Sushi's zitten vaak vol bacteriën Stedentrip Stockholm Ongelukken schrikken gepassioneerde stuntvlieger niet af NIEUWS 3 Stuntpiloot Dirk Evers haalt tijdens vliegshows de gevaarlijkste toeren uit. Bang is hij niet: Ik voel de sfeer en roep tegen mezelf: showtime! Twaalf doden in één weekend bij vliegshows tuntpiloot Dirk Evers (51) spreidt zijn armen: „Ik heb thuis zo'n rij boeken staan over stuntvliegen, driekwart van de auteurs is dood. Het is het gevaarlijkste beroep dat er is." Hij wil maar zeggen dat hij inziet dat hij flirt met de dood. Hij vloog zaterdag tijdens de vliegshow Wings of Freedom bij Ede waar, net zoals in het Britse Sho- reham, 20.000 mensen aanwezig zijn. Zijn woorden krijgen een bizarre lading als later blijkt dat tegelijkertijd in Shore- ham een stuntvliegtuig neerstort, met minstens zeven doden tot gevolg. Een dag later vliegen in Dittingen in Zwitser land twee vliegtuigen tegen elkaar tij dens een vliegshow. Wat hij precies denkt als hij van de ongelukken hoort? „Niks", zegt hij. „Ko mende zaterdag heb ik een airshow in Breda en dan doe ik mijn kunstje weer." Het is vooral zaak van de ongelukken te leren, zegt Evers. „Ik zit niet in de on derzoeksraad, maar als ik die beelden uit Engeland zie, zie ik een looping naar de grond toe. Dat doen wij in Nederland al jaren niet meer en hier zie je waarom: dat is een van de bekende killers bij airshows. Je moet voldoende energie overhou den om iets anders te doen als het niet goed gaat. Ik weet niet of ik het zo ge daan zou hebben." Evers ging zaterdag met zijn Pitts Special de lucht in voor een potje acrobatics boven een wei land bij Ede. En het is ijzingwekkend. Evers gaat bijna loodrecht omhoog om op het dode punt zijn knalrode vliegtuig je in een spiraal naar beneden te laten 'dwarrelen'. Op tijd hervat hij zijn vlucht. Dan: looping, ondersteboven, roll-over. Zijn vliegtuig produceert enorm veel rook en als toeschouwer denk je: wat als -ie een fout maakt? Dat doet-ie niet. „Als ik daarboven ben, voel ik niks, dan vlieg ik van ijk- punt naar ijkpunt. Na de show heb ik het prettige gevoel dat alles veilig is ge beurd, dat het vliegtuig nog heel is en dat ik 's avonds weer kan dollen met mijn zoontje." Evers vliegt in het dagelijks leven op 'Stuntvliegen is de mooiste manier om met luchtvaart bezig te zijn' een Boeing 737 van Transavia, daarnaast is hij stuntpiloot bij Sky Unlimited op vliegveld Teuge bij Apeldoorn. Hij grapt: „Transavia doe ik om de hypotheek te betalen. Dit is mijn werk." Hij is zich terdege bewust van de con stante flirt met de dood. „Het is levens gevaarlijk, maar het is niet zo dat dat me een kick geeft. Je doet alles om het zo veilig mogelijk laten verlopen, maar er blijft een restrisico, dat accepteer je. Je künt een keer aan de beurt zijn, maar ik geloof niet in predestinatie, ik geloof dat je alles zeifin de hand hebt." Zijn 737 is een heel knap stukje tech niek. „Maar met vliegen heeft het geen donder te maken. Als gezagvoerder ben je procesmanager en je bent toevallig in de lucht. Daarmee is alles gezegd. Je rou te ligt tot op de millimeter vast en je tijd ook. In de Pitts Special vlieg ik met mijn handen en voe ten, zonder checklist en uit mijn hoofd. De mooiste ma nier om met luchtvaart be zig te zijn. Ik doe ook aan motorracen, maar dat komt niet in de buurt. Dit is een échte passie." Hij kent het imago van 'de kleine luchtvaart' wel bij de buitenwacht: „Ver veelde miljonairsjongetjes die met hun speelgoed rond rossen. Maar ik vergelijk het met kunstschaatsen. Bij wedstrijden moet je de jury imponeren door messcherp op de seconde te vliegen en verplichte figuren maken, maar