Bolt bewijst sport een goede dienst héél hard loop' Pandemonium, tempel voor halfgoden of verwarring? SPORT 9 UING20JI Op jacht naar historie wacht eerst nog de halve finale. Maar haalt ze daar haar gebruikelijke ni veau, dan mag dat nauwelijks nog een probleem zijn. Dat er voor de eerste Neder landse individuele sprintmedaille op een wereldkampioenschap daarna hoogstwaarschijnlijk een dik Nederlands record nodig is, schrikt Dafne Schippers helmaal niet meer af. „Ik voel me supersterk. Als ik in de series met een race die ik hal verwege laat lopen al 11,01 noteer, dan denk ik dat er hier nog mooie dingen aan zitten te ko men. Sta ik straks in die WK-fina- le, dan wil ik maar één ding. En dat is een medaille." ACTIEVE NEDERLANDERS OP DAG 3 VAN DE WK Wat als Justin Gatlin gisteravond we reldkampioen ge worden was? Wat als de 33-jarige routinier in het Bird's Nest als voormalig gebrui ker van stimulantia harder had ge lopen dan hij deed in zijn gedro geerde periode? Dan had de atletieksport, die maar weinig aandrang lijkt te heb ben om het voor de zoveelste keer ontdekte dopingspook voor eens en altijd te verdrijven, met een gebrandmerkte sprintkoning alleen nog maar een groter pro bleem gehad. Dan was de Brit Se bastian Coe ook direct met een valse start begonnen aan zijn eer ste termijn als IAAF-president, na zestien lange jaren onder het weinig vernieuwende bewind van de bejaarde Senegalees Lami- ne Diack. Inhaalrace Dat het allemaal niet zo ver kwam, lag maar aan één man. Met een imposante inhaalrace en een kopduel op de finishlijn hield de Usain Bolt (foto) zijn rivaal Gatlin met het minieme verschil van één honderdste van een se conde toch weer van de wereldti tel (9,79 om 9,80). Het was behalve de show voor af (de vertrouwde camera-spelle tjes, handkusjes en meer van dat soort frivoliteiten) lang niet zo imposant als zeven jaar terug, toen Bolt in hetzelfde theater in 9,69 de olympische titel opeiste. Of in Berlijn, waar hij een jaar la ter met 9,58 zijn nog immer actu ele wereldrecord noteerde. Het Ja- maicaanse sprintkanon liep in China niet eens de snelste tijd van dit seizoen (Gatlin in 9,74) of zelfs van dit WK (Gatlin 9,77 in de halve finale). Maar puur en al leen het gegeven dat hij 'valsspe ler' Gatlin van het goud hield, kwam hem op sociale media op een rits aan dankbetuigingen te staan. Buitengewoon knap was zijn negende wereldtitel en zijn elfde WK-medaille (een record, Carl Lewis heeft tien plakken) ook zonder de Gatlin-soap. Zeker aan het einde van een seizoen waarin hij gebukt ging onder een vorm- dip. In de halve finale lag hij nog bijna op de grond na een struikel partij, maar op het moment dat hij als de enige échte held van de atletiek zijn sport een grootse dienst kon bewijzen, klom de ko ning weer terug op zijn geliefde troon. Zwaar „Dit was absoluut mijn zwaarste race ooit", bekende Bolt, later zij aan zij met Gatlin tijdens de pers conferentie. „Ik heb een zware tijd gehad. Maar ik heb hier de wereld laten zien dat het moge lijk is om schoon de top te halen en er te blijven. Dat alles is het ge volg van hard werken en toewij ding." COLUMN Diederik Smit In 2002 zag Zeist een nieuwe bondscoach: Dirk Nicolaas Advocaat, de man met de lo gische roepnaam Dick. Na zijn eerste persconferentie werd opgemerkt dat er weer gela chen werd bij Oranje en dat de ontspanning teruggekeerd was. Nu hadden gelach en ontspan ning nooit symbool gestaan voor Dick Advocaat, maar zijn voorgan ger was nu eenmaal Louis van Gaal. Iedereen kan een verade ming zijn, als je maar de juiste voorganger hebt. Donderdag was Noordwijk het de cor voor de eerste persconferentie van de huidige bondscoach. Dirk Franciscus Blind, de man met de volstrekt onlogische roepnaam Danny, werd na zijn optreden ge prezen om zijn duidelijkheid. Dat zegt alles, zo niet meer dan dat, over zijn voorganger. Guus Hid- dink, de schimmige mysticus die de contouren van zijn rookgordij nen in nevelen hulde en daar dan weer geheimzinnig over deed. Al les rond Hiddink was zo raadsel achtig dat je je soms afvroeg of hij Je zou kunnen zeggen dat ex-bondscocach Hiddink zijn tijd vooruit was wel bestond. Was hij bijvoorbeeld ontslagen of niet? KNVB-direc- teur Bert van Oostveen wilde die vraag niet beantwoorden, omdat hij naar eigen zeggen geen zin had in een publiek pandemo nium. Het woordenboek geeft als definitie van pandemonium on der meer 'tempel voor Griekse halfgoden' en 'uiterste verwar ring'. Het eerste bleef inderdaad achterwege, het tweede niet. Uiterste verwarring. Het zijn woorden die een uitstekende sa menvatting vormen van Hid- dinks 2iste-eeuwse periode bij Oranje. Toen de KNVB in maart 2014 aankondigde dat Guus Hid dink de nieuwe bondscoach zou worden, was dat eigenlijk al maandenlang bekend. Voor zijn vertrek gold min of meer hetzelfde. Je zou kunnen zeggen dat de ex-bondscoach zijn tijd vooruit was. Wie zijn tijd vooruit is, doet er verstandig aan jong te zijn. Voor de 68-jarige Hid dink leidde zijn vooruitziende blik ertoe dat hij mentaal gepen sioneerd raakte. Guus Hiddink is niet ontslagen. Hij is zijn baan ont stegen. Helaas te vroeg. MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 is wereldnieuws Dafne Schippers liet iedereen achter zich in de eerste ronde van de 100 meter sprint, foto EPA 13.40 uur: halve finales 100 me ter sprint voor vrou wen. Met Dafne Schippers. 14.05 uur: halve finales 400 me ter voor mannen. Met Liemarvin Bone- vacia. 14.35 uur: finale 10.000 meter voor vrouwen. Met Jip Vastenburg en Susan Kuijken. 15.35 uur: finale 100 meter sprint voor vrouwen. Eventueel met Dafne Schippers. door Arjan Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42