Dance nieuwe trend op festival dat veel jongeren trekt 26 CULTUUR SHOW Opnieuw operatie Willibrord Frequin Megan Fox gaat scheiden Lowlands was niet uitverkocht. Reden voor paniek? Nee. De 23e uitvoering legde een fundament voor nieuw succes. Show Entertainment Willibrord Frequin moet opnieuw wor den geopereerd. De 73-programmamaker onderging een paar maanden geleden een hartoperatie, die nu een vervolg krijgt. Frequin: „Ik ben aan mijn hart geope reerd, ik heb een bypass gehad en dat ging niet helemaal goed." Actrice Megan Fox gaat scheiden van Brian Austin Green (foto) we gens 'onoverbrugbare verschil len'. De filmster, bekend uit on der meer de film Transformers (2007), wil het ouderlijk gezag over de twee zoons delen. Niet eerder lag Lowlands in de aanloop naar de festi- valdriedaagse zo onder vuur als dit jaar. De orga nisatie, al een decennium lang verzekerd van een uitverkocht evenement, moest volop recla me maken om uiteindelijk 47.500 van de 55.000 beschikbare tickets te verkopen. De kritiek was fel en kwam neer op een eenvoudig 'eigen schuld, dikke bult'. Had festivaldirecteur Eric van Eerdenburg zijn festival maar tijdig moeten vernieuwen. Nu was er een hele generatie jonge festi valgangers opgegroeid zonder met Low lands te hebben kennisgemaakt. Wie dit weekeinde de festivalweide echter inspecteerde, zag allerminst een evenement in nood. De populatie festival- fans leek jonger dan ooit en gemiddeld ver onder de 30, het terrein had een frisse make-over gekregen en de sfeer was net zo vrolijk geestdriftig als andere jaren. Bovendien speelde Lowlands goed in op een eerder ingezette trend: die van de ongecompliceerd feestelijke dance. Ter wijl erkende toppers als Paolo Nutini, Ben Howard en zelfs het toch hyperactue- le hiphopcollectief New Wave (met Lil' Kleine en Ronnie Flex en hun hit Drank Drugs) worstelden met niet volle ten ten, was de belangstelling voor dj's, produ cers of andere elektriciens overstelpend groot. Zelfs een eendimensionale stamp-dj als Diplo kreeg massale bijval. Grotere namen Underworld en de Chemi cal Brothers bleken de best bezochte acts van het festival. Dance zal de komende ja ren nog meer terrein veroveren op de ver trouwde festivalrock. Dat is voor de tradi tionele festivalganger wellicht jammer, maar voor Lowlands een gouden kans de jongste generatie voor een nieuwe gou den periode aan zich te binden. Het zijn de aangrijpendste vijf minuten van het festival. Paolo Nutini speelt in het schemerlicht van de Alpha Tent een spookachtig solo-intro op zijn keyboard. Als de band invalt, scheurt en kreunt hij een zinderende versie van Iron Sky, een soulhartenkreet in de stijl van Curtis May- field. Nutini (28) laat de onafhankelijk heidshymne zo urgent en actueel klinken als het maar kan. Het zou in de popmuziek onmogelijk zijn: van een duo enigszins stiekem de ene helft vervangen. Maar in de dance gelden andere wetten. En dus verscheen van de Chemical Brothers - toch een naam die een zekere familiariteit suggereert - alleen Tom Rowlands als zaterdag-headliner. Naast hem in de schaduw een tweede dj die anderhalf uur lang mee veerde, maar geen introductie kreeg. De absentie van Ed Simons (die alleen nog in de studio meedoet) is geen geheim, maar in de pro grammaboekjes stond zijn foto gewoon af gedrukt. Het was de vraag wie van de 15.000 doorhad dat de in dance-kringen le gendarische formatie was gehalveerd. En daarbij: waar was de bekende finesse van de Chemical Brothers gebleven? Dit was bij vlagen plomp beatsbombardement. Voorbij zijn de tijden van Motörhead, Iggy Pop of Nick Cave op Lowlands. Jong is de nieuwe norm. Maar wat een verademing om twee rockveteranen te zien die zich van generatiekloven niets aantrekken. De broers Ron (70) en Russell (67) Mael van de Sparks bespeelden het hoofdpodium zo geroutineerd alsof het een blokje-om met de hond betrof. Aan de zijde van Low- lands-favoriet Franz Ferdinand mixten ze een verleidelijk cocktail van bedwelmende glamrock en tintelende festivalpop. Dat zal Lowlands niet nog een keer gebeu ren. De Waalse hitsensatie Stromae trad eerder op op Pinkpop dan tussen de talen ten in Flevoland. Daarom was er voor Christine and the Queens, volgens sommi ge fans 'de nieuwe Stromae', meteen plek in de grote Bravotent. De Franse zangeres stelde niet teleur. Met verleidelijke beats, wilde dans en fraaie ijle zang hield Héloïse Létissier (27) het midden tussen Kate Bush aan de lsd en een in de disco theek verdwaalde Edith Piaf. Horrorverhalen vanaf de kampeerterrei nen: snurkers die iedereen binnen een straal van 50 meter wakker hielden, nacht brakers die hun megafoon lieten loeien en de zon die menig tentdoek al rond 7 uur 's ochtends liet vlammen. Niet vreemd dat de zogenoemde Glamping van Lowlands recordomzet draaide. 1.100 slapers kozen voor een opgezette tent, een echt bed en, optioneel, een extra kussen op een afgezet luxereservaatje. Cultuur HOOGTEPUNT TEGENVALLER GOUD VAN OUD DOORBRAAK CAMPINGLEED door Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27