De oude Borga doet het goed op dorsfeest Veere 18 WALCHEREN Oesterstekers niet snel genoeg Ukkepukpad voor peuters en kleuters in Terra Maris Zomerfestijn voor kinderen In de regio Het Veerse Bastion was zaterdag het toneel van het dorsfeest Goed voor zeventig zakken Zeeuwse Witte. Mijn dorp, mijn stad tips? mail naar redactie@pzc.nl Citytrip Brussel - Verblijf 2 nachten in Thon Hotel Brussels Airport normaal €120, DOMBURG Weststraat, Markt, Ooststraat, 10.00-21.00 uur - Markt; Badhuisweg 2,12.00-18.00 uur - Expositie fotokunst 'Thuiskomst' van Frank van Driel HOOGELANDE Kapel van St. Maar ten, 11.00-17.00 uur - Expositie Coby Se- veriens (hoeden en sieraden) en Jacque line Geluk (kera miek) KOUDEKERKE Strandweg (parkeer plaats), 19.15-21.15 uur - Workshop ontspannen wande len MIDDELBURG Rechtbank, Kou- steensedijk 2, 08.30- 17.00 uur - Tentoon stelling Maddy Ren tenaar; Markt, 11.00 -17.00 uur - Boe ken- en verzamel- markt VLISSINGEN Hellebardierstraat 2, 09.00-16.30 uur - Tentoonstelling 'De Fles'; Cine Café, Spuikomweg 3, 20.00 uur - Pub Quiz in teams WESTKAPELLE Joossesweg 108, 16.00-20.00 uur - 'Lazy Monday', Live muziek bij Strand paviljoen Bluv ZOUTELANDE Het Witte Schip, 11.00-15.00 uur - Midgetgolf toernooi voor kinderen MALMÖ. „Tsja, die andere jon gens waren sneller dan wij", moesten Bas de Koeijer en Peter Oreel uit Yerseke zater dag erkennen tijdens de strijd om de worldcup Oestersteken in het Zweedse Malmö. Het duo kwamen niet verder dan een dertiende en een twaalfde plaats. De uitdaging was: zo snel mogelijk dertig oesters open steken en zo mooi mogelijk presenteren. Foutjes leverden strafseconden op. De Koeyer had 5.09 minuten no dig, Oreel 4.50. De snelste ste ker deed het in de helft van die tijd, maar werkte zo slordig dat hij toch maar vierde werd. De worldcup ging uiteindelijk naar een Ier: Steven Nolan. Zeeuws Kampioen etaleert zijn klasse Nog geen veertig uur nadat Koen Minder- houd in Middelburg de grootste triomf uit zijn carrière be haalde, moest hij al weer aan de bak bij de jaarlijkse Klasse mentswedstrijd van de plaatselijke Ringrij- dersvereniging West- kapelle. Hij won za terdag het dagklasse ment ('uiteraard' met de volle bak), de eer ste beker en de polle pel. Minderhoud rijdt een heel jaar mee aan diverse wedstrij den en demonstra ties van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging (ZRV) en de Westkapelse Ringrij ders Vereniging. Hij zette dit jaar indruk wekkende prestaties neer. Koen Minder- ringrijden houd reed dit jaar 315 beurten op 38 mm in officiële wed strijden. Hij liet deze 38 mm ring drie keer hangen. De laatste keer dat hij die miste was 31 mei bij het eerste klas kampioen schap in Biggekerke. Na deze wedstrijd reed Koen nog 230 beurten op 38 mm en geen enkele ge mist. Een indrukwek kende reeks die past bij een Zeeuws Kam pioen. De Zeeuws Kampioen was ook zaterdag te sterk voor zijn Westkapel se opponenten. Koen won het dag klassement "uiter aard" met de volle bak en hij behaalde daarnaast de eerste beker en de pollepel. De hoofdprijzen voor de versiering waren voor Laurina Domini- cus en Mariska de Leeuw. In Vrouwenpolder re den negen sjezen mee in de jaarlijkse sjezenwedstrijd. On danks de zomerse warmte werden er goede prestaties neergezet. Na zestig beurten bleven er drie paren over die al le drie de zestig rin gen gestoken had den; Melanie de Bruin en Jan Celdof, Jennie Paauwe en Dennis Willeboordse en Elvira Reijnierse en Jan Hendrikse. Uit eindelijk bleken Jen nie en Dennis de sterkste in de kamp en werden kam pioen. Melanie de Bruin en Jan Celdof wonnen de pollepel. OOSTKAPELLE door Anneinarie Zevenbergen VEERE 'Veel volk eej', mompelt de man in hoerendracht naast de oude dorskas. Ondanks het warme weer trok het dorsen van het oude tarweras Zeeuwe Witte flink wat publiek naar het Veerse Bastion. Een feest van herkenning voor de één, een leuk extraatje bij een toe ristisch uitstapje voor de ander. Zoals Pieter en Marieke Peerbolte met dochtertje Fiene uit Apel doorn „Kijk", wijst Pieter het meisje, „van deze zaadjes maken ze straks brood. Wil je een zaadje proeven?" De peuter stopt braaf een korrel in haar mond en kauwt voorzichtig. 