I I a 'Versterk ondernemingsraden' Koninklijke selfie 14 NIEUWS Kamerlid Henk Nijboer presenteert vandaag een omvangrijk plan om de macht van hedgefondsen te beteugelen. PvdA'er Henk Nijboer (32) timmert aan de weg sinds hij in 2012 in de Tweede Kamer terechtkwam. Niet al leen wist hij meteen al de prestigieuze post van finan cieel woordvoerder binnen te sle pen, ook haalt hij vaak de media met zijn plannen. De geboren Groninger laat er sinds zijn eerste schreden op het Binnenhof geen misverstand over bestaan: de economische crisis is veroorzaakt door hebzuchtige ban kiers en graaiende durfinvesteer- ders zoals hedgefondsen, die oer- Hollandse bedrijven opkopen en leegzuigen. Overheden verzuim den volgens Nijboer controle te houden. „Sindsdien hamer ik op extra toezicht, het beperken van excessieve beloningen voor ban kiers bij ABN, ING en Rabo en op maatregelen om belastingontwij king tegen te gaan." 'In Nederland moeten we normaal met elkaar omgaan, met normale beloningen' „Het beest van de financiële sec tor moet getemd. Ik ben een groot voorstander van een goed investe ringsklimaat, maar wij moeten geen Angelsaksische toestanden willen. In Nederland moeten we normaal met elkaar omgaan met normale beloningen. Daarom ver zet ik me tegen excessen met op koopfondsen, zoals we hebben ge zien bij V&D, NRC Handelsblad, afvalverwerker Van Gansewinkel en kinderopvangorganisatie Estro. Daar zijn ondernemingen, ge woon hier in Nederland, leeggezo gen ten koste van de samenle ving." „We hebben twaalf voorstellen uitgewerkt om de uitwassen van private equity tegen te gaan. Die va riëren van fiscale maatregelen tot meer openheid over de financiën. Bovenaan staat dat zulke investeer ders hun bedrijven straks niet meer mogen leegtrekken door de bezittingen en panden te verko pen of het eigen vermogen op te slokken. De fiscus, werknemers en andere schuldeisers zijn daar van de dupe. Zij en de maatschap pij blijven berooid achter als zo'n bedrijf omvalt." „De positie van de ondernemings raad moet bij overnames worden versterkt. Zo kan het personeel zicht krijgen op de financiering van de transactie en haar advies functie optimaal vervullen. Ook moet de ondernemingsraad infor matie kunnen ophalen bij de ac countant over het reilen en zeilen van het bedrijf." „Het geld waarmee pensioenfond sen investeren, is betaald door Ne derlandse werknemers. Onze fondsen hebben daarom een extra grote verantwoordelijkheid. Het wringt als diezelfde werknemers de dupe worden omdat zo'n fonds via onredelijke winsteisen een be drijf leegzuigt. Ik wil transparan tie, de fondsen moeten zich ver antwoorden." „Er valt nog een wereld te win nen. Neem de banken die nu een zijdig de rente voor mkb-bedrij- ven verhogen, minister Dijssel- bloem doet daar onderzoek naar. De woekerpolisaffaire is óók nog niet opgelost. Banken moeten ver der veel hogere buffers krijgen. Daarnaast wil ik de belastingadvi seurs bij de les houden. Is het ethisch om als Deloitte of KPMG klanten te adviseren geen belas ting te betalen en dat via allerlei weggetjes, slimmigheidjes en be lastingvrijhavens te regelen?" „Ik reken op veel steun van colle ga-partijen, ook de VVD. En mi nister Dijsselbloem (Financiën) staat hier eveneens positief tegen over. Hij gaat de voorstellen eerst bestuderen. Ik ben helemaal niet tegen hedgefondsen, die doen vaak prima werk en schudden in geslapen bedrijven op. Het gaat mij om de excessen. Daar kan toch niemand tegen zijn?" A Iffil 3 Kruistocht tegen de graaiers door Edwin van der Aa en David Bremmer Henk Nijboer, Kamerlid PvdA Waarom trekt u ten strijde tegen de financiële sector? Wat valt er tegen deze 'sprinkhanen' te doen? U wilt ook dat werknemers meer te zeggen krijgen. Hoe? Pensioenfondsen beleggen ook graag met onze oudedagvoorziening in investeringsmaatschappijen. Moet dat anders? U loopt graag hard. Is uw financiële marathon nu voorbij? Hoe politiek haalbaar zijn deze plan nen eigenlijk? AMSTERDAM Drukte tijdens Sail Amsterdam. Het maritieme evenement trok in vijf dagen bijna 2,3 miljoen bezoekers. Burgemeester Van der Laan van Amsterdam sprak van een 'fantastische Sail', maar wel met een zwart randje. Vrijdagavond overleed een 23-jarige man na een val in het water. Ook de koninklijke familie gaf acte de présence. Terwijl koningin Maxima wuifde, maakten prinses Alexia en haar nicht, gravin Zaria (dochter van Friso en Mabel), een selfie. foto boven Remko de Waal, onder Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14