Tot eind oktober neemt de marechaussee deel aan operatie-Poseidon op de Griekse 12 NIEUWS Griekse vakantie-eilanden worden overspoeld door duizenden vluchtelingen. Drie Nederlandse militairen patrouilleren op de zee bij Chios, een van de toegangspoorten tot Europa. die voor God spelen. Elke dag stoppen zij aan de Turkse kust voor 1000 tot 2000 euro de man tweehonderd, drie honderd migranten in bootjes, soms zee waardig, soms nauwelijks. De smokke laars wijzen naar de overkant, waar de hotels van Chios zichtbaar zijn. Ze zeg gen: 'daar is Europa', geven de buiten boordmotor een slinger en zijn weg. De missie van Frontex houdt nie mand tegen. Lelijveld van Cingelshouck: „Als deze mensen op zee zijn, doen ze niets wat niet mag. Wij signaleren hen alleen. En we schatten in wie het zijn en kijken of de smokkelaar zelf nog aan boord is. Die informatie geven we door aan de mensen aan de wal." Als het nodig is, helpt de marechaus see. Zoals die keer dat 43 mensen in een boot zaten die water maakte. „Als we toen niets hadden gedaan, had die boot de kust niet gehaald. Het redden van mensenlevens gaat voor alles." Zaterdag haalden de Nederlanders nog acht dren kelingen uit het water, 2 mijl uit de Turk se kust. Hun boot was lek. Eenmaal aan wal nemen andere Fron- tex-mensen de migranten over voor re gistratie en ondervraging. Migranten als de Syriërs Hadi Kochek (36) en zijn 9-ja- rige zoontje. Negen keer probeerden ze vanuit de buurt van Cesme (Turkije) met een rubberbootje in Chios te ko men. Voor 25 euro een van de reguliere veerboten nemen, is alleen voor mensen met een Europees paspoort weggelegd. Soms was het weer te slecht, een keer werden ze tegengehouden door de Turk se kustwacht. Maar de tiende keer lukte het wel, vertelt Hadi in de haven van Chios. „Ik moest huilen van geluk." Zijn broek zit nog onder het zand. De motorboot van de Ne derlandse marechaussee scheert over de golven voor de Griekse kust. De stranden en rotswan den van het kleine ei land Oinousses schieten voorbij, ze zijn bezaaid met weggegooide zwemvesten en kapotte rubberboten. „Daar klom men vanochtend vroeg vijftig migran ten tegen de berg op, ze waren onderaan de rots geland", wijst marechaussee Eric Vermeulen vanaf de boot. Ook eerder die ochtend: acht Iraniërs (en hun tassen) in een piepklein rubber bootje, hooguit bestemd voor een man of vier. Ze dobberden op zee, vlak voor de haven van het grotere eiland Chios. 'If you arrest us, we kill ourselfs', riepen ze. „We hebben duidelijk gemaakt dat ze niets van ons te vrezen hebben. We stu ren hen niet terug naar Turkije, maar be geleiden de mensen naar de wal in Grie kenland. Toen brak er een lach door", vertelt Willem Lelijveld van Cingels houck, de coördinator van de Nederland se marechausseemissie op het populaire vakantie-eiland Chios. Hij vormt samen met twee collega's en speciaal uitgeruste, oersterke rubber boot de Nederlandse bijdrage aan opera tie Poseidon: de missie van de Europese grensbewakingsorganisatie Frontex aan de Griekse kust. Sinds zes weken varen de Nederlanders dagelijks patrouilles in de Egeïsche zee. Samen met twee Griek se boten. Ze blijven er tot eind oktober. De operatie mag dan wel Poseidon he ten, naar de Griekse god van de zee, op deze zee zijn het de mensensmokkelaars 'De toestroom is elfmaal groter dan vorig jaar. Niemand zag dat aankomen' Nederland schiet Chios te Boven en onder: De marechaussee patrouilleert voor de kust van Chios. Vluchtelingen krijgen er hulp van de Nederlanders. door Cyril Rosman Adamandios Bizaniaris Politieofficier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12