'Bah', zegt ze hart grondig en spuugt het uit. De dorskas van Lein Brasser uit Sint Laurens draait op volle toe ren als vanaf een kar de schoven graan de kas in gaan. De dorskas scheidt letterlijk het kaf van het koren. Aan de achterkant komt het koren eruit. Aan de voorkant de balen stro. De Veerse burge meester Rob van der Zwaag laat zich aan het begin van de middag van z'n beste kant zien. Vorstelijk aangevoerd op de wagen, op de Zeeuwse Witte. Met de mouwen van zijn hagelwitte overhemd op gestroopt en het zweet op de kop, laadt hij vervolgens de stuken tar we in de Borga. Lein Brasser be- kijkt het tafereel vanaf zijn zit plaats op de tractor die de riemen van zijn dorskas aandrijft. „Loopt lekker", bromt hij. De Zeeuwse Witte is door Stichting Op Goede Gronden te ruggebracht op de Zeeuwse akker. Het werd twee weken geleden geoogst. De vierde oogst op rij.Lag de eerste te Gapinge rond de 350 kilo, dit jaar is dat zo'n driedui zend kilo. Er zijn zaterdag zeven tig jutezakken met graankorrels gevuld. Met het graan wordt ook een witbiertje gebrouwen Jan Kaland uit Westkapelle her innert zich het dorsen uit zijn jeugd. „Je had toen veel van die grote schuren waar gedorst werd. En stuven dat het deed. Je hapte stof en kaf. En... het is Kaland, met een K hè. Calands zijn er bijna niet meer op Westkapelle. Een ambtenaar heeft na de Franse tijd zoveel mogelijk C's in achterna men veranderd in een K. Hij had een hekel aan de Fransen." La chend lopen Jan en zijn echtgeno te Joke verder. De boerenmarkt naast de dors kas is gezellig druk. Bij de oude tractoren worden ook herinnerin gen aan vroeger tijden opgehaald. Het Zeeuws Costuum toont drach ten en streekproducten gaan grif van de hand. Ook het witbiertje gebrouwen van het oude tarweras valt in de smaak. Pieter Peerbolte slentert langs met een Zeeuws Witte. „Lek ker, smaakt prima. Er zit net een bittertje in", proeft de liefhebber van speciaalbiertjes. De oude dorskas op het dorsfeest op het Veerse Bastion trok zaterdag veel belangstelling, foto Ruben Oreel MIDDELBURG Middelburg in Beweging, Stich ting Welzijn Middelburg, Koozie en Kinderopvang Wal cheren trekken komende week gezamenlijk langs de Middel burgse wijken met een Zomer festijn. Kinderen en jongeren kunnen deelnemen aan het ma ken van een wespenvanger, Ha- waii-slinger maken, boeren golf, handbal, schminken en schaken. Of kunnen zich ver maken op een spelkussen of hindernisbaan. Morgen strijkt het Zomerfes tijn neer in Park Toorenvliedt, woensdag wordt het Zomerfes tijn gehouden op het Meiveld in Middelburg-Zuid en donder dag op het veld naast de mu ziektent aan het Molenwater. Alle dagen tussen 13.30 en 16.00 uur. Deelname is gratis en op instuifbasis. Incl. ontbijtbuffet, late-check-out en meer! Ontdek nu extra voordelig de stad van zo.a. Manneke Pis nu Terra Maris in Oostkapelle houdt morgen van 11.00 tot 11.30 uur het natuur halfuurtje 'Ukkepukpad'. De activiteit is bedoeld voor peuters en kleu ters die met hun ouders of grootouders het museum be zoeken. Tijdens dit halfuurtje volgen de deelnemertjes een pad in de landschapstuin vol met kleine en grootse ontdekkingen met een verhaaltje, verstopplekjes en een beetje schmink. Een speels natuurmoment je voor peuters die met hun ouders of grootouders het museum be zoeken. Kinderen tot en met 3 jaar mo gen gratis deelnemen, vanaf 4 jaar zijn de kosten 4 euro per kind. Ouders of grootouders be talen 6,50 euro entree voor het museum. Voor deelname kan men zich melden bij de balie van het museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19