZEEUWS-VLAANDEREN 19 Standhouders aan beide kanten van de grens presenteren zelfgemaakte producten en originele spelletjes nm Het Ambachtelijk Weekend is de ideale gelegen heid om kennis te maken met aller hande ambach ten. Want sommige lijken mis schien 'van vroeger', maar zijn nog springlevend. Dat wordt op het Ambachtelijk Weekend - dat de ac tiviteiten gespreid heeft over 31 lo caties in het Waasland een Zeeuws-Vlaanderen - bewezen. Zoals op het terrein van boerde rijrestaurant De Baeckermat in Westdorpe. Ondanks dat we in de open lucht staan, ruikt het er naar gebakken lamsvlees. De standhou ders uit Graauw („het vlees is van onze eigen lammeren") staan bij de kramen van Peter de Vos uit Terneuzen. Hij heeft een Vlaamse Kermis opgebouwd, een spellencir cuit met onder meer trekbiljart, ko gelslingeren en eendjes vissen. Niet echt de spelletjes die de kin deren van 2015 spelen. „Ik heb de spelletjes in een modern jasje ge stoken", vertelt Peter. „Ik ben drie jaar geleden begonnen. Mijn vrouw en ik waren veertig jaar ge trouwd en wilden dat vieren. Maar met meer dan alleen een barbe cue. Toen ben ik op het idee van een Vlaamse Kermis gekomen." Het beviel hem zo goed, dat hij er een bedrijf in is gestart: Vosje Vlaamse Kermis. We staan bij voorbeeld op familiefeesten. Ieder een is bezig met spelletjes en met elkaar. Het zorgt ervoor dat niet ie dereen de hele tijd over z'n iPhone gebogen zit." Even verderop zit Lou van Frae- ijenhove uit De Griete. Hij ver koopt zelfgemaakte vogelhuizen. Op beide armen pronken twee vo gels, maar de tatoeages hebben niets met zijn liefde voor de die ren te maken. „Zo gek ben ik niet." Hij is wel verzot op het laten trans formeren van afvalhout tot vogel huis. Hij heeft kasten voor steenui len, spechten én de pimpelmees. Hij opent de kast van de pimpel mees. „Je weet toch wat pimpelen betekent hè?" In de kast staan een fles Bokma en vier borrelglazen. We weten het weer. Pimpelen is een nostalgisch woord voor borre len. „Ik heb al heel wat mannen op een idee gebracht haha!" Bij Het Melkhuis in Terhole is Frans Serarens ook aan de slag met afvalhout. Van bijvoorbeeld kozijnen of trapleuningen maakt Toerisme Waasland stippelde voor het Ambachtelijk Weekend een fietstocht langs alle locaties uit hij allerhande meubels. Zoals ta fels en stoelen. Hij verkoopt ze voor een zacht prijsje. „Soms rijd ik langs het milieupark en zie ik een bankstel in een container lig gen. Dat vind ik zo erg." Als beken den hout over hebben, brengen ze het naar Frans. „Ik ben alleen nog op zoek naar een tafelblad. Wil ik graag eens mee werken!" Het waren niet alleen smartlap pen, die de zes aan de vijfde edi tie deelnemende koren ten geho re brachten. Wel waren het alle maal gezellige liedjes om mee te zingen. De stemming op het zon overgoten plein in Retranche- ment was optimaal. Tientallen liefhebbers zaten of stonden rond de muziektent en genoten van de meest diverse optredens. Dirigente Martha Roelofs van het West-Zeeuws-Vlaamse koor Zeekoraal had voor het festival een aantal smartlappen ingestu deerd. „Niet echt onze stijl, maar iedereen geniet enorm. Ik heb voor dit optreden een speciale tekst op de melodie van 'Ik hou van Holland' gemaakt." „Het was ooit een idee van Ja- nis van de Voorde", wist Peter de Koning van de Stichting Evene menten Retranchement. „We waren op zoek naar een zomerse festiviteit. Het succes was zo groot dat we al na drie jaar beslo ten er een heel weekend van te maken. De zondag is nu voor de jeugd met het Lazy Sunday Festi val. Trip to Dover is daar de top per." Zaterdagavond was er ver der volop ambiance met de cover band Red Rocks op het plein. Ook de zondag van Lazy Sunday Festival werd goed bezocht. Citytrip Brussel - Verblijf 2 nachten in Thon Hotel Brussels Airport normaal €120 MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 Eendjes vissen is een van de spelletjes op de Vlaamse Kermis van Peter de Vos. Hij liet zijn spellencircuit zien op het terrein van De Baeckermat in Westdorpe. foto's Ronald den Dekker Ambachten springlevend door Bob Maes Frans Serarens kan zowel met links als rechts zagen. „Dat heb ik op de lts geleerd. Als ik iets met links deed, kreeg ik een tik met de lat." Het Smartlappenfestival in Re- tranchement. foto Ronald den Dekker RETRANCHEMENT. Het koor Dek- zwabbers uit Terneuzen won za terdag de grote beker van het Smartlapfestival in Retranche- ment. De pijs werd uitgereikt door wethouder Chris van de Vij ver van de gemeente Sluis. Incl. ontbijtbuffet, late-check-out en meer! Ontdek nu extra voordelig de stad van zo.a. Manneke Pis nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64