533 mensen gered wateren NIEUWS 13 Bizarre vechtpartij met koevoet op afrit A59 naar de Efteling Feest voor roodharigen Nu zitten hij en zijn zoontje bij het ha venkantoor te wachten op hun door reisdocument, waarmee ze naar Athe ne kunnen. „Daarna gaan we naar Duitsland." Anderhalve maand gele den vertrok Hadi met zijn zoon ('als er een kind bij is, gaan de procedures sneller') uit Damascus. Zijn vrouw en twee andere kinderen zijn er nog. Die wil hij later laten overkomen. „We had den het goed in Syrië. Ik had een eigen transportbedrijf. Nu is er alleen nog oorlog. Ik woonde in een veilige wijk, maar morgen kan er een bom vallen", vertelt hij in vloeiend Engels. „Europa moet niet bang voor ons zijn. We zoe ken alleen veiligheid en de kans op een nieuw leven." Syriërs mogen met de eerstvol gende veerboot door naar Athe ne. Andere migranten moeten eerst een paar dagen naar het screeningscentrum Mersinidi: 10 kilo meter buiten de stad, hoog op een ka le, hete bergflank. In de port-a-cabins, achter hekken met prikkeldraad, is plek voor negentig mensen. Door een gat in het hek verkopen Grieken koffie en snacks. Tweehonderd meter verder, naast een begraafplaats, staan nog tien grote tenten. Het is een noodkamp, voor als Mersinidi te vol is. Vandaag is het een spookkamp. Geen vluchtelingen, wel lege waterfles sen, die door de wind rondjes dansen tussen lege tenten. Rondslingerende matrassen, half opgegeten maaltijden, gebruikte luiers. Er hangen twee witte meisjessokken met roze smiley's erop. „Er moeten betere faciliteiten ko men", zegt woordvoerder Stella Nanou 'Iedere keer als je zo'n bootje tegenkomt, denk je: pff, je zult er maar in zitten' De Nederlandse marechaus seemissie op Chios is in haar eerste zes weken op 533 mi granten gestuit. Zij waren met bootjes onderweg van Turkije naar Griekenland. Een keer hebben de Neder landers 43 migranten aan boord van haar eigen speed boot genomen, omdat de boot van de vluchtelingen dreigde te zinken. Drie Nederlandse mare chaussees patrouilleren sinds 1 juli vrijwel dagelijks voor de kust van Chios. Elke dag steken daar migranten over vanuit Turkije, dat maar een paar kilometer ver derop ligt. Als de Nederlan ders een bootje tegenko men, begeleiden ze het naar de haven van Chios en dra gen ze de migranten over aan Frontex-medewerkers. Frontex is de Europese grens bewakingsorganisatie, waar ook de Nederlandse mare chausseemissie deel van uit maakt. Vanuit Chios reizen de vluchtelingen, vooral Sy riërs, door naar het vaste land van Griekenland, van uit daar meestal naar West en Noord-Europa. In juli trof fen de marechaussees zes scheepjes met migranten aan op zee of aan de kust, met in totaal 195 mensen. In augustus gebeurde dat tot nog toe negen keer (338 mi granten, waarvan honderd dit weekend). De missie duurt tot eind oktober. van de UNHCR. De organisatie heeft een kantoortje bij het kamp. „Iedereen werkt hier heel hard. Maar er zijn geen goede voorbereidingen getroffen, ter wijl je deze toestroom zag aankomen." „Niet waar", reageert politieofficier Adamandios Bizaniarisin zijn kan toor in Chios-stad. Hij pakt er een A4-tje bij: in juli vorig jaar kwamen er 748 bootvluchtelingen aan op zijn ei land, in juli dit jaar waren dat er 9060. „Meer dan elf keer zoveel. „Dat zie je niet aankomen. En de aantallen blijven stijgen. Samenwerking met de Turken is er niet. „Ik neem aan dat als zij hun kust willen controleren, ze dat wel zul len doen. Dus als ze het niet doen, zul len ze het wel niet willen." Rellen tussen migranten en politie, zoals op Kos, zijn hier niet. Bewoners mopperen wat ('de migranten boeken alle plekken op veerboten en vliegtui gen'), maar helpen mee met voedsel en kleding. Het toerisme op het eiland lijdt nog niet echt onder de vluchtelin genstroom. De migranten zitten aan een uiteinde van de haven, de toeris ten bezetten de rest van de boulevard. De Nederlandse patrouilleboot heeft inmiddels zijn rondje om Oinousses gevaren. De bootvluchtelin gen die ze die ochtend aantroffen, zit ten nu op de kade van de haven. De Griekse kustwacht laat hen een voor een aan boord gaan van hun schip. Als de Nederlandse boot langsvaart, ste ken een paar