Mosselsector investeert in onderzoek naar kweekproces Boegsprietlopen, varen en zwemmen op Schouwse evenement SCHOUWEN-DUIVELAND 19 De drie Havendagen in Zierikzee zitten er weer op. Het was een zonnig weerzien voor de eilanders. Dit is echt Neder land op zijn best", verzucht de Bra bantse Monique Versterre terwijl zij aan boord van het vlaggenschip de haven uit vaart. De boot wordt gevolgd door andere volgeladen kotters. Uniek is dat de vlootschouw dit jaar niet alleen uit Zierikzeese boten be staat. De BRU36 uit Bruinisse vaart - wegens een tekort aan sche pen in de haven - ook mee. Een klein blond meisje met een roze vlinderjurkje staat op een ver- hoginkje. Haar ene handje stevig om een touw gekneld. In haar an dere hand houdt ze een tutdoek. De duim is in haar mond verdwe nen. Met grote ogen staart ze naar de vreemde man op de zandplaat, iets verderop in zee. „Ooh, kijk daar heb je Neptu- nus met zijn drietand", roept Ver sterre al wijzend. Niet veel later wordt Neptunus door de sjiek ge klede mosselprinses Nine Scheffer aan boord gehesen. Hij laat dan ook meteen zien dat de vis die hij op zijn vork gespietst heeft wel de gelijk echt is. „Het is een zandhaai- tje", legt hij uit terwijl hij een nieuwsgierig jongetje de schub ben van de vis laat voelen. „De Havendagen vormen hét evenement van het jaar", stelt Wim in 't Veld uit Ouwerkerk. „Voor de meeste Zierikzeenaren zijn deze dagen vaste prik. Het zijn de dagen die je gereserveerd houdt in je agenda. Het is echt een weerzien van ie dereen; een reünie." Annelies Goudzwaard uit Dreischor beaamt dit: „Soms vragen kennissen of ze langs kunnen komen tijdens de Havendagen. Dan zeg ik altijd dat ik dat niet zo'n goed idee vind. Ik denk dat er voor buitenstaanders, voor mensen die niet van de eilan den komen, niet zoveel aan is." Toch vermaakt het Duitse echt paar Sonja en Yanos Schwaab zich opperbest. „De sfeer, de muziek, de mensen, het wonderschone weer. Alles is prachtig", aldus de goedlachse Duitse vrouw. Haar man, die net een mossel in zijn mond heeft geschoven, knikt in stemmend. „Het eten smaakt hier ook goed", zegt hij al smakkend. Door het zonnige weer waren de omstandigheden voor de eerste zwemprestatietocht ideaal. In to taal sprongen 36 deelnemers het water in. „Het zou leuk zijn als we in de toekomst een officiële bui tenzwemwedstrijd kunnen hou den", zegt Roxane van Gils van Zwemvereniging Onderdak. Na de zwemwedstrijd belanden er nogal wat mensen in het water tijdens het boegsprietlopen. On der luid ge-oeh en ge-aah van het publiek balanceert de een na de an der over de smalle houten balk. Plons! Daar ligt er weer een in het water. De toeschouwers lachen er smakelijk om. „Volgens mij is de formule van de Havendagen door de jaren heen een eind hetzelfde gebleven", re flecteert Leo Nouwen uit Zierik zee. „Wel vind ik dat je kunt mer ken dat de kwaliteit erop vooruit is gegaan. Neem bijvoorbeeld de muziek; de bandjes die ze tegen woordig regelen, spelen écht goed. Of het nou de reggae van Offs hore is of de klanken van de De Zeevruchtjes, het geluid heeft een aanstekelijke werking. Bezoekers die de diverse podia passeren, be wegen zich vervolgens al wiegend verder. „Het moet toch héérlijk zijn om hier langs de haven te wo nen en voor je eigen huis van dit alles te kunnen genieten", zucht een voorbijganger. Marjan de Glopper, die op een bankje voor haar gevel zit, beaamt dat dit inderdaad zo is. „Zaterdag- beginnen we met een ontbijt voor het huis. Lekker mensen kijken en van de muziek genieten. Ieder jaar versieren we de gevel en komt ie dereen even buurten. Voor de kin deren is het hoogtepunt het einde, als het vuurwerk wordt afgesto ken. Die schitterende show is pal voor onze neus." „De leden hebben toegezegd ak koord te gaan", zei voorzitter Jan Schot van visserijvereniging Helpt Elkander zaterdag tijdens de Ha vendagen in Zierikzee. „We zul len door kennis te vergaren en met een gedegen wetenschappelij ke studie ons bestaansrecht als mosselsector moeten bewijzen." Mosselkwekers zijn voor het overgrote deel van hun werk af hankelijk van de natuur. „Niet de inzet en het vakmanschap maar de natuurlijke fluctulaties zijn de grootste bepalende factoren." Een storm, temperatuur of de aanwe zigheid van zeesterren, krabben en zandpijpen zijn enkele facto ren die het succes van de kweker behoorlijk kunnen beïnvloeden. Wetenschappelijk onderzoek kan er voor zorgen dat kwekers door een andere manier van werken be tere rendementen halen. Een voor beeld is het onderzoek naar een oplossing om schade door vraat zuchtige krabben op pas ingezaai de kweekpercelen te beteugelen. Wetenschapper Jacob Capelle con cludeerde dat minder dik ver- zaaiien een oplossing kan zijn. MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 Boten varen met hun gasten uit in Zierikzee tijdens de Havendagen, foto's Marieke Mandenmaker Nederland op zijn best door Janneke Koster Zierikzee tijdens de avonduren op de havendagen. door Melita Lanting ZIERIKZEE. De mosselsector inves teert de komende vier jaar twee tot drie miljoen euro in onderzoek naar mosselkweek. Hiermee hopen de kwekers meer grip te krijgen op het kweekproces. Er is inmiddels een onderzoeksprogramma opge steld. Genietend voor versierde huizen tijdens de havendagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52