Het jongetje De hooligan De sporter De rapper Noord-Korea: Boxen weg of we vallen aan 8 NIEUWS Het kledingstuk van de week was de hoodie van premier Mark Rutte. Waar staat de capuchontrui eigenlijk voor? Sporters, rappers, hooligans en mannen die zich te jeugdig kleden dragen hem. Een van de grootste mannen- fouten op kledinggebied? Een te jeugdige garderobe aan schaffen. Programmamaker Winfried Baijens (37) leed aan dit vi rus. Net als zijn collega Eric Corton (46). Beiden hadden de hoodie tot voor kort in hun kast hangen. Net zoals heel zingend Volendam - exemplaren met van die touwtjes - en zo'n beetje alle 3FM-dj's. Ook Facebook-bedenker Mark Zuckerberg (31) staat regelmatig ban kiers en beleggers te woord in dit kle dingstuk. Het liefst in een vaalgrijze. Maar hij heeft zoveel status dat hij het zich kan veroorloven om van de norm af te wijken. Armoedig en afge wassen heet dan plotseling authen tiek en stoutmoedig. Klik de beelden aan van de supportersrellen in Rome bij de uitwedstrijd van Feyenoord. Of die van de Ajaxfans vorig jaar in de binnenstad van Zwolle. Acht van de tien gefotografeerde aanhangers is gekleed in een hoodie. Het dragen van bepaalde merken - Lonsdale, Fred Perry - is voor velen een statement. Maar de hoodie wordt vooral gekozen vanwege die ene eigen schap: je wordt er anoniem door op straat. Zet de capuchon op, trek de touwtjes aan en je bent onherkenbaar als gezagsdragers je later willen traceren of achterhalen. Sommige voetballiefhebbers dragen het kledingstuk ook bij wijze van uniform. De supporters van het Duitse St. Pauli uit Hamburg bijvoorbeeld zijn bekend van hun zwarte exemplaren versierd met doodskop. Voetballers, tennissers, sprinters en basketballers. Allemaal zijn ze gek geworden op de hoodie tijdens hun sport en vooral tijdens de trainingen. Het materiaal is vaak comfortabel en soepel en het ab sorbeert ook nog eens overtollige transpiratie. Ook Lars Boom (rechts op de foto) en Sep Vermeulen (links) hebben ze. Naast de functionele capuchontrui hebben topsterren als David Beck ham, Rafael Nadal, Cristiano Ronaldo en Usain Bolt ook het modegevoeli- ge en commerciële exemplaar ontdekt. Met opdrukken met eigen naam en rugnummers of dure en innovatieve uitvoeringen die sponsors hen toe stoppen. Want met Beckham of Ronaldo als uithangbord weet de fabri kant dat hij een verkoopkanon in handen heeft. Old school-rappers als LL Cool J, Snoop dogg en de leden van de Sugar Hill Gang liepen er mee weg. Net als hun jongere collega's Drake, Chris Brown, Kanye West en Lil Kleine (foto). Hun favoriete merken: onder meer Supreme, Black Pyramid, A Bathing Ape, Pink Dolphin en Stussy. Kleding met straatgeloof waardigheid. Of, zoals imagostyliste Nelleke Mulder stelt: „Het nonchalante telt. Doe groot, doe stoer, let it be." Zangers die iets minder zwaar op de hand zijn - zoals Pharrell Williams en Typhoon - lijken het dragen van het kledingstuk cliché te vinden. Zij gaan daarom voor meer aaibare trainingsjacks. Sin- gersongwriter Ed Sheeran op zijn beurt wil weer wat ruiger overko men en kiest daarom juist voor de hoodie. Daar is de nieuwslezeres met het korte zwarte piekhaar. Felle blik, dui delijke articulatie. Ze schreeuwt de kijker toe dat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong Un zijn troepen het bevel heeft ge geven om zich klaar te maken voor de strijd. Militairen verplaat sen voertuigen met korte- en mid- dellangeafstandsraketten. Ter voor bereiding op een mogelijke lance ring. Oorlogsdreiging, met een luidspreker als oorzaak. Donder dag bestookte Noord-Korea een box aan de grens, waaruit het zui den propagandaboodschappen laat schallen. Het Noord-Koreaan se projectiel miste doel, maar Zuid-Korea schoot meteen terug. Tot woede van de Noord-Korea- nen. Zij geven Zuid-Korea tot dit weekend de tijd om de luidspre kers weg te halen. Zo niet, dan kan het een verrassingsaanval van uit Noord-Korea verwachten. De Zuid-Koreaanse propaganda werd elf jaar geleden voor het laatst met krachtige speakers over de grens uitgezonden. De boxen zijn onlangs opnieuw geplaatst toen Noord-Korea landmijnen langs de grens legde. Noord-Korea liet ook luidsprekers aanrukken. Die zouden van zulke slechte kwa liteit zijn dat de propaganda nau welijks is te verstaan. De luidsprekerruzie zet de toch al gespannen verhouding tussen 'Het is vrij bijzonder dat meteen materieel in stelling wordt gebracht' de twee landen verder onder druk. „De laatste keer dat de emo ties zo hoog opliepen was in 2013", zegt hoogleraar Koreastu- dies Remco Breuker. „Alleen is de Noord-Koreaanse retoriek nu ster ker en het is vrij bijzonder dat meteen materieel in stelling wordt gebracht." Ook de Zuid-Ko- reanen reageren volgens hem steeds heftiger. President Park Geun-hye draagt de generaals op 'stevig te reageren op de provoca ties'. Het is een decennialang kat-en-muisspel op het Koreaanse schiereiland. Het communistische Noord-Korea en het westerse Zuid-Korea vochten tussen 1950 en 1953 een bloedige oorlog uit. Sindsdien is er een gespannen wa penstilstand, die geregeld wordt geschonden. Officieel zijn de lan den nog in oorlog. Bij elke provocatie rollen Pyon gyang en Seoul de spierballen. De Noord-Koreanen, omdat 'de impe rialisten de communistische staat en zijn Geliefde Leider kapot wil len maken.' De Zuid-Koreanen houden aan de lopende band mili taire oefeningen, samen met de in het noorden zo gehate Amerika nen. „En iedere keer weer voelt Noord-Korea zich geprovoceerd." Het land schoot al eerder mid- dellangeafstandsraketten af. Het was een proef, maar omdat het Westen de Noord-Koreanen ervan verdenkt over een kernwapen te beschikken, leidt elke lancering tot stress. Ook nu houdt Breuker er rekening mee dat Noord-Korea raketten zal afVuren. „Op zee, zo als eerder. Aan grootschalige be schietingen op land zullen ze zich niet snel wagen. Want Zuid-Korea kan prima zonder het noorden, an dersom is een stuk moeilijker." door Annemart van Rhee foto's (met klok mee): Paul Ra pp, Bart Maat, Jeroen Jumelet en Bas Czerwinski door Cerben van 't Hof Horendol werd Noord-Korea van de propaganda die aartsvijand Zuid-Koreaanse aan de grens uit luidsprekers laat schallen. Militai ren beschoten de boxen en ontke tenden daarmee een nieuwe oor logsdreiging tussen noord en zuid. Remco Breuker hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8