Kat na drie jaar terug Komst asielzoekers in Heidenau leidt tot rellen Oppositie wil dat bondskanselier Merkel geweld tegen asielzoekers openlijk veroordeelt. 3 ilf'Is 73 NIEUWS 11 bjjJdsJfrnzJrJ.fjJ 1I3 |Jü3C BERLIJN. Dit weekeinde kwam het opnieuw tot ernstige ongeregeld heden, ditmaal rond een noodop vang voor asielzoekers in Heide nau, niet ver van Dresden. Zo'n rso rechtse demonstranten, onder wie een harde kern van neonazi's, demonstreerden op vrijdag- en za terdagavond tegen de onderbren ging van vluchtelingen in een voormalige bouwmarkt. De - vaak aangeschoten - de monstranten scandeerden leuzen tegen de asielzoekers en zij beko gelden de bussen met vluchtelin gen en de uitgerukte politie met flessen, stenen en vuurwerk. Meer dan dertig politiefunctionarissen raakten gewond, onder wie één ernstig. De ontzetting over de gebeurte nissen in Heidenau is groot. Minis ter Thomas de Maizière van Bin nenlandse Zaken (CDU) verzeker de in een reactie dat de overheid 'alle middelen die de rechtsstaat tot haar beschikking heeft' zal in zetten om vluchtelingen te be schermen. Duitsland verwacht dit jaar een recordaantal van 800.000 asielzoe kers. De deelstaten en de gemeen tes zijn op die massale toestroom niet berekend. Her en der worden in scholen en oude kazernes nood voorzieningen ingericht. De rellen in Heidenau komen niet uit de lucht vallen. Al maan den wordt de Bondsrepubliek ge plaagd door geweldsincidenten rond asielzoekerscentra. Die lij ken, met name in de oostelijke deelstaat Saksen waar ook Heide nau ligt, in ernst toe te nemen. De beelden van afgelopen week einde roepen herinneringen op aan aanslagen op buitenlanders aan het begin van de jaren negen tig in de voormalige DDR. Bij die reeks gewelddaden door groepen extreemrechtse relschoppers vie len doden en gewonden. Volgens Groenen-fractiechef Katrin Göring-Eckardt is de situa tie in Duitsland hoogst explosief. „Het geweldsmonopolie van de staat is in gevaar als een rechtse meute twee nachten achtereen vluchtelingen kan bedreigen", zegt zij. De linkse oppositie eist dat kan selier Merkel het oplaaiende ge weld tegen vluchtelingen in duide- Naast tegenstand is er ook een tegenbeweging van burgers die zich juist inzetten voor asielzoekers. lijke bewoordingen afwijst. Göring-Eckardt: „Ik kan Merkels aarzelen niet meer begrijpen." Kanselier Merkel liet zich on langs in een tv-interview in alge mene termen uit over de vluchte- lingenkwestie. Zij gaf daarin aan dat de opvang van de huidige asiel stroom voor Duitsland en Europa een grotere uitdaging kan vormen dan de Griekse schuldencrisis. Merkel heeft in haar eigen conser vatieve CDU/CSU te maken met partijgenoten die bedenkingen hebben bij de massale komst van migranten naar de Bondsrepu bliek. Zij pleiten voor een hardere opstelling jegens nieuwkomers, vooral die uit zogeheten 'veilige' landen op de Balkan. Van de asiel zoekers die naar Duitsland komen is 40 procent afkomstig uit weste lijke Balkanlanden. Inmiddels is in Duitsland een tegenbeweging op gang gekomen van verontruste burgers die zich inzetten voor asielzoekers. Velen helpen als vrijwilligers in de asiel zoekerscentra of door taalcursus sen aan te bieden en woonruimte ter beschikking te stellen. Drie jaar lang was de kat Desi weg van huis. Tot baasje Revi Jasper een bericht op Facebook las van mensen in Overdinkel die een kat hadden geadopteerd. „Bleek dat onze kat te zijn", zegt Jasper stomverbaasd. „Ik had gedacht dat het beestje allang dood zou zijn. Maar niets daarvan: na drie jaar zwerven is Desi nog springle vend en wel doorvoed." De kat is terug bij de familie Jasper, waar het gezin inmid dels is uitgebreid met border collie Pepe en een andere poes. De hereniging is goed verlo pen. Hoelang Desi blijft, is nog maar de vraag. De afgelopen da gen trok de kat er alweer volop op uit. Achter de woning ligt een groot bos, richting de Din- 'Die kat is zo snel, als de deur opengaat, glipt ze er alweer tussenuit' kei. „We wilden haar eigenlijk binnenhouden. Maar die kat is zo snel, als de deur opengaat, glipt ze er alweer tussenuit. De eerste dag dacht ik: die is weer weg, en nu voorgoed." Vrijdag en zaterdag kwam Desi echter terug met de andere poes. „Het lijkt erop dat ze nu wel weet waar ze moet zijn. Als Desi hon ger heeft, duikt ze wel weer op." Dat Revi Jasper dacht dat Desi dood was, is niet verwon derlijk. „Er woont hier een kat tenhater in de buurt. Een vori ge kat van ons kwam eens te rug met een kogeltje in de rug. Daar hebben we toen melding van gemaakt bij de politie. Van daar dat ik vermoedde dat Desi ook te grazen was genomen." Jasper heeft een goed voorne men: „Ze moet snel gechipt worden." tmmi 8 dagen Praag en Bohemen 8 dagen Wenen de muziekstad 10 dagen Italië Bloemenrivièra 10 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija 8 dagen Zuid-Engeland Devon en Cornwall MAANDAG 24 AUGUSTUS 2015 'Waar blijft Merkel? vraagt Duitsland zich af door Wierd Duk Revi Jasper eigenaar kat Desi Rechtse demonstranten raken slaags met de politie in Heidenau. foto Getty Images v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 7,21 sept/ 5 okt Vertrekdata: 21 sept/17 26 okt y Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 28 sept/5 okt Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Tvirmir Vertrekdata: 28 sept/5 17 okt Vertrekdata: 14 28 sept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11