Franse regering kan weinig extra's doen op station zinloos en duur NIEUWS 5 Vanochtend rond 9 uur zullen tientallen televi siezenders een mooi en historisch moment vast leggen. De 'helden van de Thalys' worden door president Francois Hollande ontvangen in Parijs. Dat hebben ze verdiend. Maar voor Hollande valt er weinig eer aan te behalen. Feitelijk staat hij met lege handen als hij straks de helden verwelkomt. Het waren treinreizigers - en geen politieagenten - die een po tentiële terrorist uitschakelden. De dader wist met zware wapens aan boord te komen, wat er op wijst dat de beveiliging tekort schoot. Enkele conducteurs in de trein zouden zich, volgens oogge tuigen, uit de voeten hebben ge maakt toen gevaar dreigde. Vol gens een woordvoerster deed het personeel juist wel wat het moest doen. Het drama in de Thalys toont op niet mis te verstane wijze aan dat een politicus geen garanties kan geven voor 100 procent veiligheid. Sinds de aanslagen op Charlie Hebdo en de joodse supermarkt in Parijs, in januari, is Frankrijk al in hoogste staat van paraatheid en patrouilleren duizenden militai ren op straat. De socialistische re gering van president Hollande nam extra maatregelen en kwam met nieuwe wetten om terroris- Het drama in de Thalys toont aan dat een politicus geen garanties kan geven voor 100 procent veiligheid. me en de dreiging van radicale moslims in te dammen. Dat heeft effect. „Elke week we ten we aanslagen te voorkomen", zei Hollande vorige maand. Toch glipt er soms iemand door het net, zoals nu Ayoub El Khazzani. De rechtse oppositie kwam daarom volop met kritiek. Partij de Republikeinen van Nicolas Sar- kozy vroeg om nieuwe maatrege len. Front National beschuldigde Hollande en zijn regering van zwakte en noemde hen honend 'teddybeertjes'. De manoeuvreerruimte van Hollande is beperkt. Elke keer als een (mogelijke) terrorist van zich laat horen, zal de roep om meer en hardere maatregelen toene men. Maar de regering heeft al het nodige in werking gezet en stuit op grenzen: de meeste politici en Fransen hechten aan hun vrijhe den en zitten niet te wachten op een politiestaat. Effectief beleid hangt niet al leen van een land af. Recente ter- reurzaken - van Mohamed Merah (die zeven mensen doodschoot in Toulouse, 2012), via Mehdi Nem- mouche (die vier mensen doodde in het Joods Museum Brussel, 2014) tot aan de Thalys dit week einde - laten zien dat verdachten of misdadigers zonder problemen rondreizen in Europa of Syrië, soms zelfs met een koffer of een rugzak vol wapens. De geheime dienst in het ene land weet vaak niet wat de gehei me dienst in het andere land wel weet. Daar kan Hollande in zijn eentje voorlopig nog weinig aan doen. Dat zijn onopvallende beveiligers die reizigers in de gaten houden en potentiële terroristen herken nen. „Lichaamstaal verraadt veel. Mensen die zich nerveus gedra gen en veel om zich heen kijken, 'Jihadisten weten heel goed dat je in het ov snel en relatief makkelijk kunt toeslaan' 'Ik hoop dat er nu geen beveiliging op stations en in coupés komt' zijn vaak verdacht." Conducteurs van de NS krij gen op dit moment niet van dit soort trainingen. „We nemen vei ligheidsmaatregelen op de sta tions, zichtbaar en onzichtbaar", zegt NS-woordvoerder Eric Trint- hamer. „Maar welke maatregelen dat precies zijn, kan ik niet zeg gen. We willen terroristen niet wijzer maken dan nodig is." Ook Ira Helsloot, hoogleraar Veiligheid van Besturen aan de Radboud Universiteit in Nijme gen, ziet niets in de komst van de tectiepoortjes op de stations. „We kunnen onze samenleving niet dichttimmeren. Als je één deel van de samenleving veilig maakt, maak je nog niet de hele samenleving veiliger." Treinen zijn veilig, en de kans op een aanslag is op zich klein, benadrukt hij. „Ik hoop dat er nu geen beveiliging op stations en in coupés komt. Op de lange ter mijn is het onbetaalbaar en op de korte termijn is het schijnveilig heid. Er zullen altijd idioten blij ven." En die zullen altijd een ma nier vinden om hun doel te berei ken, stelt hoogleraar Helsloot. „Als je één plek veilig maakt, kun nen ze op een andere plek toe slaan. Stel dat je allemaal contro les invoert bij de ingang van sta tions. Misschien slaan ze dan toe in de rij die je op het stations plein krijgt. Of in bussen, daar heb je alleen een chipkaart no dig. En je hebt al helemaal geen kaartje nodig om door de stad te Drukte in de avondspits. Volgens hoogleraar Ira Helsloot zouden detectie- lopen." poortjes op stations alleen schijnveiligheid bieden, foto Amaury Miller MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 De Britse Chris Norman komt ook in actie. Hij helpt de Amerikanen als ze El Khazzani vastbinden. Norman pakt de rechterarm van de dader vast en gebruikt zijn stropdas als touw. Skarlatos en Sadler schieten Stone te hulp. Skarlatos pakt de kalasjnikov af en slaat de aanvaller ermee buiten bewustzijn. De bewusteloze El Khazzani wordt vakkundig gekneveld aan armen en benen en vormt geen gevaar meer. door Frank Renout Opnieuw kreeg Frankrijk te maken met een (potentiële) terrorist. Sinds de aanslag op Charlie Hebdo zijn al duizenden militairen ingezet. Wat kan de regering nog doen? Paul Mulder veiligheidsexpert Ira Helsloot hoogleraar De Franse politie arresteert de aanvaller op het perron van Arras. De technische recherche verzamelt zoveel mogelijk bewijsmateriaal. Illustraties Mark Reijntjens/Bron Daily Mail Foto's Nicholas Razzell/AFP/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5