migranten hun duim om hoog. Marechaussee Eric Vermeulen: „De migranten blijven komen. Iedere keer als je zo'n volgepakt bootje tegen komt, kijk je elkaar toch even aan en denk je: pff, je zult er maar in zitten." In de file op een afrit van de A59 naar de Efteling is zaterdag een verkeersruzie ontstaan. In zittenden van twee Nederland se en drie Belgische auto's kre gen het met elkaar aan de stok. Volgens de politie heeft een van de bestuurders zich ver moedelijk schuldig gemaakt aan een onhandige invoegma- noeuvre die tot irritatie leidde. De inzittenden stapten uit, waarna een vechtpartij ont stond. Een 23-jarige zoon van een stel uit Dordrecht werd daarbij in het gezicht geslagen. Zijn vader haalde vervolgens een koevoet tevoorschijn en sloeg daarmee een 63-jarige Bel gische op het hoofd. De Bel gische werd naar een zieken huis gebracht. Naast het stel uit Dordrecht zijn drie Belgische mannen, van 40,42 en 66 jaar, aangehouden. Na behandeling in het ziekenhuis werd ook de 63-jarige Belgische aangehou den, omdat zij actief zou heb ben deelgenomen aan de vecht partij. Slagboom verliest WK-titel Stratego Tim Slagboom (28) heeft zijn wereldtitel Stratego op het WK in het Belgische Waterloo dit weekend verloren aan Pim Nie- meijer uit Rotterdam. Voor Nie- meijer is het zijn vierde WK-ti- tel. Slagboom behaalde de titel twee keer op rij. Het verlies van de titel valt hem zwaar. „Ik baal hier ontzettend van. Zo dichtbij." Slagboom werd vier keer eerder tweede op het WK. In 2013 in Berlijn werd hij voor het eerst wereldkampioen. DIEREN Vrouw overleden na aanrijding Op de A59 bij Drunen is in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige vrouw uit Haar steeg overleden nadat zij werd aangereden. De vrouw zat op de rijbaan ten tijde van het on geluk. De politie kreeg meldin gen dat een vrouw over op de snelweg liep en daarna werd aangereden door een passeren de auto. Door het ongeval was de A59 enkele uren afgesloten. Rond vier uur 's ochtends was de weg weer open. MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 De marechaussee be geleidt een boot met vluchtelingen naar de haven van Chios. Ne derland neemt deel aan Frontex, de Euro pese grensbewakings- organiatie die de Griek se authoriteiten helpt met de migranten- stroom. foto's Eva Klijn Eric Vermeulen marechaussee WAALWIJK CROSSHAVEN. Uit de hele wereld kwamen dit weekeinde roodhari- gen naar het Ierse Crosshaven voor de Irish Redhead Convention. Ierland kent het op een na hoogste percentage roodharigen: 10 pro cent. In Schotland heeft 13 procent van de mensen rood haar, we reldwijd heeft 0,6 procent deze haarkleur, foto Getty Images BREDA DRUNEN WASHINGTON Panda bevallen In de dierentuin van Washington is reu- zenpanda Mei Xiang, een grote toeris tische trekpleister in de Verenigde Staten, zaterdag bevallen van een tweeling. Vo rige week werd pas duidelijk dat de reu- zenpanda zwanger was en de verrassing was dan ook groot toen ze twee welpen baarde. De geboorte van de eerste welp werd zaterdag (loka le tijd) door veel mensen via de web cam gevolgd. Mei Xiang is zo populair dat de livestream eni ge tijd overbelast was. Na enkele uren kwam de verrassing, onthuld via Twitter: „We kunnen bevesti gen dat een tweede welp is geboren." De dierentuin is erg ver guld met de geboor tes, maar is tegelijker tijd op haar hoede. „Het jong is erg kwetsbaar nu het nog zo klein is", zei dierentuindirecteur Dennis Kelly tegen nieuwszender NBC Washington na de komst van de eerste. Het jong van een reu- zenpanda is ondanks de soortnaam maar een klein kaal wezen- je, haarloos en nog blind. Panda's plan ten zich moeilijk voort en dat geldt he lemaal als ze in ge vangenschap leven. Twee jaar geleden be viel Mei Xiang van een dochter, Bao Bao, en in 2005 zag het mannetje Tai Shan het levenslicht. Het is nog onduide lijk welk geslacht de nieuwste aanwinsten hebben, omdat moe der en welpen voor lopig alleen worden gelaten. De baby-reu- zenpanda's lijken ge zond. Er leven nog ongeveer 1600 reu- zenpanda's in het wild, in bergachtige gebieden in China, en 300 in gevangen schap, waarvan de meeste ook in China.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13