Mosselsector investeert in onderzoek kweekproces Pop Up Factory trekt tijdens festival GoesC meer doorsnee publiek dan hipsters BEVELANDEN en THOLEN 19 Niet alleen in de Pop Up Factory had Goes zaterdag iets weg van Ibiza, ook de temperatuur droeg daar toe bij. Liever eens een keer niet hooggehakt over het strand? Koop dan een paar ecofriendly sandalen met verwisselbare ban den, ook wel losbandige slippers genoemd. Óp het eerste gezicht was het een gewoon markt je. Maar eenmaal bin nen, ontdekt je dat je bij iedere kraam net weer iets anders kon ko pen dan in een doorsnee winkel straat. De Pop Up Factory in de voormali ge winkel van It's aan het Bleekveld in Goes trakteerde het publiek zater dag op een keur aan lifestyle-trends. Meer dan dertig kleine, veelal jonge en vooral creatieve ondernemers uit Zeeland en de rest van het land pre senteerden niet-alledaagse kleding, sieraden, hapjes, drankjes en accessoi res. Echt iets voor hipsters, jongvol wassen types die tuk zijn op alles wat maar zelfgemaakt of-bedacht is, als het maar buitenissig is. Maar op deze tropisch warme dag trok het event toch vooral een breed, zij het niet in grote aantallen binnenstro mend publiek. Dat vond er aardig wat van zijn gading. Urban, Ibiza, vin tage, Do It Yourself (DIY), ambachte lijk vervaardigde hebbedingetjes en gezonde hapjes en drankjes. Zelfs de Zeeuwse knop was in volle glorie pre sent, maar dan wel net weer even an ders op het jasje geprikt of aan het snoer geregen. Moeite met al die hippe termen? Klamp Tammy Groosman aan, en ze legt je met een paar rake on-liners haarfijn uit wat je nu weer aan je fiets hebt hangen. Ze is de drijvende kracht achter het Goese pop-up team dat steeds vaker wordt gevraagd dit soort lifestyle evenementen op touw te zetten. Het begon eind vorig jaar in de Maria Magdalenakerk, kreeg af gelopen voorjaar een vervolg in de Grote Kerk van Veere, en speelde zich zaterdag af in een al meer dan vijf jaar leegstaande witgoedwinkel. Is zo'n leuk trendy jurkje nu bohe- mian, retro, dromerig of gewoon folk loristisch. Eén ding is zeker. Je kan het niet dragen zonder opvallende ac cessoires. Immers, lacht Groosman, 'waar ben je op Ibiza zonder een mooi sierstuk in je haar'. Je kan na tuurlijk ook kiezen voor streetwaer, 'zeg maar een beetje de mannelijke kant van de mode, ook geschikt voor de wat stoerdere vrouw'. Chabby chic mag ook. Dan koop je iets voor op je tafel of dressoir dat van bedrieglijk waardeloos afdank- spul is gemaakt. Of een gehaakt knuf felbeest. Zoals het poesje waarmee Helbertijn Luijtens dochtertje de Fac tory verlaat. „Toen ze het eenmaal vast had, wilde ze het niet meer te ruggeven. Dus kocht ik het maar." Groosman legt met een paar rake one-liners uit waar het om gaat Voor verdwaalde hipsters - veelal keu rig gesoigneerde jongeheren in hout hakkerstenue - was nog een speciale attractie voorhanden: barbier-visagis te Kimberly van Zandwijk uit Goes stond paraat om hun baard of snor bij te scheren. Ook de bewegingsfa naat trof ter plekke een passend re- tro-attribuut: de hoelahoep, maar dan weer wel beplakt met toverbal- kleuren. Gingen er zo vier van over de toonbank. De Pop Up Factory was zaterdag onderdeel van GoesC, een festival op het plein voor theater De Mythe dat alvast wat voorproefjes bood van het nieuw theater- en muziekseizoen. Het duurde tot in de zwoele avond dat het publiek daar echt warm voor liep. In de Pop Up-Factory hielden de meeste standhouders het toen voor gezien. Zo druk als eerder in Veere, waar duizenden bezoekers passeer den, zou het toch niet meer worden. Nog wel even even wat wegsnoe- pen aan het 'ander soort buffet' van Corné Kot uit 's Gravenpolder. Bij hem kon je terecht voor exquise hap jes, klein 'maar wel dat je voelt dat je gegeten hebt'. „De leden hebben toegezegd ak koord te gaan", zei voorzitter Jan Schot van visserijvereniging Helpt Elkander zaterdag tijdens de Havendagen Zierikzee. „We zullen door kennis te vergaren en met gedegen wetenschappelijke studie ons bestaansrecht als mos selsector moeten bewijzen." Mosselkwekers zijn voor het overgrote deel van hun werk af- Invloeden van temperatuur, storm, zeesterren, krabben en zandpijpen kunnen de kweek behoorlijk schaden. hankelijk van de natuur. „Niet de inzet en het vakmanschap maar de natuurlijke fluctulaties zijn de grootste bepalende factoren." Een storm, temperatuur of de aanwezigheid van zeesterren, krabben en zandpijpen zijn enke le factoren die het succes van de kweker behoorlijk kunnen beïn vloeden. Wetenschappelijk onder zoek kan er voor zorgen dat kwe kers door een andere manier van werken betere rendementen ha len. Een voorbeeld is het onder zoek naar een oplossing om scha de door vraatzuchtige krabben op pas ingezaaide kweekpercelen te beteugelen. Wetenschapper Ja cob Capelle concludeerde dat minder dik verzaaien een oplos sing kan zijn. Citytrip Brussel - Verblijf 2 nachten in Thon Hotel Brussels Airport normaal €120 MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 Hipster of niet, bij barbier-visagiste Kimberly van Zandwijk kon je in de Pop Up Factory terecht voor een time-out shave, of gewoon om baard of snor bij te scheren, foto Johan van der Heijden Van DIY tot chabby chic door Henk Postma door Melita Lanting ZIERIKZEE. De mosselsector inves teert de komende vier jaar twee tot drie miljoen euro in onder zoek naar mosselkweek. Hiermee hopen de kwekers meer grip te krijgen op het kweekproces. Er is inmiddels een onderzoekspro gramma opgesteld. Incl. ontbijtbuffet, late-check-out en meer! Ontdek nu extra voordelig de stad van zo.a. Manneke Pis nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62