Bijzonder recital met extra effecten Opnieuw code geel Zwaarbewapende criminelen stropen de bossen af ZEELAND 17 De politie hield vorige week op de Veluwe tien zwaarbewapende stropers aan. Dat lijkt het topje van de ijsberg, want de pakkans is uitermate klein. >r et stropen op groot wild neemt toe, zegt bos wachter Hans van der Weele. „En ze gebrui ken steeds zwaardere wapens." Van der Weele, al 36 jaar boswachter in Zeeland, is geen doetje. Hij redt het meestal met zijn 'mond', maar soms zou hij liever gewapend het bos ingaan. Met boeien, pepperspray en na zonsonder gang een pistool. Hij komt wat vaker in gevaarlijkere situaties terecht. Stropers, wietkwekers, lieden die drugsafval dum pen en agressieve hangjongeren, ze slui pen allemaal door de bossen. „Overal in Zeeuwse natuurgebieden wordt wiet geteeld, op de gekste plek ken. Laatst ontdekten we een wietplanta- ge in het bos. Het lijken dan niet zo veel planten, maar er bloeit wel voor 60.000 euro aan verkoopwaarde. Het is big busi ness." Het bos herbergt ook nogal eens groe pen hangjongeren die pillen en drank achter de kiezen hebben. Een combinatie die mensen agressief en onberekenbaar maakt. „Onlangs hadden we zo'n geval in het Zeeuws-Vlaamse natuurgebied Ca- nisvliet. Dat betrof een kampeerplaats met een doorgaand wandelpad. Dat is een paalkampeerplaats voor mensen die de langeafstandswandelingen door Euro pa lopen. Die hangjongeren, in dit geval een groep van 25, pesten die wandelaars weg. We hadden ze al langer in de smie zen, maar konden ze nooit op heterdaad betrappen. Deze week lukte dat wel. Toen was het hele clubje bij elkaar. Met bijzondere opsporingsambtenaren van verschillende organisaties zijn we erop af gegaan en hebben we ze kunnen aanhou den. Je moet dat nooit alleen doen." Verbaal staat hij zijn mannetje, maar de mond schiet soms tekort. „Op de weg waar ik nu sta, bij De Schotsman in Kam perland, scheurde een auto langs die be wust probeerde een reebokje te scheppen. Bij veel boswachters krijg je dan een functioneringsge sprek. Bij mij ook. Drie gasten sprongen uit de auto en stonden meteen in de ge vechtshouding. Kun je je voorstellen, op maandagmiddag om drie uur. Ik heb de politie gebeld, die het heeft afgehan deld." Die mannen waren ongewapend, maar Van der Weele zegt dat er steeds meer zware wapens in het bos opduiken. „Pas nog stonden mijn collega's op de Ve luwe oog in oog met stropers die semi- automatische wapens hadden. Ze waren aan het stropen op groot wild, zoals wil de zwijnen en edelherten. Vroeger was het een haas of konijn, nu is het groot wild. Het is een lucratieve business. Het wild wordt voor grof geld verkocht. Kijk maar wat dat bij de poelier kost. Ik heb er geen bewijs van, maar ik vermoed dat het stropen van groot wild in opdracht gebeurt." 'Een ree dat in een strik raakt, sterft een gruwelijk dood. Het ligt vijf tot tien minuten te spartelen tot het stikt Dat maakt me hels' Zelf betrapte hij drie jaar terug een voormalige jachtopziener. „Met een briga dier van politie surveilleerde ik te voet door het bos. Op een gegeven moment hoorden we gekraak. Ik zie een man die een ree op een ander ree legt, klaar om in zijn auto te laden. De brigadier sprak hem aan, waarop de stroper zijn wapen liet vallen. Ik heb het snel weggepakt." Later snapte hij dezelfde man aan het Veerse Meer. Hij stroopte met een strik. Als je boswachters kwaad wilt krijgen, moet je een strik zetten. „Een ree dat in zo'n strik raakt, sterft een gruwelijke dood. Het ligt vijf tot tien minuten te spartelen tot het stikt. Dat maakt me hels." Het publieke debat over toezicht en handhaving in de natuur is ontvlamd na de aanhouding van de tien stropers uit de omgeving van Barneveld. Ze waren tot de tanden bewapend. De politie nam tientallen wapens in beslag, van dubbelloops hagelgeweren, kogel geweren, een handvuurwapen, een stroomstootwapen, geluid dempers en munitie, en ook een grote partij illegaal geschoten vlees van beschermde diersoorten. Van der Weele vindt het moderne wa penarsenaal van stropers een zorgelijke ontwikkeling. „Het duurt niet meer lang of ze staan met kalasjnikovs voor je. Ik doe dit werk 36 jaar en zie dat ik steeds meer op mijn hoede moet zijn. Als ik denk dat iemand een wapen bij zich heeft, roep ik wapendragende boa's (bui tengewoon opsporingsambtenaren) op." Zonder pistool het bos in, is dat nog verantwoord? „Het zou wel eens handig kunnen zijn als je vermoedt dat iemand wild gaat afschieten. Die inschatting is lastig te maken. Als je denkt dat het pluis is, loop je geheid tegen een gewapende stroper op. Je komt voor het dilemma te staan: ingrijpen of zijn dit zulke gevaarlij ke jongens dat je je beter kunt terugtrek ken?" Overdag gaat Van der Weele alleen het bos in, maar 's avonds altijd met een collega. „Ik ben verantwoordelijk voor toezicht en handhaving in Zeeland. Ik heb gezegd: 'na zes uur 's avonds gaan we voortaan minimaal met zijn tweeën'. Als we gewapende mensen signaleren, trekken we ons doorgaans terug en bel len we de politie, die in Zeeland er ook