Broersen kan leven met plek Vrouwen maken er zeventien in twee duels Hockeymannen blijven goed overeind Sprinter BOU 'Uiteindelijk gaat het erom dat ik hier in Peking Dafne Schippers wil vandaag geschiedenis schrijven. 'Ik ga voor één ding: een medaille'. 8 SPORT Dat optreden zorgde er aan het einde van een verder goede eerste dag voor dat ze strontchagrijnig haar bed opzocht. Het enige wat twaalf uur later nodig was om haar gemoed weer op te laten kla ren? Een prima ochtendsessie in de verspringbak (6.20 mtr.) en een dito worp met de speer (53,32 mtr.). Als virtuele nummer twee lag Broersen alweer op medaille- koers. Jessica Ennis-Hill (goud, 6669 punten) was al uit beeld, maar haar uitgangspositie bood ze ker kansen voor de afsluitende 800 meter. Kansen die ze net niet wist te verzilveren. Wel eindigde Broersen ruim als beste Nederlandse. Debutante Nadine Visser bleef na een sterke eerste dag steken op een achtste plaats (6344), Anouk Vetter werd twaalfde (6267). „Die vierde plaats, ik ben er wel blij mee", besloot Broersen. „Na die 200 meter had ik niet eens meer gedacht dat ik hier nog vierde van de wereld zou worden. Verklaren kan ik die race nog steeds niet." De olympische meerkamp van Rio is over een jaar. Daar kan een verbeterde 200 meter voor Broer sen zomaar het verschil zijn tus sen wel of geen medaille. En dus filosofeerde coach Ronald Vetter nog even door over mogelijke re denen. „Misschien is het de uitput ting van die lange dagen onder moelijke omstandigheden. Moe ten we dat ook meer nabootsen in de trainingen. Al die meiden kwa men jankend over de streep. Maar ja, dit is wel het spel. En straks in Rio is het precies hetzelfde." Record Liemarvin Bonevacia verbeterde in Peking zijn Nederlands record op de 400 meter. De atleet uit Cu rasao liep in de series voor het eerst in zijn loopbaan onder de 45 seconden, namelijk 44,72. Zijn tijd bleek na afloop van de eerste ron de goed genoeg voor een vervolg op de WK. De halve finales zijn vandaag. Sifan Hassan haalde na een overtuigend optreden de finale van de 1500 meter van morgen. De Arnhemse atlete won haar se rie in de halve finales. Maureen Koster redde het niet. 'Dat ik een medaille misloop, lag aan de 200 meter. Voor dat niveau schaam ik me' LONDEN. De hockeysters van Oranje moeten tot dusver voor al zichzelf uitdagen op de EK. Van serieuze tegenstand is in de groepsfase nog geen sprake. Zaterdag tegen Polen won de ploeg van Sjoerd Marijne met liefst 9-0, gisteren tegen Spanje werd het 8-1. Daarmee is een plek in de halve finales van ko mende vrijdag al veiliggesteld. In beide wedstrijden was het een uur lang eenrichtingsver keer en had de score nog hoger uit kunnen vallen. De Poolse vrouwen waren ver re van fit en hielden de bal geen tien seconden in de ploeg. Dat leverde een karren vracht aan kansen op. Het eer ste duel met Polen was vooral de wedstrijd van Ellen Hoog. De ervaren aanvalster van Am sterdam vierde haar tweehon derdste interland met drie tref fers. „Dat is toch wel even een speciaal moment, ja", gaf ze la chend toe. Een dag later vielen de goals ook tegen Spanje als rijpe appe len. Hoewel het spel van Oran je niet eens zo sprankelend was. „Wij willen de lat altijd hoger leggen, elke wedstrijd weer", zei Marijne. „Dat zou kunnen betekenen dat het gat met de rest uiteindelijk groter wordt." PEKING. Ze is blank. Ze rent bui tengewoon hard. En ze was tot twee maanden terug nog meer kampster. Die drie ingrediënten zorgen ervoor dat geen sprintster in Peking zo 'hot' is als Dafne Schippers, in aanloop naar de WK-finale van de 100 meter van vanmiddag. Was de 23-jarige Utrechtse op alle internationale interviewver- zoeken ingegaan, dan had ze de laatste dagen beter haar bed in het groteske Vogelnest-stadion op kunnen maken. Wereldnieuws is de 'Euro Sprinter', zoals de Britse tabloids haar graag noemen. Het waren 'maar' de series gisteren, maar na haar eenvoudige WK-start -11,01 sec., op halve kracht - had de 'Flying Dutchwoman' ruim een half uur nodig om langs alle tv-ploegen te geraken in de mixed-zone. Eenmaal in competitie kon de blondine die bezig