bij zo'n demonstratie als vandaag wil je de men sen gewoon iets moois ge ven." Evers is geen man van de vaste demo, ook niet deze zaterdag in Ede. „Ik ga er blanco in, ik voel de sfeer, ik voel het weer, ik voel mijn lichaam en dan roep ik tegen mezelf: showtime! En dan trék ik 'm over die rode lijn." En daar vliegt hij dan: 100 meter bo ven de grond met een snelheid van 300 kilometer per uur en gedesoriënteerd door de rook, terwijl de G-krachten op zijn lichaam beuken. „G-kracht loopt van min 5 tot plus 8. Ik weeg 100 kilo, dus daarboven 800, een hoofd weegt ge middeld 14 kilo, dus dat wordt ruim hon derd. En mijn arm kan ik niet optillen." Officieel doet Evers aan 'acrobatisch vliegen'. „Dat vind ik wel een mooie term. Maar het is ook gewoon stuntvlie gen. Maar wel veilig." ROTTERDAM. Door misluk te stunts met vliegtuigen zijn dit weekend zeker twaalf mensen om het le ven gekomen. Een piloot van een verongelukt stuntvliegtuig ligt nog in kritieke toestand in het ziekenhuis. Zaterdag ging het mis op een lucht- show bij het Britse Brighton. Een toestel maakte een looping en stortte neer op een druk ke autoweg naast de luchthaven (zie foto). De crash veroorzaakte een vuurzee die zeker elf mensen doodde, die zich toevallig net op de weg bevonden. Veertien men sen raakten gewond. De piloot is in kritieke toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteren bots ten tijdens een lucht- show bij het Zwitserse plaatsje Dittingen twee vliegtuigen op elkaar tij dens een stunt. Een van de piloten kwam daarbij om het leven. Verder raak te niemand gewond. Sushi eten is populair. Het Japan se hapje van rijst met vulling van vis, groente of ei heeft een imago van vers en gezond. Inmiddels telt Nederland al een kleine 400 sushirestaurants. Vooral de all-you-can-eat-formule, waarbij je voor een vast bedrag onbe perkt sushi kunt eten, is popu lair. De Consumentenbond on derzocht twintig van die restau rants. Bij elk restaurant werden steeds de vier populairste sushi's gegeten en gekocht voor onder zoek. Alle restaurants laten ste ken vallen, meldt de Consumen tenbond. Slechts twee van de twintig restaurants halen een vol doende, een magere 5,9. Vooral op het gebied van hygiëne is het onder de maat. Dat blijkt uit de hoeveelheid bacteriën op de sus hi. De ziekmakende Staphylococ cus aureus en de Bacillus cereus werden niet of in geringe hoe veelheden aangetroffen. De Ente- robacterie en de E. coli, de poep- bacterie, wel. Deze zijn niet per se schadelijk, maar duiden wel op slechte hygiëne bij het berei den of op te lang en te warm be waren. Ook de versheid van de sushi laat vaak te wensen over. In driekwart van de gevallen is die zwaar onvoldoende. MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 door Eelco van den Heuvel 'Stuntvliegen is een flirt met de dood' In het Britse Brighton crashte zaterdag een toestel na een mislukte looping. Het stortte neer op een drukke autoweg naast de luchthaven, foto Terry Smith Dick Evers, stuntpiloot DEN HAAG. Het is droevig gesteld met de kwaliteit van de sushi's in de all-you-can-eat-restaurants. De sushi's zijn vaak niet vers en bevat ten te veel bacteriën, blijkt uit on derzoek van de Consumenten bond. Maar liefst twee derde van de onderzochte sushi's was onder de maat. Weekendbreak Exclusief bij Kras 3 dagen al v.a V -7X2 Eenmalige actie, alléén vertrek op 9 oktober Inclusief vlucht en 3- of 4-sterren hotel naar keuze Aanrader: boek voordelig transfer en/of stadstour bij Beleef Stockholm met deze exclusieve aanbieding. Op=op! Kras.nl/stockholmdeal of bel 0900-9697 70 cpg óÊl Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3