meestal snel is. Ik probeer riskante situa ties te mijden, ik wil graag mijn pen sioen halen." In principe is Van der Weele als opspo ringsambtenaar bevoegd een wapen te dragen. „We zijn er echter niet in ge traind. Binnen Staatsbosbeheer wordt er wel over nagedacht." Maar vooralsnog is het niet de bedoeling boswachters uit te rusten met pistolen en handboeien, rea geert woordvoerder Imke Boerma van Staatsbosbeheer. „De boswachter is in de eerste plaats een goed gastheer. Een pis tool staat daarmee op gespannen voet. We denken ook niet dat boswachters op gewassen zijn tegen het steeds zwaarde re wapentuig waarmee stropers op pad gaan. Dat laten we liever aan de politie over." Door verminderd toezicht lijken stropers bijna vrij te spel te hebben in na tuurgebieden. De veldpolitie bestaat al lang niet meer, de politie heeft amper ca paciteit en stelt andere prioriteiten. Toe zicht wordt verricht door lokale jagers verenigingen en buitengewoon opspo ringsambtenaren. Maar door bezuinigin gen is het aantal boswachters in vijf jaar tijd gehalveerd. Van der Weele is in Zee land nu de enige voltijdskracht van Staatsbosbeheer. „Ik sta dus bijna alleen in een uitgestrekt gebied. Gelukkig ziet de baas dat ook. Ik krijg nu drie zzp'ers erbij." Want boswachter Van der Weele ziet in Zeeland het stropen van grof wild toe nemen. „Reeën en damherten, met na me in de kop van Schouwen en De Man teling op Walcheren. Ook de illegale pa lingvisserij neemt toe, als ook het stro pen van oesters en kreeften." Gezien de beperkte manschappen van Staatsbosbe heer wordt veelvuldig geobserveerd met digitale apparatuur. 'Het duurt niet meer lang of ze staan met kalasjnikovs voor je' Het is een kwestie van geld, verklaart woordvoerder Boerma van Staatsbosbe heer. „Toezicht en handhaving moeten we tegenwoordig uit onze eigen zak beta len. We hebben al een keer de noodklok geluid. Toen heeft het ministerie van Vei ligheid en Justitie ons een ton opleidings- geld gegeven. Leuk, maar daarmee ga je het toezicht niet opvijzelen. Vergeet niet dat we jaarlijks 1,5 miljoen euro kwijt zijn aan het opruimen van drugsafval in natuurgebieden. Van dat geld hadden we boswachters kunnen aanstellen. Staats bosbeheer vindt dat overheden - ministe ries, provincies en gemeenten - finan cieel moeten bijspringen." Staatsbosbeheer krijgt bijval van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereni ging en de Vereniging Natuurmonumen ten, die vinden dat het toezicht in het buitengebied door de bodem is gezakt. Van der Weele staat nog met beide be nen op de grond. Op de Schotsman spot hij drie rondtrippelende hanen. Schuw zijn ze niet. „Ik vermoed dat de eigenaar ze heeft gedumpt en lekker op vakantie is gegaan. Jammer, want die beestjes gaan de winter niet overleven." Het Storioni Trio be staande uit Wouter Vossen/viool, Mare Vossen/cello en Bart van de Roer/piano) vormt een eenheid, de musici luisteren nauwgezet naar elkaar. Het Pia notrio in Bes KV 502 van Mozart is een duidelijk voorbeeld van de vocale schrijfwijze van de compo nist, de opera is nooit ver weg. Het Allegro werd door de pianist vlinderlicht gebracht en de modu laties kwamen tot hun recht. In het Larghetto met een poëtisch karakter en twee knappe varia ties, stoorde het geluid van een grasmaaier. In het slotdeel ont stond een gezonde rivaliteit tus sen de partijen van de piano en de strijkers. De verhalende muziek van het symfonische gedicht Orhpée van Liszt is door Saint-Saëns knap ge arrangeerd. De cello kon in dit werk echt uitpakken. Het drama van Orpheus en Euridice werd dik in de verf gezet. Hoogtepunt van het recital was het tweede Pianotrio in e op.67 van Sjostakovitsj. Het werk is een muzikaal In Memoriam voor zijn raadgever en vriend Ivan Sollertinski. De uitvoering zorgde voor kippenvel momen ten. De extra effecten kwamen van het noodweer buiten. Hevige windvlagen tijdens de trieste ope ning en onheilspellend gerom mel in het sombere Moderato. De sfeer werd onderstreept door dy namische effecten en speciale technieken zoals flageolet, gesla gen tonen en insisterende herha lingen. De eerste donderslag viel gelijk met de zware pianoakkoor den die de doodsklok moeten uit beelden. Storioni hield de span ning vast en de Joodse thema's in de Finale klonken duister. Het slot was zinderend mooi. Muziekpodium Zeeland VLISSINGEN. Het KNMI heeft voor vandaag opnieuw code geel afge kondigd. Vanmiddag moet, onder meer in Zeeland, rekening wor den gehouden met pittige regen buien met kans op onweer en zwa re windstoten. Gisteren gold om dezelfde re den code geel voor alleen de zuide lijke provincies. In Zeeland zorgde het weer, voor zover bekend, ech ter niet tot grote problemen. MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 Het wordt steeds enger in het bos door Frank Balkenende H Hans van der Weele Hans van der Weele RECENSIE STORIONI TRIO door Jeanette Vergouwen Pianotrio's van Mozart, Beethoven e.a. Door Storioni Trio. Gehoord zondag 23 augustus in de Grote Kerk in Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18