is de donkere sprinthegemonie te doorbreken, er niet meer omheen: de wereld pers keurig te woord staan. Het verhaal van die blanke atlete die zich kan meten met de donkere Jamaicaanse en Amerikaanse sprintdiva's ontstijgt de sport. Het duel tussen zwart en wit, dat spreekt iedereen aan. Net zoals de blanke Fransman Christophe Lemaitre vier jaar terug alle jour naals haalde toen hij in het Kore aanse Daegu het brons won op de 200 meter, ook bij de mannen het domein van de donkere spurt bommetjes. Bijzonder „Maar hoe bijzonder mijn ver haal ook is, af en toe moet je wel 'nee' zeggen", beseft Schippers. „Want uiteindelijk gaat het erom dat ik hier in Peking héél hard loop. En daar heb ik gewoon wat focus bij nodig. Wat rust." Rust die haar als snelste vrouw van Nederland en Europa toch al nauwelijks gegund wordt. Na een trainingskamp in het Ja panse Chiba ('saai, maar nuttig') schoot ze in haar serie echter ui terst gretig uit de startblokken. Halverwege lag ze al zo ruim voor dat ze besloot voorzichtig uit te bollen. Op de klok stond 11,01, amper een tiende boven haar Nederlands record van 10,92. Schippers: „Ik heb helemaal niets bijzonders gegeven. Ik had mak kelijk onder de elf tellen gekund, hoor. Maar waarom zou ik? Ik 'Ik verwacht niet direct goud. Maar een plak? Het kan zomaar' moet hier ook nog aan de slag op de 200 meter en met de estafette ploeg. En dus wilde ik in deze ronde nog niet teveel energie ver spillen." Die energie heeft ze immers hard genoeg nodig om in China haar beste 100 meter ooit uit die mach tige dijen te schudden. Het gaat te ver haar voor het koningsnum mer al tot favoriet uit te roepen. Zes vrouwen waren dit seizoen sneller dan haar 10,92, met de Ja maicaanse Fraser-Price (10,74) en de Amerikaanse Gardner (10,79) voorop. „Op de 200 meter heeft Dafne meer kans", beseft ook coach Bart Bennema, al acht jaar haar trainer. „Maar vlak haar niet uit voor de 100. Dafne is zó goed op toernooien, die komt hier niet om alleen mee te doen. Niet dat ik nou direct goud verwacht. Maar een plak? Het zou zomaar kunnen." Ze is er fysiek klaar voor, denkt ze. In tegenstelling tot haar jaren op de meerkamp, waar op ze twee jaar geleden in Mos kou wel al een eerste WK-medail- le won (brons), heeft ze op dit LONDEN. De Nederlandse hock eyers zijn gisteren bij het EK in Londen fysiek en mentaal goed overeind gebleven in een serieu ze test. De ploeg van bondscoach Max Caldas versloeg het stugge Engeland met 2-0. Oranje won vrijdag eveneens met 2-0 van Spanje. Met twee zeges is Neder land in groep A al zeker van plaatsing voor de halve finales. Nederland en Engeland gaven elkaar vanaf het begin weinig tot niets toe. Het technisch betere Oranje was aanvankelijk wat do minanter dan het fysiek sterke Engeland, maar kon op de volle Britse helft weinig openingen forceren. Mirco Pruyser was in de dertiende minuut dicht bij de openingstreffer, maar raakte de lat. In de 26ste minuut had de EK-debutant meer succes (1-0). Hij reageerde attent op de re bound van de eerste Nederland se strafcorner. Ook in de tweede helft lever den beide teams een spannend gevecht. Met name Constantijn Jonker verzuimde de broze mar ge voor Oranje in eerste instan tie te vergroten. Nadat doelman Stockmann de tweede Engelse strafcorner uitstekend had ge stopt, sloeg Jonker van dichtbij alsnog toe (2-0) en was de buit voor de hockeymannen defini tief binnen. moment eens helemaal niets om over te klagen. „Ik heb geen pijn tjes, geen rare dingen. Bijna eng is het, als meerkampster had ik al tijd wel wat." Beslissing Eens te meer een bewijs dat ze met haar keuze voor de sprint de juiste beslissing heeft genomen. door Arjan Schouten PEKING. Nadine Broersen hoefde niet lang na te denken over de vraag waar het aan lag dat ze op slechts 25 punten het brons miste op de zevenkamp. „Aan de 200 me ter. Die was in 25,41 seconden van een niveau waar ik me voor schaam. Bijna een seconde boven m'n persoonlijk record." Nadine Broersen Nadine Broersen foto EPA 'Euro-sprinter9 door Arjan Schouten Bart Bennema Trainer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41